Про що говорять бурштинокопачі на Волині

Час від часу на волинський бурштиновий клондайк намагаються прорватися копачі з різних областей. Найчастіше це жителі Рівненщини. Волиняни зазвичай перші прорив не розпочинають, а чекають на перший крок від “колег.”

В суботу, 11 червня,  близько 6:00 сотні бурштинокопачів намагалися здійснити прорив на клондайк в районі села Вовчицьк, Маневицького району.

Після перемовин з правоохоронцями вони розійшлись. Йшли від місць незаконного видобутку бурштину з вигуками «Слава україні!».

До слова, наразі бурштинові копанки охороняють різні правоохоронні підрозділи. Тут і рота спецпризначення «Світязь», «Дніпро-1», поліція з районів, лісова охорона та місцеві активісти.

Репортерам ВАРу вдалося поспілкуватися і з самими бурштинокопачами.

Копачі розповідають, що 10 червня їм дали команду їхати в село Вовчицьк, та повідомили нібито дозволили копати. Однак на місці їх чекало розчарування. На конфлікт з правоохоронними органами не йдуть, мовляв, «за камінь помирати не збираються».

Кажуть, що мали працювати з 6:00 до 17:00. На «виході» мали заплатити по 400 гривень з кожної лопати. Все, що викопали – їхнє.

У копачів працює так зване «янтарне радіо». Мешканці сіл телефонують один одному і поширюють інформацію про кількість правоохоронців, яка розташована в селі.

Чоловіки також називають тих, хто «тримає янтар» – Гута і Вітя Дрозд. Справжніх імен цих людей вони не знають, бо їм представляються тільки «кличками».

Правоохоронці розповіли, що під час патрулювання серед бурштинокопачів зустрічали і дівчат, що приїхали сюди на роботу, а розрахуватися в місцевих магазинах можна «сонячним камінням». Так в одному з сіл в продуктовому магазині поряд із старою радянською вагою стоїть електронна..

У поліції кажуть, що тут можна побачити усіляке. І жінок, що кажуть: «ми не маємо грошей, щоб кормити дітей», а користуються смартфонами «Iphone 6S» і школярів, які теж хочуть заробляти.

Бурштинокопачі кажуть, що «більше не приїдуть». Але у такі слова правоохоронці не вірять. Знають, що ті повернуться.

Але захисників порядку це не лякає. Правоохоронці вже облаштувалися на клондайку: організували кухні, намети та укриття від дощу. Кажуть, що тут надовго, бо ні дощ, ні інші чинники не завадять старателям копати, поки видобуток не врегулюють на законодавчому рівні.