Музика з окопів: чому бійцям потрібні воєнні пісні

Бійці розповіли, як з’явилися воєнні пісні та чому пісня потрібна солдату не менше зброї.

Про це інформує Радіо Свобода.

Бард Зиновій Мендюх написав пісню, присвячену військовим наприкінці 2015 року, коли повертався з Донбасу. Йому було болюче усвідомлювати, що він повертається додому, а бійці залишаються на блокпостах у сильні морози. Чоловік пройшов усі «майдани», починаючи зі студентського на граніті у 1990-му році. Відразу після Революції Гідності львів’янин прийшов у військкомат, щоб записатися добровольцем на Схід, однак, йому відмовили. Тоді музикант вирішив поїхати на війну, як бард, об’їздивши весь Донбас.

«Хлопцям треба повеселитися: Путін і т.д. через раз, пищить мікрофон на екрані, як пісня звучить. Ну це так,  але треба нести крім того ще щось. І вони хочуть це теж, щоб це було про сьогоднішній день, щоб це було про їхнє життя і так далі», – переконаний Мендюх.

Дві пісні Зиновія увійшли до проекту «Пісні війни». Їх запишуть на професійній студії.

Одну з пісень уже записали і транслюють по радіо – «Дорога на Схід». Слова написав поет Василь Фесюк, а музику – співак та композитор Павло Табаков. Серед виконавців пісні – демобілізований десантник Богдан Ковальчин, який теж пише вірші. За його словами, військовим потрібні якісні, чесні, різножанрові пісні, які б торкались сердець.

«Так склалося, що пісні і війна в нашій історії дуже тісно переплетено і те саме десь відчувається на Сході. Пісня там – це є і спонукання до дії, до військової роботи, пісня там є відпочинок, пісня тамє можливість подумати, згадати рідних, близьких», – розповів солдат.

Окрім того, наприкінці травня у Дніпрі відбувся перший в Україні фестиваль військових пісень «Пісні народжені в АТО».

Військовослужбовець Володимир написав пісню «Ти не сумуй» в кінці 2014 року, коли служив під Кримськом Луганської області. Боєць присвятив її своїй мамі та коханій дівчині.

«Япишу для всіх, щоб вони знали наскільки це боляче, наскільки ця війна поміняла всім життя. Всі почали цінувати всі ті моменти, які ми раніше не цінували», – каже він.

Фронтмен гурту «Тартак» та «Бувє» Олександр Положинський, який періодично їздить з концертами на передову, каже, що бійці просять виконувати різні пісні.

«Одні хочуть: нам щось таке про війну, про мужність, про патріотизм, інші кажуть: нам цього всього і так вистачає, нам хочеться чогось ліричного, душевного, треті підходять, кажуть: а нам би щось такого позитивного, веселенького, щоб поменше змісту, поменше глибини – побільше драйву», – розповів співак.

На думку Положинського, великою проблемою сучасної української музики є те, що дуже мало пісень стають всенародними.