У Луцьку обговорили, як правильно користуватися надрами

У Луцьку відбулося засідання інтерактивного прес-клубу обласної ради стіл на тему «Коли волинські надра працюватимуть на громаду?», в якому взяли участь члени профільної комісії з питань екології, депутати облради та представники місцевого самоврядування із Рожищенського, Камінь-Каширського та Маневицького районів.

Зустріч, на якій обговорювали проблеми використання корисних копалин, відбулася 2 червня.

Першою «болючою» темою надр стало безсистемне копання піску у Рожищенському районі. За словами голови екологічної комісії облради Василя Столяра, боротися із незаконним видобутком можна – треба у разі невиконання умов договору позбавляти ліцензії,підприємців. Саме так мають вчинити у районі.

Депутат облради та керівник ДП «Волиньторф» Іван Киричик додав, що процедура отримання спецдозволу досить складна, тому було б доцільніше отримувати її на обласному рівні. А так деякі підприємці не хочуть «заморочуватися». Та найгірше те, що  надмірний видобуток має негативні наслідки – депутат Людмила Кирда наголосила, що внаслідок руху перевантажених автомобілів знищуються дороги.

«Мені сьогодні дивно, чому немає представників від влади – транспортна служба не допрацьовує , правоохоронні органи», – додала Кирда.За її словами, доцільно було б суворо карати порушників, щоб не виникало бажання перевантажувати дороги. Її колега Ігор Лех зазначив, що всі проблеми виникають через  відсутність контролю, адже не відомо, скільки прибутку отримує область від видобутку піску.

Депутат Рожищенської райради Руслан Хомич підтвердив, що в районі тема піску – за його словами, у цій галуз «панує анархія».

 «Є дуже багато підприємств, які зареєстровані як ТзОВ і в останній день роботи вони банкрутують, залишаючи за собою ями», – розповів Хомич. Проте відповідні служби не контролюють видобутку Тож депутати розпочали шукати законодавчі акти, щоб знайти, яка інспекція має контролювати видобуток. Тому у депутатів є бачення, що разом із представниками облради розробити дорожню карту, яку затвердять на сесії, тобто уніфікувати схему отримання дозволів. Серед обов`язкових умов – вага, огорожа та електронна система обліку через товарно-транспортні накладні. Таким чином вдасться контролювати вивіз піску. Якщо ж власник допускає перевантаження, то має відшкодувати кошти.

Водночас Столяр додав, що найближчим часом збираються відізвати ліцензію двом підприємцям, які видобувають пісок. Тож Котюку та Чорнусі планують заборонити видобуток через те? що в попередніх угодах не прописали спеціальних умов, внаслідок чого дуже постраждало дорожнє покриття.

Депутат облради Борис Бабійчук заначив, що сьогодні ті, хто незаконно добувають пісок працюють лише через безвідповідальність та безкарність.

 «На жаль, напевно нікого не посадили, а штрафи мізерні».  – вважає він. Тому важливо розробити процес відкликання договорів, адже поки що місцеві ради не мають таких повноважень.

Присутні зійшлися на думці, що треба розробити єдину спрощену схему отримання ліцензій та звернути увагу на роботу транспортної інспекції. Окрім того, треба запровадити серйозні штрафи і карати, «щоб іншим не повадно було».

 Опісля учасники прес-клубу «взялися» за питання торфу. Директор «Волиньторфу» та депутат облради нагадав, що раніше у районі вокзалу працювала ТЕС на торфі. Тож зважаючи на нинішню кризу та багаті волинські запаси  торф міг би стати перспективним видом палива. Проте ось уже 8 років говорять про приватизацію підриємства.

ЧИТАТИ ТУТ: «Підприємство штучно доводять до банкрутства», –  директор «Волиньторфу»

Опісля оцінки стану «Волиньторфу» учансики круглого столу розмірковували над тим  чи є перспектива у газовидобувної галузі в області. За словами голови Марківської сільської ради, де є  свердловини, від  видобування страждають мешканці сіл.

Селяни змушені дихати забрудненим повітрям, збільшилася частота онкологічних захворювань. Окрім того,  коли відбувається обробка свердловин,  то над селом по декілька днів висять хмари диму.

Акцентували увагу й н небезпеці такого видобування для навколишнього середовища. І знову ж таки, основна проблема –  у недостатньому контролі. Депутат Борис Бабійчук зазначив, що усі підприємства мали б бути оснащені сучасними датчиками,  які б фіксували викиди шкідливих речовин. Проте власне видобувникам це не вигідно.

Обговорювали депутати й найбільш болюче для області питання надр – бурштин.

За словами депутата облради Ігоря Леха, зараз треба активно працювати над реальною легалізацією видобутку, бо час для звернень, від яких немає результату минув.. А тим часом Волинь отримала від бурштину великий мінус – прибутків немає, є тільки шкода природі. Мовляв, коли з`явиться підприємство обласної ради, яке  буде платити податки та принесе лише користь.

Лех каже, щокопають власне місцеві жителі, які готові «грати за правилами». Тож мовляв, депутати підуть, а підприємство залишиться.  Людмила Кирда, яка не підтримувала надання дозволу на отримання ліцензії «Волиньприродресурсу», має застереження до надання такої площі надр без погодження із місцевими мешканцями. Сумнівається Кирда й у «бюджетоворчості» підприємства – адже поки є  лише виконувач обовязків директора, але немає ні засобів, ні чіткого плану дій.

Бабійчук додав, що утримався через відсутність розуміння, якими повноваженнями володітиме підприємство.  «На сьогодні не обговорено, на яких умовах та кому надаватимуть надра», – зазначив Бабійчук. Бо, мовляв, декларування добрих намірів мало, треба міти чітке підтвердження майбутніх дій.

Маневицький селищний голова Олександр Гарвилюк зазначив, що більше прав мають мати місцеві громади.. За його словами добре, що питання зрушилося із мертвої точки, проте не проведена робота з населенням. Важливо й знати, де передбачають розвідувальні роботи. Окрім того сільські голови висловили невдоволення через недостатній рівень співпраці з обласними обранцями громади.

Наприкінці учасники круглого столу зійшлися на думці, що вірять, що рано чи пізно надра таки працюватимуть на громаду. Головне, вважають депутати,  бути чесними і відвертими із громадою та брати на себе відповідальність.