Луценко: справи щодо бійців 51-ї бригади закриють через зміну обставин

Генеральний прокурор України Юрій Луценко запевнив: кримінальні справи щодо бійців 51-ї ОМБ, які перебувають у розшуку, але не вчиняли тяжких злочинів, буде закрито.

Відтак під час зустрічі з громадськими активістами звернувся із проханням з’явитися в органи військової прокуратури та дати письмові пояснення, при цьому запевнив, що ніяких процесуальних рішень не буде. Зі слів генпрокурора, останніми днями півтори сотні проваджень закрили в наслідок зміни обставин, – повідомили у прес-службі Волинської облдержадміністрації.

«Прекрасно розумію, що війна не складається з одних наступів, встановлення прапорів і аплодисментів. Війна набагато жорсткіша річ. Прекрасно розумію, що обставини складалися так, що у солдата вибір був мінімальний. І коли мені кажуть про здачу в полон… Звичайно, нічого доброго в цьому немає. Але з іншого боку, коли знаєш, що хлопці декілька днів, а інколи й тиждень, були без зв’язку з керівництвом, без забезпечення, то питання постає в іншому ракурсі. Як людина державна розумію, що жодним чином не можна закривати очі на реальне дезертирство або ухиляння від служби. З іншого боку, будучи сам із Рівного, прекрасно відчуваю як болить незакрита рана Волині. Тому щодо всіх категорій прошу розібратись»,­ – зауважив Юрій Луценко.

При цьому, наголосив генпрокурор, з’ясовувати обставини та розбиратися слід у кожному окремому випадку. Також зауважив, що завдання № 1 – поновити довіру бійців, позаяк усі розуміють: у розшуку вони знаходяться формально, насправді ж – поруч. А тому генпрокурор дав вказівку закривати справи за зміною обставин для тих, хто надав пояснення.

«Достатньо прийти, написати заяву, отримати закриття розшуку, а значить, отримати можливості виїзду за кордон, працевлаштування тощо. Це перший крок. Але, якщо були реальні дезертири, то – це одна ситуація. Якщо люди діяли під тиском обставин, через втрату командування – це інша ситуація. Без приходу людей, які напишуть пояснення, далі нічого не можна зробити. Так, є інший варіант – провести амністію, але знову ж таки це все йде через суд, через папери, це визнання якоїсь існуючої або неіснуючої вини. В мене пропозиція чіткіша: кожна людина із цих 1760 все-таки має прийти і написати своє пояснення: стояв і захищав Савур Могилу, відбивав першу колону агресора або про будь-які інші дії. Якщо він вважає інакше – пише. Буває так, що написати нічого, що попав в оточення, значить так і пише. Якщо людина реально воювала, значить, ніхто не буде його підводити під статтю. Але пояснення офіційного характеру прокурор має відібрати».

Разом із тим, справ щодо командування у генпрокуратурі закривати не мають наміру. Навпаки – ретельно розслідуватимуть. Як зауважив керівник відомства, розслідування повинні буди завершені найближчим часом.

Окрім того, військовослужбовцям у підтримку нададуть адвокатів.

«Розберемося не тільки об’єктивно, а ще й по-людськи. Моє прохання – прийти усім для дачі пояснень і в цей день більше нічого не робити. Далі надати адвокатів силами депутатського корпусу, які разом із солдатами приймають рішення. Давайте почнемо все з початку. Ніяких затримань, тим більше арештів не повинно бути. Моя гарантія, що це буде виключно отримання пояснень. Жодного процесуального рішення не буде», – пообіцяв генпрокурор.

Уже з наступного тижня відповідні заяви з поясненнями прийматимуть у Луцьку.