Луцьк: завершився масштабний мистецький форум

У Луцьку відбувся масштабний мистецький форум «WestArt Forum UA», темою якого були «Проблеми сучасного мистецтва: український контекст».

Захід об`єднав на своїй платформі провідних мистецтвознавців, культурологів, художників, шанувальників сучасного мистецтва і всіх, кому не байдужа національна культура, – повідомляє IA ZIK..

Форум підсумував виставковий проект «24+1. Твори українських модерністів другої половини ХХ – початку ХХІ століття».

Темою заходу  Організаторами форуму були галерея сучасного мистецтва України «Арт-кафедра» та Центр дозвілля та розвитку «Адреналін Сіті».

Організатори зазначають, що «WestArt Forum UA« дасть можливість творчій молоді побачити та поспілкуватися з відомими у мистецькому світі особистостями, почути різні думки з актуальних питань творчості. У доповідях досвідчених науковців та відомих художників-практиків буде порушено актуальні питання щодо розвитку вітчизняної художньої культури (другої половини ХХ – початку ХХІ ст.) її проблем та здобутків. Мистецтвознавець Зоя Навроцька висловила сподівання, що така ініціатива знайде відгомін в Україні і подібні форуми стануть систематичними.

Програма форуму охопила доповіді тринадцяти спікерів на теми концептуального поля сучасного мистецтва, його проблем і дефініцій.

Проректор із наукової роботи Львівської національної академії мистецтв Роман Яців у своїй доповіді «Концептуальне поле сучасного мистецтва: погляд ідей» розповів про виклики сучасного світу і їх вплив на мистецтво, діалогічність культур, яка має змагальний характер. Також приділив увагу до провокативності мистецтва, яке апелює на сучасність, де профісіоналізм часто трактується як фікція – й часто стає нікому не потрібен, де росте нігілізм і зверхність до глядача. Й підсумовуючи наголосив, що митці повинні передавати національне в сучасних формах – тоді конфлікту не буде.

Професор кафедри художньої кераміки Львівської національної академії мистецтв Орест Голубець в своїй доповіді про баланс динаміки в мистецькому світі розповів про місце України в мистецьких процесах, яка опинилась поза межами тих процесів, які відбувались в Європі. Він також підкреслив глибину тоталітарного мистецтва, яке вкоренилось на наших теренах на відміну від Заходу з його спадкоємністю від класицизму до постмодернізму. Також наголосив, що постмодернізм в Україні є штучним явищем, яке було принесене – тоталітарне мистецтво його не дозволило. А Україна просто повернулась до модернізму і ці ідеї трансформуються в своєрідний мікс – суміш модернізму, тоталітарного мистецтва і постмодернізму.

В рамках мистецького форуму відбувся круглий стіл на тему: «Провінція, як територія занепаду й відсталості чи духовний ресурс національної культури?». Учасники в загальному дійшли до спільної думки, що в Україні на жаль і надалі існує посттоталітарна система – звідки і рецидиви провінційності, тобто проблема центр – провінція. Іншими словами сильний і потужний центр – решта провінції.

Гості форуму і учасники дискусії мали можливість познайомитися із Заслуженою артисткою України, актрисою львівського театру «Театр у кошику» Лідією Данильчук і переглянути моновиставу «Білі мотилі, плетені ланцюгами…» за мотивами новел та листів Василя Стефаника.