Луцьк: депутати хочуть гарантій від забудовника в Старому місті

Депутати Луцькради хочуть отримати від забудовника Тихона Павлюка, який претендує на продовження оренди ділянки у Старому місті на вулиці Кафедральній, 13, гарантій щодо збереження історичних підвалів, а також забезпечення вільного доступу архітекторам для досліджень.

Про це йшлося 16 травня під час дня депутата, у рамках якого обранці громади відвідали будівництво на вулиці Кафедральній, 13.

Нагадаємо, під час останньої сесії розглядали можливість продовження договору оренди, проте депутати вирішили відкласти таку пропозицію. Тож сьогодні депутати відвідали ділянку, щоб поглянути, який там стан справ.

Зараз тут не ведуть робіт, з одного боку впала огорожа, натомість Тихон Павлюк, який був попереднім орендарем, не готовий її ремонтувати чи приводити ділянку до ладу, поки не продовжить договору оренди.

Обранці громади погодилися, що варто визначитися з ділянкою, адже земля ледь не у центрі міста знаходиться у занедбаному стані. А залишки історичної забудови руйнуються під впливом природних чинників.

Депутат міськради та археолог Микола Собуцький нагадав, що на ділянці були знайдені два скарби – жіноча сумочка із прикрасами та монетами часів правління Миколи ІІ та 2 кілограми столового срібла у позолоті. Собуцький продемонстрував фото сучасного стану руїн ‒ за його словами, із часу відкриття підвали сильно зруйнувалися.

«Чому я зимою на сесії підіймав питання, щоб її накрити? Бо вода, мороз, руйнує кладку 16 століття», ‒ розповів Собуцький.

Він повідомив, що спілкувався із Олексієм Златогорським і той повідомив, що дав дозвіл на будівництво лише у східній частині ділянки. А частину, де знаходяться руїни підвалів,треба досліджувати. Тому Собуцький вважає, що об’єкт треба зберегти для Луцька, а не віддавати на будівництво.

Натомість архітектор Віктор Семенюк, який є автором проекту, зазначив, що необхідно накрити підвали монолітним покриттям, щоб туди нічого не потрапляло. Для цього треба на кладку покласти пояс із вапняного розчину, тоді зробити пояс із цегли та покласти монолітну плиту. За його словами, підвали не руйнуватимуть та не добудовуватимуть, просто на них побудують торгово-офісний центр, як і запланували. Надбудову здійснять зверху. Почати будувати планують із місця, вільного від підвалів. Депутати засумнівалися, чи дійсно у підвалах нічого не добудовуватимуть.

За словами архітектора, є розрахунки, згідно з якими стіни підвалу витримають, тож нічого добудовувати немає потреби. Архітектори ж зможуть досліджувати підвали і після перекриття. Натомість депутати зажадали, щоб ці слова озвучив Павлюк або закріпив їх юридично. Обранці громади наголосили, що необхідно, щоб до підвалів був вільний вхід та археологи змогли досліджувати об’єкт.

За словами начальника відділу охорони культурної спадщини управління культури Луцької міської ради Петра Троневича, у пояснювальній записці до Генплану вказано, що відновлення історичної забудови на існуючих фундаментах здійснюють шляхом зміцнення існуючого фундаменту та будівництва безпосередньо на ньому. Підвали та збережену забудову включають в об’єм будинку.

«Те, що не збереглися підвали – вина археологів. Бо вони не дозволили забудовнику зробити бетонний пояс та перекрити бетонною плитою ці підвали. Тоді вони були б збережені», ‒ вважає Троневич. Тож, треба просто укласти із забудовником охоронний договір, згідно з яким управління здійснюватиме контроль.

У підсумку у розмову втрутилися навіть мешканці сусідніх будинків, які попросили вирішити щось нарешті, бо інакше вони самі зруйнують паркан, «щоб люди бачили, який тут бардак». Тому депутати пропонують, щоб Павлюк підписав із управлінням своєрідний договір, відповідно до якого забудовник гарантуватиме, що підвали збережуть, до них забезпечать вільний доступ та археологи зможуть безперешкодно проводити дослідження.