Луцьк: кримські татари хочуть 50 тисяч на фестиваль

Для проведення фестивалю кримськотатарської культури у Луцьку просять виділити 50 тисяч гривень з обласного бюджету. Посадовці облдержадміністрації стверджують, що кошторис фестивалю завищений.

Про це йшлося під час засідання постійної комісії обласної ради з питань освіти, науки, інформаційного простору, культури та мови, національного і духовного розвитку, сім’ї, молоді, спорту та туризму, – повідомляє інформаційне агентство Волинські Новини.

Із проханням про виділення 50 тисяч гривень на проведення у червні фестивалю кримськотатарської культури у Луцьку до голови облради звернулася громадська організація «Кримські татари Волині».

У зверненні йдеться про те, що на Волині вимушені переселенці з території окупованого Росією Криму отримали підтримку місцевого населення, яке брало участь у заходах, які організовувала громадська організація, надавало матеріальну та моральну підтримку переселенцям. Підвищений інтерес до кримськотатарського народу, який виник останнім часом, зі слів авторів звернення, викликає потребу ознайомлення українців з багатою культурою цього народу. Отже, виникла ідея організації фестивалю, метою якого є демонстрація культури кримських татар, висловлення позиції незгоди з окупацією Криму та підтримки європейських цінностей.

Уже протягом двох років фестиваль не вдавалося організувати через брак фінансування, хоча програму заходу вже склали. Цьогоріч провели переговори з громадською ініціативою «КримSOS» зі Львова, яка погодилася виділити 25 тисяч гривень, але цих коштів недостатньо. Тому ГО «Кримські татари Волині» просила фінансового сприяння з обласного бюджету на проведення фестивалю, загальний кошторис якого становить понад 72 тисячі гривень.

У програмі фестивалю передбачили проведення майстер-класів з народних танців, національної кухні, народно-прикладного мистецтва, виступ гурту «Band Усеіна Бекірова», виставки та перегляд фільмів.

Своєю чергою, начальник відділу зв’язків з громадськістю Ольга Покровська зазначала, що у Луцьку мешкає лише 7 родин кримських татар. Окрім цього, в області діє регіональна програма соціально-культурного розвитку національних меншин. У 2016 році, відповідно до програми, передбачено 50 тисяч гривень на фестиваль нацменшин «З чуттям єдиної родини». Цей фестиваль планував об’єднати всі національно-культурні товариства Волині, але кримські татари не погоджуються на таку умову, просячи виділити окремо 50 тисяч гривень на їхній фестиваль. Окрім цього, на думку чиновниці, суми у кошторисі фестивалю значно завищені. Так, на проїзд зі Львова до Луцька та у зворотному напрямку передбачено 600 гривень на одну людину, на гонорар для гурту «Band Усеіна Бекірова» передбачено 18 тисяч гривень.

Члени комісії рекомендували управлінню надати організаторам фестивалю організаційно-фінансову підтримку у рамках чинної програми соціально-культурного розвитку національних меншин у Волинській області на 2013-2017 роки.

Натомість голова ГО «Кримські татари Волині» Зейнідінов Сервер дав пояснення щодо фестивалю та його кошторису. Коментар подаємо повністю та без змін:

  1. «До подачі заявки на проведення фестивалю ми збиралися у відділі культури при обласній державній адміністрації разом з представниками відділу культури, де я пояснив, що мета фестивалю відрізняється від мети фестивалю національних меншин «З почуттям єдиної родини». Фестиваль Кримськотатарською культури має на меті показати, що є кримські татари – один з трьох народів України, є окупація території України, а також звернути увагу на проблеми кримських татар і українців, які проживають в окупованому Криму, які не мають можливості говорити про свою позицію.

Відроджується нація, нація українців, незалежно від національності та віросповідання. До недавніх подій, люди слабо мали уявлення про те, що це за народ кримські татари, яка у них культура, яка релігія. Наприклад в Криму також мало приділялося уваги українській культурі. Ми побачили справжню Україну у всій її красі, культурі і релігійних звичаях тут на Волині.

 

  1. Сама ідея проведення фестивалю була від обласної державної адміністрації. Близько двох років тому мене викликали до відділу культури при обласній державній адміністрації, показали документ з Міністерства культури, де було написано, що в багатьох містах України пройшли фестивалі кримськотатарської культури. У тексті йшлося про те, що в Луцьку є ГО «Кримські татари Волині», просили посприяти і провести фестиваль. Я висловив свою думку з приводу того, як це має виглядати: народні пісні і танці, представники прикладного мистецтва, виступи громадських діячів, національна кухня. Ідея всім сподобалася Також є  готовність г.о ‘ Крим  SOS’ підтримати  проведення фестивалю ,також як  і інші ініціативи нашої  г.о  до цього. Також при підтримки  УВКБ ООН функціонує  грантова програма для громадських ініціатив  і  існує можливість участі в ній.
  2. З приводу роздутого бюджету. Чому перед тим, як розглядати на засіданні постійної комісії питання про проведення фестивалю начальник відділу з питань внутрішньої політики не зустрілася і не запитала звідки я взяв такі цифри. Перед цим я неодноразово показував кошторис і програму представникам відділу культури, які не зробили зауваження з приводу роздутого бюджету.

Я розписав і пояснив, що зі Львова їдуть на своїх машинах з кухонним обладнанням в причепах. 600 грн – це на бензин туди і назад.

Що стосується гонорару групи «Бенд Усеина Бекирова». Це сума не одній людині, а чотирьом. Частина статті бюджету була надана представниками відділу культури при обласній раді. Наприклад, з їх слів я заклав у бюджет (вони домовлялися) оренда апаратури 8000,00 грн. Майже 50% від самого гонорару артистам. Так от якщо вважаєте дорого провести фестиваль, просто скажіть, що немає грошей, навіщо поширювати інформацію серед суспільства про те, що ми подаємо якісь роздуті бюджети, що ми категорично не хочемо брати участь в спільних фестивалях національних меншин і що гроші передбачені в бюджеті на цей фестиваль, а не на кримськотатарський».