ЗМІ: Водоканали Луцька і Нововолинська провернули одинакові махінації

Після того як керівника «Луцькводоканалу» в жовтні 2015 року звинуватили у зникненні із підприємства 1,7 мільйона гривень, стало відомо про аналогічні звинувачення на адресу підприємства «Нововолинськводоканал».

При чому посадовці навіть не додумалися змінити «дійових» осіб, вивівши кошти з комунального підприємства на ту ж фірму, – пише Інформаційне агентство Волинські новини.

Восени 2015 року резонансу набула історія, в якій керівника «Луцькводоканалу» звинуватили в крадіжці з підприємства 1,7 мільйона гривень. Як з’ясувалося, ці гроші воно нібито сплатило за послуги, які не були надані. Договори з київськими фірмами укладав очільник КП Іван Корчук.

Гроші «Луцькводоканалу» виділили у 2014 році, аби той не став банкрутом. Утім понад 1,7 мільйона отриманих коштів, імовірно, осіли в приватних кишенях.

Як стало відомо від працівників КП «Луцьк­водоканал», у 2014 році директор підприємства Іван Корчук уклав два договори доручення з ПП «Велідіт» (зареєстроване в місті Києві, код ЄДРПОУ 37292373), ТОВ «Аквагруп» (код ЄДРПОУ 39444660). Вказані підприємства мали надати послуги з пошуку та підписання договорів взаєморозрахунків із відшкодування заборгованості за спожиту електроенергію перед ПАТ «Волиньобленерго» на виконання постанови Кабміну №30 від 29.01.2014 року.

Однак у штатному розписі КП «Луцькводоканал» є юридичний відділ, який представляє інтереси підприємства. Перелік суб’єктів, які мають проводити взаєморозрахунки, також визначений у вказаній постанові Кабміну. Разом з тим, вартість послуг ПП «Велідіт», ТОВ «Аквагруп» становить надзвичайно багато, а саме – 10 відсотків від ціни договору.

Статутні фонди вказаних підприємств – 3000 та 1000 гривень відповідно. Більше того, ТОВ «Аквагруп» взагалі було створено для надання послуг КП «Луцькводоканал» 16.10.2014 року.

Згідно із вказаними договорами, ПП «Велідіт» отримало від КП «Луцьводоканал» у листопаді 2014 року понад 750 тисяч гривень за те, що нібито допомогло підприємству погасити заборгованість перед ПАТ «Волиньобл­енерго» в сумі 7,7 мільйона гривень. А ТОВ «Аквагруп» отримало у січні 2015 року понад 950 тисяч гривень за «аналогічні послуги».

Отож, ПП «Велідіт» та ТОВ «Аквагруп» сукупно отримали 1,7 мільйона гривень коштів від КП «Луцькводоканал» за послуги, в реальності надання яких є сумніви.

Зауважимо, директором «Луцькводоканалу» Корчука одноосібно перепризначав міський голова Микола Романюк. Депутат міськради, юрист Ігор Поліщук стверджує: міський голова Романюк не міг не знати про підписання вказаних вище договорів та виплату зазначеним підприємствам 1,7 мільйона гривень за послуги, які не були надані.

«На ринку юридичних послуг таких цін немає, навіть якби ці послуги надавало найкраще юридичне агентство України. Та й зміст цих послуг надуманий. Адже вказані підприємства мали знайти учасників розрахунків, вичерпний перелік яких чітко становлений відповідною постановою КМУ», – пояснює юрист Поліщук та додає, що на цьому історія «викачування» коштів з комунальних підприємств Волині не закінчилася.

Скільки розтратили на «Нововолинськводоканалі»

У розпорядженні Ігоря Поліщука опинилась ухвала Луцького міськрайонного суду від 22 березня 2016 року щодо доступу до речей ТОВ «Аквагруп». Підставою для цього стали матеріали перевірки, які надійшли в поліцію щодо розтрати службовими особами підприємства «Нововолинськводоканал» бюджетних коштів у сумі 342 904,74 гривень.

Слідчий пояснює, що незважаючи на наявність у штаті підприємства юрисконсульта та нівелюючи встановленим законом переліком учасників розрахунків, 7 листопада 2014 року «Нововолинськводоканал» уклав із ТОВ «Аквагруп» договір доручення про надання інформаційно-консультаційних послуг, яких, за фактом, навіть не надавали.

«Тобто це означає, що на «Нововолинськ­водоканалі» провернули ту ж схему, як свого часу і на «Луцькводоканалі». При чому – разом з тими ж «дійовими особами», – підсумовує видання.

Щодо «Луцькводоканалу» відкрили кримінальне провадження, нині триває слідство. У його рамках встановили, що замішане в цій сумнівній схеміі ТзОВ «Вайт Роял», адже ухвалою Луцького міськ­районного суду від 11 березня 2016 року в інтересах слідства дозволили вилучити документи підприємства. Тому повну схему оборудки має встановити слідство.

“Сторона, яку звинувачували, опісля першого інциденту (власне, щодо «Луцькводоканалу») обіцяла оприлюднити спростування поширеної інформації. Спростування було опублікувано, втім у ньому корупційна схема була фактично підтверджена. Водночас позову про визнання інформації недостовірною та її офіційного спростування не було”, – пише видання.

 

Зауважимо, що в жовтні на луцькому водоканалі прокоментували звинувачення. Зокрема повідомили:

Дійсно, в 2014 році КП «Луцькводоканал» було укладено  договори – доручення з ПП «Велідіт» та ТзОВ «Аквагруп» про надання інформаційно-консультаційних (посередницьких) послуг, відповідно до яких названі підприємства зобов’язалися від імені Довірителя (КП «Луцькводоканал») вчиняти дії з пошуку суб’єктів господарювання, які відповідають вимогам Постанови КМУ від 29.01.2014 №30 «Деякі питання надання у 2014 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв’язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування»; укладати від імені Довірителя з такими суб’єктами господарювання відповідні правочини (угоди, договори) про організацію взаєморозрахунків згідно вимог Постанови КМУ від 29.01.2014 №30,представляти інтереси Довірителя перед державними органами, установами, суб’єктами господарювання з питань проведення взаєморозрахунків в межах повноважень, наданих цим органам, установам та організаціям нормами Постанови КМУ від 29.01.2014 № 30.

Однак, варто зазначити, що ПП «Велідіт» та ТзОВ «Аквагруп» не були учасниками взаєморозрахунків згідно вимог Постанови КМУ від 29.01.2014 №30 і до механізму отримання субвенції не залучалися і не могли залучатися. Відповідно до механізму отримання субвенції, який передбачений постановою КМУ, кошти які виділяються з державного бюджету для проведення взаєморозрахунків мають цільове призначення і ніяким чином не можуть бути використані для інших розрахунків.  Таким чином, неправдивою є інформація про те, що кошти на оплату наданих послуг були виділені з державного  бюджету  у 2014 році. З цими  юридичними  особами КП «Луцькводоканал» було укладено господарські договори доручення  про надання інформаційно-консультаційних (посередницьких) послуг і оплата наданих послуг здійснювалась за кошти підприємства.

Неправдивою є й інформація про те, що послуги даними  підприємствами надані не були. В КП «Луцькводоканал» на підтвердження факту надання послуг наявні усі первинні документи (договори – доручення про надання послуг, акти здачі-прийняття виконаних робіт та платіжні документи на перерахування контрагентам коштів за надані послуги, звіти повіреного), які передбачені нормами чинного законодавства. Крім того,  відповідно до умов  договорів – доручення  підставою для сплати винагороди є: звіт повіреного про виконання договору, повідомлення про погашення заборгованості за спожиту електроенергію.

Передумовою укладення вищевказаних договорів з ПП «Велідіт» та  з ТзОВ «Аквагруп» було те, що постановою КМУ від 29.01.2014 №30 не передбачено чіткого механізму проведення взаєморозрахунків та не визначено   суб’єктів господарювання, які могли б проводити такі розрахунки.   Протягом 2013-2014 р. підприємство неодноразово зверталося з листами до Луцької міської ради,  Волинської обласної державної адміністрації, ПАТ «Волиньобленерго», ПАТ «Центренерго», ДП «Енергоринок», ДП НАЕК «Енергоатом» з проханням допомогти вирішити проблему з пошуку суб’єктів господарювання, які відповідають вимогам Постанови КМУ від 29.01.2014 №30. Однак, наші звернення не дали позитивних результатів, внаслідок чого, протягом 2013 р. КП «Луцькводоканал» не вдалося укласти жодного договору про організацію взаєморозрахунків з погашення заборгованості за електричну енергію. Внаслідок цього, станом на 01.03.2014 р. за підприємством КП «Луцькводоканал» рахувалась кредиторська заборгованість перед ПАТ «Волиньобленерго» в сумі 29 379243,31 грн, яка з кожним місяцем зростала. Ця заборгованість утворилась у зв’язку з  заборгованістю, що утворилась перед КП «Луцькводоканал» з різниці у тарифах на послуги з водопостачання й водовідведення, надані населенню підприємством, яка виникла у зв’язку з невідповідністю фактичної вартості послуг з водопостачання й водовідведення тарифам, затвердженим органами державної влади.

У зв’язку з значною заборгованістю на підприємство почали надходити від ПАТ «Волиньобленерго» листи-попередження про припинення постачання електричної енергії на об’єкти КП «Луцькводоканал» та проводитись відключення. Враховуючи те, що КП «Луцькводоканал»  є монополістом і єдиним підприємством, що надає послуги з водопостачання та водовідведення громаді міста Луцька та приміських сіл, виконання ПАТ «Волиньобленерго» вищевказаних дій щодо відключення від електричної енергії об’єктів КП «Луцькводоканал» могло призвести до припинення постачання холодної   питної води, необхідної для населення міста Луцька та унеможливити прийняття стічних вод, що фактично  могло призвести  до значного погіршення санітарно-епідеміологічної ситуації в місті Луцьку та викликати негативні екологічні наслідки.

В ситуації, яка склалася, керівництвом підприємства було  прийнято рішення про укладення договорів доручення з ПП «Велідіт» та  з ТзОВ «Аквагруп» про надання інформаційно-консультаційних послуг. В результаті укладення вищевказаних договорів підприємству вдалося погасити заборгованість перед ПАТ «Волиньобленерго» в розмірі 17 346893,26 грн.

Крім того, укладаючи такі договори, підприємством не було порушено норм чинного законодавства. Статут КП «Луцькводоканал» не містить будь-яких обмежень чи заборони керівництву підприємства на укладання зазначених угод.

Прикро, що в нашій державі заради своїх політичних амбіцій і передвиборчого піару і досі існують політичні сили, які готові обілляти брудом будь кого, заради досягнення своєї мети. А ВАМ «ПАНЕ АДВОКАТ» можна добавити лише одне: в силу своєї професії  та вимог адвокатської етики ви повинні керуватися фактами, а не опиратися на слова і здогадки. Крім того, «презумпцію невинності» в нашій країні, ще ніхто не відміняв.