Маршрутки, прибирання та опалення: децентралізація по-волинськи

Очільник об’єднаної територіальної громади у Зимному Володимир-Волинського району В’ячеслав Католик розповів про те, як вплинула реформа на життя волинян.

Про це інформує Офіс реформ у Волинській області.

Нині на Волині утворено шість територіальних громад. В’ячеслав Католик очолив громаду ще у 2006 році, а у 2015 привів її до об’єднання із іншими.

– В’ячеславе Артуровичу, чому ви вирішили об’єднатися із іншими громадами?

– Такий стан справ у сільських радах нікого не влаштовував. Забиралися функції, а керівники громад не могли вирішити болючі питання. Громада могла опікуватися лише землями в межах населеного пункти та питанням благоустрою, але відання школами, садочками було передано на рівень району. Тому й хотілося об’єднання, щоб стати хазяїнами.

– Які переваги хотіли отримати?

– Хотів, щоб громада заможною, а також хотів отримати відповідальність за територію.

В’ячеслав Католик переконаний, що призначена людина «зверху» буде приймати непопулярні рішення, тому громадою повинна керувати особа, яку обрали люди. Мовляв, тоді і відповідальність буде вищою, і рішення кращими для майбутнього громади.

–  Чи важким був процес об’єднання?

–  Було багато незрозумілого. Але я очікував гіршого. Я переконаний, що ми рухається в єдино правильному напрямку.

–  Як вмовляли керівників інших населених пунктів об’єднатися?

–  Їздив розмовляти із людьми. Тим паче, що громада сама хотіла змін на краще. Очільників інших населених пунктів вмовляти не довелося, просто сіли відверто поговорили, домовилися про те, що роботимемо далі, запевнили, що нікого не звільнятимемо (сільських голів, – ред). Розпочали об’єднання чи не найпершими в області.

Почали процес об’єднання у лютому 2015 року, постійно тривали обговорення і в серпні отримали об’єднану територіальну громаду рішенням сесії Волинської обласної ради.

–  Як громада сприйняла ініціативу про об’єднання?

– Громада нормально і з ентузіазмом сприйняла ініціативу про об’єднання, адже у майбутньому мав з’явитися ЦНАП.

–  Як переконували противників реформи?

–  Не було яскравих противників реформи децентралізації. Більше було тих, хто сумнівався у тому, що реформа принесе свої плоди. Але відверта розмова із населенням про стан справ допомагала.

– Чи ви відчули результат від децентралізації?

– Роботи додалося. Перші три місяці тривало становлення об’єднаної територіальної громади і ми намагалися зрозуміти реформу саме як процес. Якщо говорити про здобутки, то пішли маршрутки, де ніколи не ходили, в громаді стали прибирати сміття, де його ніколи не прибирали, з’явилося опалення у будинку культури села Селець, де його не було 20 років, підрихтували приміщення колишніх сільських рад, закінчуємо ремонт каналізації в школі Лютниче. Прохань від громади – купа. Наперед прошу вибачення, якщо щось не вдасться зробити, адже відразу все неможливо реалізувати. Постійно аналізую можливості та їжджу по навколишніх селах, аби дізнатися, що потрібно громаді.

В’ячеслав Католик розповів, що не всі зміни на краще потребують фінансів, – для деяких потрібні організаційні заходи, а для реалізації певних проектів у життя можна скористатися і коштами благодійників та спонсорів. Наприклад, у селі Чесний Хрест фермери потурбувалися про дитячий майданчик. Незабаром з’явиться дитячий майданчик і поблизу дитячого садочка у селі Лютниче. Тобто, частину проблем громади можна вирішити за допомогою вміння домовлятися і звичайнісіньких нормальних людських стосунків.

– Які проекти реалізували?

– 23 лютого у рамках проекту «Сприяння наданню соціальних та адміністративних послуг для вразливих груп населення у селі, шляхом моніторингу та пропаганди», що реалізується Володимир-Волинською районною громадською організацією «Зимне» спільно з громадською організацією «Центр розвитку та демократії», за сприяння канадського фонду підтримки місцевих ініціатив та посольства Канади в Україні, вперше серед об’єднаних територіальних громад Володимир-Волинського району, в селі Зимне відбулося відкриття Центру надання адміністративних послуг. Вдалося здійснити ремонт, а донор забезпечив ЦНАП оргтехнікою. Таким чином людям полегшили доступ до отримання адміністративних послуг, жителям сіл уже не доведеться вирушати до райдержадміністрації, аби отримати якусь довідку.

–  Які проекти плануєте впровадити у життя?

– У майбутньому Зимнівська ОТГ – це благополучна громада із нормальними дорогами, освітленими вулицями, доступними послугами, установами із опаленням, комфортними робочими місцями. Також нині йдеться про один проект пов’язаний із енергозбереженням, подали документи на конкурс.

–  Чи є щось, чим ви можете сміливо пишатися у межах реформи місцевого самоврядування?

–  Я пишаюсь своєю командою та ЦНАПом, який, на щастя, вдалося реалізувати у життя.

– Як зросли ваші фінансові надходження і з чим це пов’язано?

– Завдяки реформі децентралізації фінансові надходження зросли в рази. Загалом бюджет становить 31 мільйон гривень, з них – 4, 1 – це власні находження. Але ще є базова дотація в розмірі 2,2 мільйона гривень і в сукупності це – 6,3 мільйона гривень, які ми можемо вільно оперувати. Також за ці кошти ми маємо забезпечити функціонування шкіл, садочків, сфери культури, благоустрою тощо. На капітальні видатки ми вже заклали до 1 мільйона гривень. Зауважимо, що до об’єднання бюджет Зимного складав до 700 тисяч гривень, разом із коштами на утримання садочків та сфери культури – до мільйона гривень.

–  Чи плануєте ще збільшувати громаду, наприклад, долучати до неї інші громади

–  Якщо говорити про збільшення громади, то варто зауважити, що громада у Зимному мала бути більшою, могла долучитися Соснина Іваничівського району. Можливо, у майбутньому переговори продовжаться.

– Які проблеми виникають і як ви із ними боретеся?

– Якщо говорити про проблеми, то є неврегульованість законодавчих актів. Частину проблем вирішуємо в процесі, звертаємося за допомогою до Офісу реформу у Волинській області, голови Волинської ОДА Володимира Гунчика, представників влади різних рівнів. Вони максимально йдуть назустріч, допомагають та сприяють.

– Які законодавчі акти у сфері реформи місцевого самоврядування та децентралізації потрібно змінити?

– Раніше я думав, що закон прийняв і усе. Але закон, як павутина, він пов’язаний із іншими законами. А прийняття кожного закону вимагає угодження із експертами та юристами, аби один законодавчий акт не суперечив іншому чи Конституції України, тому не все так просто. Але я хочу зауважити, що той напрямок процесу децентралізації, яким нині йде Україна – це правильний процес.

–  Як, на вашу думку, далі розвиватиметься ця реформа в Україні?

–  Я говорив, говорю і буду говорити, що якщо не з’являться люди, які захочуть той процес, який почався, порушити, то завдяки децентралізації Україна зробить ривок найближчі рік-два-три і ми доженемо Європу у розвитку. Але нам треба боротися із корупційними процесами: але коли передаються функції від державних органів влади до місцевих, то люди, які працюють на благо громади, автоматично викорінюватимуть корупційну складову, бо вони краще відповідають за рішення, які приймаються, ніж особи, які призначені зверху.

– Яка ситуація в ОТГ із опорними та малокомплекними школами. Чи прийняті якісь рішення?

– Опорна школа ще «не світить», бо є вимоги, які для нас нереальні. А якщо говорити про малокомплектні школи, то у школі у селі Черчичах немає навіть комплектного класу. Тому ми прийняли рішення провести призупинення діяльності школи, провести оптимізацію, обіцяють шкільний автобус за співфінансуванням. Дітей плануємо довозити у хорошу Бубнівську школу І-ІІІ ступенів. Мабуть, люди вже були готові до закриття школи у Черчичах, бо із кожним роком там все менше і менше учнів. Цілий день фізкультура, бо не прийшов вчитель, – це ж не нормально. Має бути комплексне навчання, аби людина була сильною. Школа має бути вивести учня в світ підготовленим до життя.

–  Як турбується про медичне забезпечення мешканців?

– Із медичним забезпеченням трішки складніше, раніше було створено територіальні медичні округи і тому все майно було передано їм. Як виявилося, на нашій території немає амбулаторії, щоб створити центр надання первинної медико-санітарної допомоги, тому нині ми не можемо достатньо турбуватися про здоров’я мешканців громади. Тому було прийнято рішення передати відповідні кошти в ТМО. В перспективі плануємо свій центр надання первинної медико-санітарної допомоги. Також плануємо реконструкцію ФАПу в Зимному саме під амбулаторію. Мізкуємо над реконструкцією ФАПу у Лютничому.

– Чи дала плоди посада інвестиційного менеджера?

– Поки немає такого. Працюємо із громадськими організаціями, які мають кваліфікованих працівників. В структурі ради є посада начальника відділу міжнародного розвитку та інвестицій – це свого роду інвестиційний та проектний менеджер. Але треба турбуватися і про соціально-економічний розвиток тощо. Але наразі люди, які претендують на цю посаду, не мають відповідної кваліфікації, а ті, що компетентні у цих питаннях – не мають бажання.

– Ваші побаження громадам, які ще не об’єдналися. 

– Об’єднуйтеся! Але спочатку візьміть калькулятор і добре порахуйте, чи ви щось отримає від того об’єднання, чи станете ще біднішими. Має бути добрий друг калькулятор, який правдиво все розкаже. Бо теоретики і демагоги розказують одне, а цифри – не брешуть.

– І наостаток, – що для Вас децентралізація?

– Це можливість бути господарями на місці, на своїй землі.