Як Луцьк захищають від вибухів

В управлінні Національної поліції у Волинської області започаткували традицію інформаційного знайомства зі структурними підрозділами.

27 квітня відбулася зустріч представників ЗМІ з працівниками вибухотехнічного структурного підрозділу поліції.

Цей підрозділ утворили в листопаді 2015 року. Складається він з 4-ох людей. Основні пріоритети в роботі ‒ пошук та знешкодження вибухотехнічних засобів, безпека під час масових заходів та випробування на полігоні.

«Основне в роботі ‒ не поспішати. Помилки взагалі не може бути, бо це коштуватиме життя. Наше завдання ‒ прожити сьогоднішній день, бо що буде завтра ми не знаємо», ‒ розповідає про складнощі та прерогативи своєї роботи начальник служби підполковник Ігор Заболотний.

«Вибухівка героїв не любить. Потрібен здоровий глузд для нормальної роботи», ‒ додає він.

Експерт Сергій Тимощук розповів про різні види вибухотехнічної зброї. За його словами, вона може бути як заводська, так і саморобна. Для огляду запропонували ручні гранати, гранатомети, протитанкові та протипіхотні міни, вогнемет та іншу зброю наступальної або оборонної дії.

До слова, всі працівники вибухотехнічного підрозділу пройшли бойове навчання в зоні АТО. За словами чоловіків, їздять туди постійно по одному.

Спеціалісти показали, як проводять огляд автомобіля при підозрі на наявність в ньому вибухівки. Спочатку за допомогою спеціальних пошукових дзеркал 2 працівники, рухаючись одночасно по колу, проводять огляд коліс, арок та дна автівки. По контуру експерти розходяться в два боки і зустрічаються в одній точці. Вони не змінюють позицій та страхують один одного. За їхніми словами, такому огляду можуть завадити погодні умови чи неможливість доступу до об’єкта. Як діяти при виявленні вибухівки вирішують на місці, залежно від обставин.

Для присутніх влаштували моделювання ситуації зі знешкодження вибухівки. За легендою, під машину заклали саморобний радіокерований пристрій. У таких випадках територію для початку обгороджують спеціальною стрічкою, потім, за допомогою технічних засобів, наприклад, зуму у відеокамері чи бінокля, оцінюється ситуація.

«Якщо бачимо, що пристрій радіокерований, тобто присутня антена, то до нього спочатку не підходимо. Для такого є спеціальна роботизована гідрогармата. Один із працівників, керуючи пультом, підганяє гармату до пристрою. Потім гідроударом знешкоджують пристрій», ‒ діляться досвідом вибухотехніки.

Спеціалісти працюють повільно, але злагоджено. Гідрогарматою підривають макет вибухового пристрою, після того експерт в захисному костюмі йде на розвідку та перевіряє, чи більше немає загрози.

«Перша помилка в роботі ‒ це те, що ми сюди прийшли на роботу», ‒ жартують працівники вибухотехнічного та додають, що гумор у такій роботі вкрай необхідний.

Експерти закликають лучан при знаходженні сумнівних об’єктів відразу телефонувати 102. Правоохоронці наголошують: ніяких маніпуляцій проводити самостійно не можна. І наостанок попереджають про кримінальну відповідальність за статтею 263 Кримінального Кодексу, яка визначає спосіб покарання за незаконне поводження з вибуховими речовинами.