30 років після вибуху: як виглядає Чорнобильська зона сьогодні

Журналісти відвідали Чорнобильску зону.

Про це інформує LB.ua.

До 30-річчя вибуху атомного реактора на Чорнобильській АЕС журналіст LB.ua – в рамках прес-туру – побував у зоні відчуження, де триває будівництво спеціальної захисної арки.

Медійникам показали майданчик будівництва сховища відпрацьованого ядерного палива сухого типу. Провели екскурсію заводом переробки рідких радіоактивних відходів. А також продемонстрували зону монтажу нового безпечного конфайнмента (захисної арки – ред.), який, зважаючи на розрахунки, повинні насунути на четвертий енергоблок у листопаді.

Про те, як виглядає ЧАЕС сьогодні, як і чим живуть його працівники і «вимерле» місто Прип’ять, дивіться в репортажі Макса Требухова.

***

Перше, що зустрічаєш, коли потрапляєш на територію АЕС – будівля «гарячого цеху» на території СВЯП-2 (сховище відпрацьованого ядерного палива):

1 2 3

Поблизу «гарячого цеху» СВЯП-2 тривають будівельні роботи:

У ящиках містяться контейнери для зберігання залишків ядерного палива:

10 11

СВЯП-2 з «робочої» сторони. У круглі ніші помістять контейнери з відпрацьованим паливом для тривалого зберігання, потім їх закриють бетонними плитами:

12 13

«Гарячий цех» зсередини. У спеціальній камері паливні пенали розбиратимуть за допомогою маніпуляторів і пакуватимуть у контейнери для тривалого зберігання:

14 15 16

Дозиметричний контроль доводиться проходити щоразу в міру пересування з об’єкта на об’єкт. Цей розташований на вході у їдальню:

17 18

З їдальні переходимо на вулицю – до 5-го і і 6-го недобудованих енергоблоків Чорнобильської АЕС, які завмерли на десятиліття:

19 20

А так зараз виглядає 4-й енергоблок, на якому 1986 року стався вибух, зі старим укриттям. Вентиляційна труба – нова, побудована для реалізації проекту безпечного укриття:

21

Зона монтажу нового безпечного конфайнмента (захисної арки):

22

Висота арки становить 110 метрів, довжина – 165 метрів, а арковий сегмент – 260 метрів. Через величезні розміри арку збудували з двох частин, які з’єднали влітку 2015 року. Призначення арки – захист довкілля від радіоактивного випромінювання, а також забезпечення можливості розбирання конструкцій блоку і переміщення ядерних відходів. Однак цей процес доволі тривалий. Після зведення арки почнуться роботи з перетворення «Укриття» на екологічно безпечну систему, потім потрібно демонтувати нестабільні конструкції і витягнути паливовмісні маси.

Разом з 5-м і 6-м енергоблоками недобудували й градирню – призначену для них вежу для охолодження води атмосферним повітрям:

42

Створений колись штучний ставок-охолоджувач уже кілька років планово осушують:

43

На проходження останнього санпропускника працівників станції відвозить автобус. Потім люди їдуть електричкою в Славутич:

44 45

Ця композиція «Голуб тримає мирний атом у дзьобі» розташована на будівлі адміністративного корпусу ЧАЕС. Хоча складається враження, що атом усе-таки не мирний:

46

Дорогою в Прип’ять зустрівся ще один поршень Skoda, який транспортували на ЧАЕС:

47

Пустельні ліси в напрямку Прип’яті:

48 49

А от і сама Прип’ять. Місто, в якому зупинився час:

Перед тим як покинути зону ЧАЕС, журналісти повинні пройти два дозиметричні контролі, перший з них – на КПП «Полісся». Працівники станції роблять це щодня:

73 74

Автобусна станція в Чорнобилі – єдине місце, де зберігається видимість життя. Тут є навіть два магазини:

Знак на в’їзді в місто Чорнобиль:

79

Другий обов’язковий і вже останній дозконтроль – на КПП «Дитятки». Тут зона відчуження закінчується.

80 81