На каналізацію в Шацьку шукають «нового спонсора»

У Шацьку чиновники пояснили, чому не працює каналізація, яку робили за гроші з європейського гранту.

На сесії районної ради 22 квітня розглядали аж надто болюче питання для жителів селища – центральне каналізування, будівництво якого ось уже тривалий час незавершене. Про реалізацію проекту «Збереження екосистеми долини річки Буг на прикордонній території Польщі, Білорусі та України» інформував заступник голови з питань діяльності виконавчого органу Шацької селищної ради Віталій Яльницький, – пише Кордон.

Як зазначив Яльницький, загальна вартість проекту на початку становила більше 25 млн гривень. Звісно, варто зважати на тодішній курс – 10 гривень за євро. Проте все, що передбачав цей проект по каналізуванню, виконали.

“Крім основного, також додатково добудували ще дві каналізаційно-насосні станції (КНС), оскільки у певних місцях були ями глибиною 5 метрів, тому змушені були їх підіймати. На це ми витратили 984 тис. гривень. Заборгованість станом на 20 грудня 2015 року на час завершення проекту відсутня”, – зазначив Віталій Яльницький.

Відповідно до договору партнерства між ЄС та Україною усе будівництво-каналізаційної системи в Шацьку відбувалося шляхом рефінансування. Тобто вкладені кошти у будівництво та розробку каналізаціних систем повертала Польща. Проте, коли виникала заборгованість, відповідно з’являлися деякі проблеми.

ЧИТАТИ БІЛЬШЕ ПРО БРУДНУ ПРОБЛЕМУ ШАЦЬКОГО ПООЗЕР’Я

“У таких випадках ми звертались в обласну державну казначейську службу. Обласне фінансове управління надавало усю необхідну інформацію щодо цього. Свої гроші ми не могли вкласти. Гроші партнерів йшли через Міністерство економіки без ПДВ. Цей податок знімається, адже кошти європейські. З цього й почались певні непорозуміння”, – пояснив Яльницький.

Каналізаційну систему фактично будували за кошти забудовника. Як тільки гроші надходили з Європи, їх відразу повертали забудовнику. Крім того, фінансування проводилось лише після перегляду актів виконаних робіт від того самого забудовника. Це й свідчить про те, що спочатку робота перевірялась, а потім оплачувалась.

Як пояснив Яльницький, у період з серпня по листопад 2014 року виникла заборгованість перед забудовником у сумі більше 10 мільйонів гривень. Забудовник, не враховуючи цієї заборгованості, продовжував роботи. Вже у березні 2015 року заборгованість зросла ще на 888 тис. гривень. Розрахунок із цією заборгованістю провели лише у квітні того ж року.

Цей проект каналізаційної мережі передбачає оплату 90 % від Європи і лише 10 % від зацікавленої сторони – Волинської обласної державної адміністрації. Яльницький стверджує, що оплату цих відсотків Волинська ОДА виконувала повним обсягом і вчасно.

Зважаючи на те, що договір між сторонами укладено у євро і те, що курс гривні до цієї валюти коливався упродовж останніх років, Шацька селищна рада вирішила розробити додаткову документацію на каналізацію вартістю більше 6 млн гривень.

Після тендеру на виконання цих робіт, у жовтні 2015 року селищна рада підписала договір з виконавцем. Відповідно до угоди, щоб розпочати будівельні роботи необхідно внести авансовий платіж. Тоді ж селищна рада була винна забудовнику першого проекту більше мільйона гривень, хоча роботи ще велись. Не зважаючи на борг, підрядник погодився проводити роботи без авансу по другому, додатковому проекту.

“У цей же час Шацька РДА звернулась до Волинської ОДА щодо перевірки усього будівництва каналізаційної мережі. Після чого підрядник, з невідомих нам причин, відмовився розпочати будівництво без передоплати. Він не відмовився працювати, а просто наполіг на проведенні авансу. Лише після цього пообіцяв розпочати роботу”, – розповідає Яльницький.

Усі роботи перевіряли багато інстанцій, а особливо найчастіше перевірку проводили представники ЄС. Остання перевірка була не так давно, 11 березня 2016 року, яка не виявила жодних зауважень.

На цей час роботи першого проекту завершені. Водночас договір про роботу над другим проектом нині є недійсним. Тому Яльницький спростував чутки, що гроші за цей договір проплачені.

“Гроші не виділяли та аванс не проплачували. 20 грудня 2015 року проект завершився, а 22 грудня на наш рахунок надійшло близько 187 тисяч євро, які необхідно повернути Європі. Ми їх просто не встигли використати”, – зауважив Яльницький.

Щодо підключення жителів Шацька до центральної каналізаційної системи, то воно ще не проводиться, оскільки будівництво ще не здали в експлуатацію. Для цього, як відомо, необхідно привести до ладу всі відповідні документи, а це займає не один місяць.

“Щодо вартості під’єднання до центральної каналізації, то ходять чутки, що це буде надто дорого. Насправді ж, це коштуватиме всього 160 гривень, так би мовити, сума за технічні умови, – підсумував Віталій Яльницький. – Як тільки нам видаватимуть документи, будемо запускати по одній КНС на кожній вулиці Шацька”.

Депутат Ольга Сахарук запитала, чи були передбачені кошти на ремонт доріг після прокладання системи. Яльницький запевнив, що згідно підписаних договорів за новим проектом усі дороги необхідно привести до білощебеневого покриття. За старим проектом, дороги залишаються такими, якими вони є.

Голова районної ради Сергій Карпук запропонував це питання взяти до відома та доопрацювати для того, щоб чітко розуміти реальний вихід з цієї непростої ситуації.

Депутати дійшли висновку, що необхідно шукати нового спонсора для продовження робіт, оскільки, за словами Ольги Сахарук, “Євросоюз не вкладає двічі кошти в одну й ту саму ціль”. Звичайно, насамперед це питання повинно поставати саме у представників Шацької селищної ради.