Післяатестація в суді: 6:2 на користь екс-поліцейських

Понад тиждень в Луцьку тривають судові засідання, під час яких розглядають скарги екс-поліцейських про їхнє звільнення. Нагадаємо, вони не пройшли атестацію і тепер намагаються поновитися на роботі через суд.За час розглядів на посадах поновили 6 осіб, що спровокувало акції протесту під стінами суду. Активісти вимагають у суддів не нівелювати результати атестації.

14 квітня у Волинському окружному адмінсуді відбулося 7 судових засідань. Остаточне рішення винесли лише по Андрію Щербатюку, якого суддя Олександр Ковальчук повернув на посаду слідчого. Решту справ перенесли на інші дати у зв’язку із заявленими клопотаннями про зміну позовних вимог та доручення до справи нових доказів.

****

А тепер розглянемо по факту кілька моментів, до яких апелюють позивачі з адвокатами та суддями під час розгляду цих справ. Візьмемо за приклад одну з перших справ за позовом екс-заступника Рожищенського відділення поліції Ківерцівського відділу Ігоря Ісакова, який певний час керував поліцією у Маневицькому районі.

 

Під час переатестації було порушено Інструкцію 1465, – судді

Дуже часто адвокати екс-поліцейських апелюють до того, що в комісіях працювали люди, які не відповідають певному професійному рівню і недостойні атестувати працівників поліції. Також вони стверджують, що порушили Інструкцію 1465, згідно якої відбувалася переатестація.

В позовних вимогах більшості екс-працівників поліції, вказано, що вони вимагають визнати рішення атестаційної та апеляційної комісій неправомірними. І тому дехто з адвокатів вимагає викликати в суд як свідків членів комісій.

 • Ми вимагаємо викликати в суд членів атестаційних комісій як свідків, які можуть розповісти, що відбувалося в комісіях, – апелювали до судді на попередніх судових засіданнях захисники Ісакова Курінний та Скринік.

Вже 14 квітня під час судового засідання за позовом Ісакова вказані свідки, а саме секретар, голова апеляційної атестаційної комісії Західного регіону № 2 не з`явилися в суд. Від голови апеляційної комісії Максима Цуцкірідзе надійшло клопотання, в якому він звертається з проханням дозволити йому виступати як свідок в режимі відеоконференції.

 

 • Скажіть будь ласка, що питали Ісакова під час співбесіди в комісіях? – звернувся до відповідача Оксани Забожчук, яка представляє волинське управління Нацполіції, адвокат Ісакова.
 • Я не можу вам відповісти на це питання, тому що я не була в комісії. Але я впевнена, що питання були обґрунтовані і коректні.
 • У зв’язку з чим комісія прийняла рішення про те, що пан Ісаков не відповідає займаній посаді? – запитала суддя Смокович.
 • Я не знаю деталей. Але я знаю, що рішення приймалося колегіально, а тому воно правмовірне і обгрунтоване, – повторила судді  Забожчук.
 • Ви не можете знати, наскільки воно правомірне…Не говоріть такого.. – перебила її суддя Смокович.
 • Комісії діяли згідно Інструкції 1465, – наголосила відповідач.
 • Я тут бачу, що в атестаційному листі, написаному керівником, тобто Шпигою на Ісакова, вказано, що він посаді відповідає, і має хороший послужний список…а потім він видає Наказ, що Ісаков вже посаді не відповідає..
 • Він видає Наказ згідно рішення апеляційної комісії, яке є обов’язковим до виконання, – пояснює юрист Оксана Забожчук.

 

Таким чином і суддя Смокович, і суддя Ковальчук зазначають, що атестаційні комісії порушують Інструкцію, бо нібито в прийняті рішення “Рекомендувати до звільнення” чітко не вмотивовують підстав до звільнення, тоді як в атестаційному листі керівник конкретно вказує мотиви відповідності працівника займаній посаді.

І захисники, і судді звертають увагу на той факт, що під час переатестації не було аудіо, фото та відео зйомки, тому дізнатися про перебіг співбесід неможливо.

Варто відзначити, що в Інструкції 14 65 не вказано про аудіо та відео фіксацію. Навпаки. Будь-яку інформацію, що стосується процесу перебігу співбесід та переатестації, а також атестатів, члени комісій не мають права розповсюджувати, для чого підписали документ про нерозголошення даних.

 

Корупція в поліції? Ні, не чули

В судових засіданнях у справах поновлення екс-працівників поліції часто можна почути від позивачів, що члени атестаційних комісій ставили питання, які не стосуються визначення їх службової відповідності працівника поліції займаній посаді.

 • Моєму позивачу ставились питання щодо корупції, щодо того, чи він брав хабарі. А хіба це відповідає закону? В Інструкції 14 65 чітко вказано, що під час переатестації визначаються ділові та професійні якості, – зазначив Скринік.
 • Також були питання щодо того, чи перебував він в АТО і скільки часу? – дивувався захисник.

Однак у цьому випадку він жонглює словами, бо в пункті 1 загальних положень Інструкції 1465 чітко вказано, що атестація особового складу поліції проводиться  з метою оцінки ділових, професійних, особистих якостей поліцейських, їх освітнього та кваліфікаційного рівнів, на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар’єри.

Натомість, на думку більшості захисників, інформація про зловживання чи корупційні правопорушення не може бути підставою для визначення оцінки професійних чи ділових якостей працівника.

Крім того, поліцейськф, яких запрошували на співбесіди, могли відмовитись від участі у співбесідах. Про це і запитала Оксана Забожчук у адвокатів Ігоря Ісакова:

 • Чи оскаржував ваш довіритель рішення керівника про порядок призначненя атестування?
 • Ні. Не оскаржував.
 • Під час співбесіди заявляв позивач відвід складу комісії?
 • В нього підстав не було.

 

На час оприлюднення наказу про звільнення лікарняне

Чимало екс-поліцейських, дізнавшись про рішення комісії, хитрували, використовуючи однак законне право, і йшли на лікарняне, аби відтягнути момент звільнення. Крім того ці довідки долучають до позову. Можливо, щоб потім казати: через звільнення у позивача погіршилося здоров’я.

Так, наказ щодо  звільнення Ігоря Ісакова підписали 25 лютого 2016 року. Тобто про негативне рішення апеляційної атестаційної комісії Західного регіону № 2 він дізнався на кілька днів раніше. І 23 лютого, за два дні до Наказу,  він вже перебував на лікарняному у Рожищенській районній лікарні.

Наразі розгляд справи Ігоря Ісакова перенесли на 25 квітня 2016 року.

Під час наступного судового засідання планують забезпечити відео конференцію, аби долучити до розгляду пояснення свідка, голови апеляційної атестаційної комісії Західного регіону № 2 Максима Цуцкірідзе.

******

До слова, у п’ятницю, 15 квітня відбудеться 4 судових засідань за позовами звільнених працівників поліції.

О 9-тій ранку продовжать розгляд справи Олександра Ольшевського за участю судді Костюкевича С.Ф.

О 10-тій годині справу екс-працівника поліції Володимира Бричука розглядатиме суддя Віра Смокович.

Також паралельно розгляд справи Ігоря Самолюка. Суддя – Денисюк Р.С.

О 15.30 суддя Мачульський  В.В. розглядатиме справу екс-поліцейського Віталія Пшави.

 

Аріна КРАПКА