Луцькі депутати вимагають терміново повернути газ

Депутати Луцькради звернуться до високопосадовців щодо негайного відновлення газопостачання на ДКП «Луцьктепло» та засудження дій НАК «Нафтогаз».

За відповідне звернення до Президента, Кабміну, Верховної ради та РНБО, а також нардепа Ігоря Лапіна проголосували під час сесії 8 квітня.

Зокрема, у зверненні депутати нагадують, що 23 грудня 2015 року Луцькрада вже направила звернення до Верховної Ради, у якому просили прийняти законопроект №2706. Ключовою позицією цього законопроекту є встановлення мораторію на нарахування та стягнення пені і штрафу у разі несвоєчасної сплати за газ. Проте і на сьогодні законопроект не прийнятий. Тому НАК «Нафтогаз України» нарахувало ДКП «Луцьктеплу» 9 255 000 гривень. У разі стягнення цієї суми може суттєво погіршитися фінансовий стан підприємства.

Також луцькі депутати вказують, що 1 квітня 2016 НАК «Нафтогаз» припинив постачання газу на ДКП «Луцьктеппло». Тож підприємство зупинилося і в Луцьку припинили подавати гарячу воду. Така ситуація спричинила резонансну реакцію громади.

«Окремо зазначаємо, що керівництво НАК «Нафтогаз України» виставило ДКП «Луцьктепло» ультимативні вимоги щодо повного розрахунку за спожитий газ та підписання додаткових умов договору на постачання природного газу на кабальних умовах, які є нереальними до виконання, а відтак є неприйнятними та такими, що призведуть до подальшого банкрутства вказаного підприємства», ‒ йдеться у зверненні.

Тож Луцька міська рада засудила дії керівництва НАК «Нафтогаз», а у зверненні просять терміново дати оцінку діям Уряду та «Нафтогазу» і розглянути проект №2706. А також вжити заходів для термінового відновлення газопостачання на «Луцьктепло», впроваджувати реальні кроки для реформування та модернізації галузі комунальної теплоенергетики.

Звернення викликало жваве обговорення. Депутат Андрій Козюра зазначив, що, перекриваючи газ «Луцьктеплу», «Нафтогаз» аж ніяк не стимулює лучан економити, адже усім доведеться гріти воду. Питання має розглянути Верховна Рада, оскільки подібна ситуація виникла й в інших містах. За словами депутата, така ситуація може призвести до певних техногенних катастроф. Дії «Нафтогазу» Козюра назвав неприйнятними та неприпустимими. Він також запропонував проводити сесії міськради під стінами НАК «Нафтогазу» чи Кабміну, щоб показати неприпустимість заганяння теплоенергетичної галузі України у боргову яму.

Виконувач обов’язків директора «Луцьктепла» Валентина Малютіна пояснила, що договір про постачання газу «Нафтогазом» був підписаний лише на перший квартал. На другий задекларували підвищення ціни. У договорі вимагали 100%-го погашення боргу.

«Умовою отримання номінації буде підписання додаткової угоди НАКу», ‒ додала Малютіна. Частину боргу гасять із субсидії, компенсацію за яку держава перерахувала лише за січень. Тож коштів на сплату боргу немає, адже всі кошти стягують на користь «Нафтогазу». «Луцьктепло» натомість вживає усі можливі заходи – дійшло вже навіть до реалізації квартир злісних боржників.

За її словами, аналогічні ситуації ‒ у Рівному та Івано-Франківську. Якби підприємство просто увімкнуло газ за неузгодженими лімітами, то лучанам 5 днів використання обійшлося в 5 мільйонів гривень. Загальна заборгованість населення зараз – понад 63 мільйони гривень. Деякі будинки боргують по 230 тисяч гривень. Зі «старими» боргами, які є ще від 2009 року, ‒ 73 мільйони гривень.

Ігор Поліщук попросив звернутися до нардепа Лапіна активно підійняти питання на рівні Верховної Ради.

Мер Луцька Микола Романюк додав, що, на жаль, не вдалося вирішити навіть питання для лікарень. За його словами, губернатор Володимир Гунчик вчора декілька разів був у «Нафтогазі». За словами Романюка, «Нафтогаз» зараз» атакують із багатьох областей України. Проте ситуація складна, адже треба ще й платити зарплату та міняти тепломережі. Тож Романюк зазначив, що продовжуватиме роботу з «Нафтогазом» і Кабміном.

У результаті звернення підтримали 29 депутатів.