Як волинські корупціонери відлякують інвесторів: досвід бельгійця

Працюючи журналістом, я не раз чув розповіді інвесторів із ЄС, які скаржаться на неможливість адекватно працювати в умовах української корупції, кругової поруки та бюрократії. Очевидно, притаманна багатьом європейським бізнесменам пунктуальність та законослухняність не поєднується із притаманним багатьом українським посадовцям бажанням отримати хабар, «порішати», «зайти в долю» тощо.

Яскравий приклад – історія підприємця із Бельгії Крістофа Конінгса, що вирішив інвестувати у сільське господарство на території Луцького району. Через нахабність місцевих бізнесменів нині він не те що не хоче працювати на тут, а й навіть не може продати бізнес.

Отож, після років вивчення аграрного ринку Конінгс у 2010 році вирішив почати вирощування пшениці, ячменю, сої та інших культур на землі біля сіл Сьомаки та Одеради Луцького району. За словами інвестора, коли вони прийшли працювати, до цього обрані землі не оброблялися від 6 до 20 років.

«Коли ми починали, я інвестував у техніку, насіння. Земля там до цього не оброблялася впродовж багатьох років, тому її освоєння потребувало багатьох зусиль. Після 5 років роботи я думаю, що вже навчився працювати саме на цих ґрунтах, знаю, що їм потрібно», – розповідає бельгійський інвестор (переклад із англійської).

Договори оренди паїв між селянами та зареєстрованим в Україні товариством «Кріс-Віт Україна» укладали на 10 років, аби встигнути привести до ладу ґрунти і отримати прибуток. Платили селянам зерном по 850 кілограмів із урожаю. На кінець 2010 року було вже 262 гектари. Весь процес підтримувала тодішня голова сільради Алла Шандрук, яка була зацікавлена у повторному освоєнні земель між селами.

Однак у 2010 році відбулися місцеві вибори, завдяки яким головою став Анатолій Ковальчук. Саме із ним Крістоф Конінгс пов’язує початок проблем із бізнесом. Ковальчук почав відкрито лобіювати інтереси іншого підприємства: ТОВ «Україна» під керівництвом Ігоря Павловича. На зустрічах із селянами, за словами бельгійця, він закликав не віддавати землю «німцям». Та попри це у 2011 році вдалося розширити господарство за рахунок індивідуального укладення договорів оренди паїв із жителями села Сьомаки. В результаті станом на 2012 рік «Кріс-Віт Україна» обробляло вже близько 550 гектарів землі, а станом на 2014 – більше 600 гектарів.

12939097_941098789272634_1078154486_n

У 2015 році підприємство «Україна-Баїв» (наступник ТОВ «Україна») активізувалося на землях Одерадівської сільської ради (членом виконкому якої на даний час є директор цього товариства Ігоря Павловича). У березні 2015 року колишній працівник ТзОВ «Україна-Баїв» Олександр Лотиш подав позовну заяву на розірвання договору оренди із ТзОВ «Кріс-Віт Україна». Фактично, Лотиш разом із ТзОВ «Україна-Баїв» почав працювати проти ТзОВ «Кріс-Віт Україна». На підтвердження цього Конінгс вказує, що Олександра Лотиша в суді щодо розірвання договору оренди захищали адвокати Ігоря Павловича, директора ТзОВ «Україна-Баїв».

ЧИТАТИ БІЛЬШЕ: «ПРИГОДИ» НІМЕЦЬКОГО ІНВЕСТОРА НА ВОЛИНІ

Суд першої інстанції задовольнив позов. Відразу після цього до «Кріс-Віт Україна» подали ще 28 заяв на розірвання договору, написаних «під копірку». Конінгс наполягає, що тексти цих заяв складали та друкували прямо в Одерадівській сільраді. Проте апеляційний та касаційний суди Лотиш програв, відтак «пілотний» судовий процес провалився і таким чином забрати землю у ТзОВ «Кріс-Віт Україна» не вдалося.

Однак у 2015 сільським головою знову переобрали Анатолія Ковальчука, тому інвестор вирішив не продовжувати працювати умовах саботажу розвитку бізнесу з боку сільради. Він запропонував продати господарство Ігорю Павловичу, який всіляко намагався отримати доступ до земель. Однак той відмовився. «Він дав зрозуміти, що «ми ці землі і так заберемо», – заявляє Конінгс.

Він знайшов іншого покупця у січні 2016-го, однак угода знову зірвалася. Бо виявилося, що близько 150 із 613 гектарів землі вже опинилися в оренді в «Україна-Баїв». Як вдалося з’ясувати юристам Конінгса, власник ТзОВ «Україна-Баїв» скористався перетрубаціями із новим реєстром речових прав оренди земельних ділянок. Раніше їх реєстрував центр Державного земельного кадастру, а потім ці функції передали в реєстраційну службу управління юстиції. Тож ТзОВ «Україна-Баїв» уклало з деякими селянами «повторні» договори оренди на землі, які мають бути в оренді у ТзОВ «Кріс-Віт Україна» до 2020 року. Реєстратори не перевірили, чи перебуває земля в оренді, і зареєстрували її за «Україна-Баїв». Ще близько 50 гектарів працівники підприємства-конкурента захопили самовільно.

12987938_941098785939301_781833395_n

Відповісти силовими методами на самовільне захоплення землі Крістоф Конінгс не може. Натомість Ігор Павлович та його люди вже не раз вдавалися до погрози і силових акцій, – стверджує інвестор.

«Ніхто не може захистити наші права, захоплення продовжується. Наші опоненти орють та сіють. Фактично я зараз не можу з’являтися на полях. Якщо затримуюся трохи довше, з’являється група селян із палками. Також вже був випадок, коли директор нашого опонента кидав молотка у мою машину», – заявляє він.

За фактом самовільного захоплення землі вже зареєстроване кримінальне провадження. Однак надії на правоохоронців у інвестора наразі немає.

За словами директора ТзОВ «Кріс-Віт Україна», у цій справі також є «рука» іншого впливового волинянина, прізвище якого більш відоме читачам: екс-регіонала Ігоря Волошенюка – партнера Павловича. Перемовини з ним нічого доброго не дали, Волошенюк натякнув, що землі так чи інакше будуть їхніми.

Нині ТзОВ «Кріс-Віт Україна» оскаржує «повторні» договори оренди в суді. При цьому виникли певні труднощі. Сума судового збору має становити понад 73 тисячі гривень, які важко отримати в умовах, коли господарська діяльність блокується. Зменшити розмір судового збору суд відмовився. Крім того, суди відхилили прохання товариства про забезпечення позову і заборону опоненту користуватися землями до винесення судового рішення. Тому на землях фактично господарює ТзОВ «Україна-Баїв». Хто буде відшкодовувати збитки інвестору — селяни, ТзОВ «Україна-Баїв» чи держава за вердиктом Європейського суду з прав людини — невідомо.

 

***

Не маючи іншого виходу, Крістоф Конінгс звернувся до посла Королівства Бельгії в Україні Люка Якобса, а також до Єврокомісії. Під час спілкування із європейськими дипломатами він дізнався, що подібні випадки в Україні не поодинокі. Землю «віджимають» у французів, литовців та інших іноземних інвесторів. За словами Конінгса, посол Бельгії планує ставити питання незаконних дій українців перед Президентом Петром Порошенком.

P.S. Вчора стали відомі результати референдуму в Нідерландах щодо асоціації України та ЄС. Проти проголосували 64% учасників. Думаю, саме такі випадки, поряд із російською пропагандою, псують репутацію нашої країни за кордоном. В той час, як наші дипломати влаштовують різні акції для покращення іміджу країни, наші «ділки» псують цей імідж заради власного збагачення і продовження існування корупції системи відносин.

Антон БУГАЙЧУК

ВАР готовий опублікувати коментар опонентів Крістофа Конінгса. Для цього просимо зв’язатися з нами через пошту ar.volyn.ua@gmail.com.