Стовпи та маршрутки: де у Луцьку рекламують наркотики

Як працює схема продажу наркотиків у Луцьку та чи легко заявити на наркодилерів у поліцію – дізнавалися журналісти.

Про це повідомляє Інформаційне агентство Волинські новини.

Нещодавно журналіст видання «Конкурент» розповідав про те, як можна купити наркотики через інтернет у Луцьку. Продовжили тему його колеги з Волинських новин.

ПОЧІМ КАЙФ ДЛЯ НАРОДУ?

Купівля наркотичних речовин карається відповідно до чинного законодавства. Ми дещо ризикували своєю свободою та репутацією, замовляючи пробний зразок в інтернет-магазині. Але вирішили спробувати, зважаючи на те, що відповідно до пункту 4 статті 307 Кримінального Кодексу, особа, яка добровільно здала наркотичні засоби, психотропні речовини або їх аналоги і вказала джерело придбання або сприяла розкриттю злочинів, пов’язаних із їх незаконним обігом, звільняється від кримінальної відповідальності за незаконне придбання, зберігання, перевезення, пересилання наркотичних засобів.

Як цього й просить продавець, пишемо йому на пошту, вказавши логін від програми інтернет-зв’язку Skype. Наступного дня нас додає в контакти особа, яку запитуємо про асортимент у Луцьку. Відповіддю ми дещо «розчаровані» – хотіли придбати психоделічні марки, яких у наявності «поки немає». Хоча знаємо, що в інших містах реалізовують «психоделіку» та синтетичні наркотики. Зокрема – амфетамін, солі, ейфостріми, психоделічні краплі, марки, таблетки.

Після недовгих роздумів змінюємо рішення на користь амфетаміну. За півграма продавець просить 150 гривень. Цікавимось якістю товару, на що продавець рекомендує ознайомитися з відгуками, давши посилання на тематичний форум. Там знаходимо інформацію про те, що магазин працює на території Луцька з лютого 2016 року. Аби набити «клієнтуру», тут пропонують безплатно отримати зразки продукції за так званий «тріп-репорт» – відгук про те, що ви відчували після вживання речовини.

Ознайомившись із враженнями та нібито впевнившись у якості товару, погоджуємося замовити півграма наркотику. Нам дають реквізити до оплати – картку «ПриватБанку», зареєстровану на Олега Дерева. Відповідно до даних, які ми знайшли у відкритому доступі, ним може бути житель Дніпродзержинська 1975 року народження.

3

Оплативши покупку, отримуємо файл з описом, де знайти товар.

4

Такий метод торгівлі називається «закладкою» і має найбільший попит серед ділків. Адже в цьому випадку важко встановити та довести вину розповсюджувача. Що вже казати про організаторів бізнесу, які можуть курувати процес узагалі з-за кордону.

Як виявляється, пакунок вже очікує нас у трубі поблизу одного з будинків на вулиці Конякіна. Вирушаємо на місце і справді знаходимо приклеєний зверху в трубі невеликий поліетиленовий герметичний пакетик, у якому міститься рожева речовина, схожа на порошок.

Аби дослідити, що ж за речовину ми отримали та синхронізувати роботу із правоохоронцями, звертаємося до силових структур.

Однак, як виявилося, придбати наркотичний засіб простіше, ніж здати його правоохоронцям.

Спочатку телефонуємо в Державний науково-дослідний експертно-криміналістичний центр із проханням здати речовину на експертизу. Проте нам резонно зауважують, що зробити цього не можуть. Адже у випадку, якщо порошок справді виявиться наркотиком, нас арештують за його зберігання та купівлю. Відтак радять звернутись до новоствореного Департаменту протидії наркозлочинності Національної поліції України. Проте через реорганізацію структури знайти потрібний відділ вдається не з першого разу.

Коли пошуки таки увінчалися успіхом, отримуємо нову вказівку: вже на місці нам радять зателефонувати на «102» та заявити про добровільну здачу наркотиків, що ми, власне, й робимо. З’являється слідчо-оперативна група, яка бере покази, фіксує факт передачі речовини та відправляє в лабораторію…

Відповідно до відкритих даних, вказаний магазин працює у Харкові, Луцьку, Одесі та Дніпропетровську. За час роботи встиг отримати безліч схвальних відгуків і навіть постійних клієнтів. Тому луцькі любителі «позависати» з ентузіазмом зустріли його відкриття у місті.

Магазин працює не лише методом «закладки», але й може відправити товар покупцю кур’єрськими службами «Інтайм», «Нова Пошта», «Нічний експрес» тощо.

Як стало відомо виданню з власних джерел у правоохоронних органах, особа, на яку оформлена платіжна карта для оплати покупок (Олег Дерева), найімовірніше, є підставною. Хоча про оборот магазину може свідчити той факт, що через картку за неповний місяць «проходить» понад 100 тисяч гривень. Наприклад, за 20 днів грудня банківську картку поповнили на 140 тисяч гривень.

До слова, ці ж реквізити для оплати покупок використовує ще один інтернет-магазин зі збуту наркотиків, який ми зі зрозумілих причин називати не будемо.

ЧОМУ ОРГАНІЗАТОРИ «НЕВЛОВИМІ»

Випадок із ділками, які використовують згадану вище карту для оплати послуг, – не перший у практиці волинських правоохоронців. Останнім, як стало відомо з власних джерел, був факт незаконного продажу на Волині, який наразі розслідують.

Щоправда, встановити організаторів такого бізнесу – справа не з простих. Адже «філіали» в містах відкривають наступним чином: особа вносить на картку певну суму, після чого отримує доступ до товару, який потім методом «закладок» реалізовує в місті. Отримуючи відсоток від продажів, місцевий «філіал» навіть не знає організатора, адже не контактує з ним безпосередньо. Той, своєю чергою, може керувати каналами збуту та закупівлі дистанційно з-за кордону. До слова, у Skype-профілі нашого продавця вказаний часовий пояс Італії. Це опосередковано може слугувати доказом того, що організатор перебуває далеко за межами Луцька.

Як стало відомо виданню з власних джерел, схожі прецеденти продажу наркотичних речовин на Волині правоохоронці вже фіксували (зокрема, у Ковелі та Нововолинську). Щоправда, тоді під виглядом амфетаміну довірливим покупцям залишали звичайний аспірин або штукатурку.

Утім правоохоронці кажуть: навіть упіймавши продавця «на гарячому», аби домогтися реального терміну для ділка, слід мати серйозну доказову базу.

ПОЗИЦІЯ ПРАВООХОРОНЦІВ

Корективи в роботу правоохоронців внесла переатестація. Зокрема, якщо на Волині у профільний департамент колишнього УМВС входив 41 працівник, то нині – лише 8 разом із керівником. «Не під запис» один з правоохоронців цього департаменту, який не пройшов переатестацію, розповів, що новоствореній структурі суттєво «обрізали» не лише штат, але й права. З його слів, нині правоохоронці не мають можливості робити контрольні закупівлі, прослуховувати потенційних злочинців або стежити за продавцями наркотиків.

Разом з тим, начальник 3-го територіального управління з обслуговування Волинської Житомирської та Рівненської областей департаменту протидії наркозлочинності Національної поліції України полковникОлексій Душейко під час візиту до нього запевнив, що новостворена структура працює з максимальною віддачою. Одна з останніх «гучних» справ – виявлення цілої підпільної нарколабораторії, яку лучанин організував на території Волинської обласної психіатричної лікарні №1.

Водночас, полковник Душейко визнає, що переатестація дійсно «підкосила ряди» правоохоронців, а законодавча база, яку «підганяють» у правове поле, дещо стримує роботу.

З його слів, схожа схема продажу наркотиків, яка почала діяти на Волині відносно нещодавно, «мігрувала» до нас із міст-мільйонників, де має попит уже не один рік.

Перешкоду в затриманні організаторів полковник Душейко частково вбачає у технічному аспекті. Адже інтернет-магазин працює і через так званий «дарк-нет» (анонімна мережа, – ВН). Проте переконує, що приклади успішних операцій щодо затримання організаторів збуту психотропних речовин таки є.

«Протидіяти продавцям наркотиків – реально, хоча і є складнощі з електронною технікою. Ми намагаємося взяти великі партії (наркотиків, – ВН)», – зазначає Олексій Душейко та додає, що робота триває, відтак правоохоронці докладуть усіх зусиль, аби знайти тих, хто труїть волинян.

2 1