У Волиньраді хочуть бюджетний регламент. В ОДА – не в захваті

У Волинській облраді розпочали публічне обговорення бюджетного регламенту. Натомість не схвалюють такого рішення наразі представники ОДА.

Про це повідомили в облраді.

Депутати обласної ради та представники департаменту фінансів ОДА та громадськість краю обговорили проект Бюджетного регламенту, розробку якого ініціював керівник фракції «Самопоміч» Михайло Імберовський. Вже на початку зустрічі він наголосив: «Бюджетний процес є одним із найскладніших: як в державі, так і на місцях, зокрема і на Волині. Наша ініціатива спрямована на те, щоб донести до громадськості в доступній формі ключові аспекти починаючи від формування бюджету, завершуючи контролем за його виконанням. Бюджетний регламент покликаний упорядкувати бюджетний процес та налагодити якісну комунікацію між усіма його учасниками. Також тут передбачені механізми залучення громадськості до формування бюджету».

Імберовський також розповів, що у цьому документі розробники намагались упорядкувати та конкретизувати усі чинні в законодавстві норми щодо формування бюджету.

Втім, на це йому заперечив заступник директора департаменту фінансів ОДА Володимир Селедець. Мовляв, у цьому переліку не враховано норм закону «Про місцеві державні адміністрації». За його словами, запропонований бюджетний регламент ідеально підходить для міст обласного значення, де міська рада поєднує функції представницького і виконавчого органу, однак обласна рада таким чином перевищує свої повноваження.

Голова бюджетної комісії обласної ради Людмила Кирда на це зауважила, що документ приймається на перспективу, мовляв на часі втілення реформи місцевого самоврядування, що наділить обласну раду значно ширшими повноваженнями. Вона також додала, що всі неузгодженості будуть враховані у юридичному висновку, що наразі розробляється юридичним відділом апарату ради.

У відповідь Селедець наголосив, що виконавча влада виступає за те, щоб регламентувати бюджетний процес, однак він пропонує не приймати окремого рішення стосовно цього питання, а просто доповнити регламент облради ще однією статтею, яка б стосувалась упорядкування процесу формування бюджету. Втім, його позицію обранці громади не підтримали.

Людмила Кирда висловила обурилася, що депутати сьогодні фактично стоять осторонь бюджетного процесу. Вона вкотре висловила занепокоєння з приводу того, що до апарату ради досі не подано проекту рішення про внесення змін до обласного бюджету стосовно розподілу вільних залишків.

«Сьогодні кожен депутат чекає на цей розподіл, адже сьогодні є гостра необхідність ремонтувати дороги, добудовувати незавершені об’єкти в районах», — наголосила вона.

Депутат Олександр Зінчук розповів, що в розвинених країнах Європи з 1 січня нового року розпочинається процес обговорення бюджету на наступний рік. З огляду на це, він зажадав від фінансистів, щоб проект бюджету подавався на розгляд профільних комісій хоча б не пізніше як 1 вересня, аби вони мали достатньо часу до кінця року для його розгляду та обговорення.

Своєю чергою депутат Валентина Касарда занепокоєна, що при формуванні бюджету практично не враховуються депутатські запити, які вони висловлюють від імені своїх громад.

Заступник голови Волиньради Роман Карпюк додав, що за його підрахунками, за рік фінансується лише 5% депутатських запитів. Він висловив пропозицію прописати у бюджетному регламенті обов’язковість їх виконання. А щоб проконтролювати цей процес, на його думку, варто також врахувати необхідність подання звітів головних розпорядників коштів. За спільною згодою депутати вирішили їх заслуховувати кожних пів року.

Від представників громадськості свою позицію озвучив волонтер ГО “Самооборона Майдану-Волинь” Сергій Рижков. На його думку, аби громада була більш активною при формуванні бюджету варто враховувати відсоток дольової участі у реалізації тієї чи іншої ініціативи. Крім того, він порадив депутатам оптимізувати наявні регіональні програми, які розпорошують кошти обласного бюджету.

На завершення публічного обговорення депутат Володимир Дейна назвав ініціативу Імберовського дуже правильною, однак порадив ще раз обговорити цей документ більш широкому колі. На це автор проекту рішення зауважив, що не поспішає із його схваленням на сесії, а спершу планує презентувати його на засіданнях усіх профільних депутатських комісій Волиньради.