Неспокійна митниця Волині

Працівники митного посту «Волинь. Центральний» висловили незгоду із політикою нещодавно призначеного керівника Волинської митниці Олександра Шавлака.

Про це інформує Волинський інформаційний портал.

Зазвичай зміни у владних кабінетах на Волині проходять за схемою «призначили – представили – працює». І тому новина про те, що колектив Волинської митниці ДФС бунтує проти нового виконувача обов’язків, викликала безліч обговорень. І хоч без чуток тут не обійшлося, все ж варто констатувати: шлейф із однозначно неоднозначним «трудовим» стажем Олександр Шавлак має.

Отож, 14 березня виконувачем обов’язків керівника Волинської митниці призначили Олександра Шавлака, який до того з липня 2015-го керував митною службою Чернігівщини. Офіційно його біографія виглядає так: «З вересня 1998 року працює в митних органах України, на посадах інспекторського складу пунктів пропуску; начальником митного поста «Нові Яриловичі»; першим заступником начальника Чернігівської митниці; начальником відділу організації митного контролю та роботи митних посередників Чернігівської митниці.

З серпня 2011 по квітень 2014 року – перший заступник керуючого з комерційних питань закритого акціонерного товариства «Чернігівоблбуд». З квітня 2014 по грудень 2014 року – начальник відділу запобігання, виявлення корупції та взаємодії з правоохоронними органами апарату Чернігівської облдержадміністрації. З липня 2015 – начальник Чернігівської митниці ДФС».

Неофіційно все виглядає чи, точніше, читається, значно цікавіше. Цитую: «З 1998-го року він працював на різних посадах Чернігівської митниці. Саме в цей період область увійшла до трійки регіонів-лідерів за обсягами контрабанди. Досить примітно, враховуючи, що Чернігівщина не має ні морських портів, ні кордонів з багатими європейськими сусідами.

Паралельно зростанню обсягів контрабанди, що проходить через чернігівські пропускні пункти, збільшувався і службовий статус Шавлака – до 2011 року він дослужився до посади першого заступника начальника митниці. Можна, звичайно, припустити, що при всіх владах Шавлак відважно боровся зі злочинцями і корупціонерами, але… Навряд чи. Оскільки стрімке зростання добробуту сім’ї Шавлак у місті став притчею во язицех. Щоправда, остання оприлюднена декларація Олександра Шавлака, по українській чиновницькій традиції, представляє його малозабезпеченим, які мають лише власним гаражем на 32 квадратних метра».

Не обійшли увагою журналісти і Шавлака-бізнесмена. Адже фірма, як викрили ЗМІ, займалася не будівництвом, а віджиманням у мешканців міста їхніх власних квартир в уже зведених будинках. Повернення та робота знову на Чернігівській митниці мали для пана Шавлака кілька неприємних аспектів.

Один із них датується 4 лютого. Тоді «білоруські митники в Гомелі виявили, що в поставці, яка на чернігівському пункті пропуску «Нові Яриловичі» була оформлена як макуха, приховали 828 кілограмів бурштину. Майже тонну контрабанди помітили в Білорусі, а не в Україні, де цей бурштин був нелегально добутий. Збіг обставин? Навряд чи. Оскільки, як показало розслідування, в цій справі було занадто багато явно не випадкових деталей. По-перше, з’ясувалося, що в кінці грудня від того ж відправника і на адресу того ж одержувача аналогічна поставка вже проходила. Правда, тоді білоруси, мабуть, скрупульозно не перевіряли так званого «макуха», і контрабандний бурштин успішно розчинився за межами України. Причому в грудні цю поставку обслуговувала та ж зміна митників, що і в лютому».

А завершилася робота на Чернігівщині для Олександра Шавлака взагалі феєрично – протестами з вимогами його звільнити наприкінці березня 2016-го. Щоправда, люди не знали, що самого митаря там вже немає – його швиденько-тихенько перевели на Волинь. Розумію, що тут можливі закиди в упередженості, але..

Спілкувалася на тему нового виконувача обов’язків начальника Волинської митниці. Уявіть собі: він просто ігнорить дзвінки від керівництва краю. Як ви розумієте, не з метою «а пагаваріть», а задля вирішення тих поточних проблем, які виникають у її роботі (як, наприклад, черги на митниці). Таких нюансів чула безліч. І коли їх опоненти можуть записати до чуток, то останній вибрик Шавлака відбувся на очах у десятків його підлеглих.

IMG_0007

Адже у відповідь на звернення трудового колективу у день проведення зборів працівників на митницю прибув голова Волинської ОДА Володимир Гунчик. І слухав він протестувальників тривалий час сам. Бо опальний керівник закрився у себе в кабінеті і до людей не виходив. «Простимулював» його з’явитися на очі підлеглим і керівникові краю лише дзвінок зі столиці. Промовисто, чи не так?

Як йдеться у самому зверненнні, адресованому і Гунчику, і голові ДФС України Романові Насірову, колектив вимагає негайно вирішити негативні аспекти роботи Волиснької митниці. А це означає «припинити «гастролі» іногородніх виконуючих обов’язків, які уявлення не мають про специфіку роботи Волинської митниці ДФС та не мають бажання співпрацювати з волинським колективом; не допустити «безчинство» останнього з багатьох виконуючих обов’язків Шавлака О.В. щодо реорганізації та зміни штатної структури Волинської митниці ДФС та порушень ним трудового законодавства України; на перспективу, у відповідності до листа професійної спілки працівників митних органів України від 28.02.2016 №33/033/16, зобов’язати погодження будь-яких структурних змін з профспілковим комітетом Волинської митниці ДФС відповідно до пропозицій структурних підрозділів; призначити керівником митниці людину з нашого волинського колективу, який знайомий зі специфікою роботи Волинської митниці ДФС, який би взяв на себе відповідальність, забезпечив ефективну організацію роботи, а також зміг би відстоювати інтереси волинських працівників».

Під зверненням підписалися понад чотри сотні працівників Волинської митниці.

IMG_0010

До речі, власне збори профспілки, що відбулися 28 березня, пролили світло на чимало складних аспектів у роботі митниці. Спробую подати це хоча б тезово. Отож, за словами Юрія Терещука, новообраного Голови профспілки колективу Волинської митниці ДФС, тут протягом останніх 3-х років не було керівника митниці з волинського колективу, понад 2 роки немає призначеного керівника, лише виконувачі обов’язків із різних областей України. Вони фактично ні за що не відповідають і через певний, як правило, короткий термін зникають в невідомому напрямку.

За останній рік на Волинській митниці лише ДФС новоприбулими керівниками було змінено 3 штатних структури – з різноманітним перекручуванням назв структурних підрозділів (зрозуміло, що суть та завдання їх не змінюється), останню ж вже 4-ту по рахунку збирається провести новоприбулий в.о. При цьому, перебуваючи на посаді та й взагалі на Волині 10 днів, не знайшовши часу поспілкуватись з керівним складом, не зібравши жодних пропозицій чи бачення на те колективу, що працює не один рік, приймає одноосібне рішення та відправляє новозмінену штатну структуру Волинської митниці ДФС на затвердження до Києва.

12525481_927748183941028_6453166893609058730_o

Як зазначив голова профспілки, ще не всі люди на митниці прийняті в нову структуру, сформовану попереднім в.о. Маціборою, як Шавлак уже прийняв на посади кількох чернігівських фахівців. А скільки чернігівських митників вже стажуються на керівні посади – важко передбачити, – обурювався він. Також, стверджують у колективі, Шавлак, у порушення норм закону, пропонує посади в митниці посадовим особам інших державних органів, порушуючи права працівників Волинської митниці ДФС, гарантовані їм чинним трудовим законодавством.

Колектив Волинської митниці ДФС заслуговує мати волинського керівника, який буде стабільно розвивати митницю та забезпечувати відповідальне виконання завдань, які перед нею стоять, відповідно до європейського вектору, обраного як ДФС України, так і країною загалом, – вердикт понад 4 сотень присутніх на зборах митників. Також від імені колективу Юрій Терещук висловив занепокоєння щодо призначення Олександра Шавлака виконуючим обов’язків керівника митниці на Волині, адже великого резонансу в ЗМІ регіонального та центрального рівня набули численні факти зловживань службовим становищем посадових осіб Чернігівської митниці за час його керівництва, що пов’язані із незаконним переміщенням бурштину за кордон (що я цитувала вище – авт.).

А Волинь – серед областей із найбільшими запасами бурштину на території України, і тут і так вистачає фактів, пов’язаних із переміщенням бурштину через митний кордон, для запобігання та унеможливлення яких вживаються всі можливі заходи, залучаються компетентні державні органи. Отож, присутні члени профспілки висловили недовіру новопризначеному виконуючому обов’язків.

На думку колективу, є волинські компетентні люди, які бережливо ставляться до кожного суб’єкта ЗЕД та громадян, адже метою їх роботи завжди було і залишається покращувати якість обслуговування, боротися з порушеннями митного законодавства та проявами корупції, а не не протиставляти себе бізнесу Волині.

Сам Олександр Шавлак, який якось знайшов у собі мужність вийти до підлеглих, зазначив, що він не знає колективу, не знає, з ким тут можна працювати і кому ставити до виконання задачі. Саме таким аргументом він пояснив, чому саме переводить чернігівських працівників на Волинь. Також виконуючий обов’язків зазначив, що колективом недотримано процедуру зібрання зборів профспілки, тому він і не хотів брати в них участь.

Натомість учасники зборів бурхливо відреагували на його «закид» і нагадали «керівнику», що все-таки джерелом влади в державі є народ, а на Волинській митниці – це колектив. І в якому б вигляді ці збори не були зібрані – в них взяла участь більшість колективу митниці.

На запитання працівників і громадськості щодо мети його приїзду на Волинь в.о. відповів, що в зоні діяльності митниці відбуваються численні порушення митного законодавства, а саме переміщення товарів на мільйони гривень без оподаткування шляхом подріблення їх партій через пункти пропуску «Ягодин» та «Устилуг». Однак фактів порушень назвати не зміг, а лише пояснив, що керівництвом ДФС «присланий» «навести тут порядок».

Голова Волинської ОДА Володимир Гунчик, вислухавши всіх учасників зборів, заспокоїв колектив митниці. За його словами, помилка новоприбулого очільника полягає саме в його баченні «керівництва»: він відряджений на Волинь не воювати і не залякувати колектив, а працювати з ним. Губернатор запевнив учасників зборів, що обов’язково матиме розмову з Головою ДФС України Романом Насіровим, а також доведе до відома про цей інцидент Адміністрацію Президента.

Водночас попередив, що у разі ведення в подальшому такої політики керівництва буде змушений ініціювати радикальні рішення та виносити це питання на найвищий рівень. Оскільки я особисто не один свій матеріал присвячувала «особливостям» роботи митниці та його керівництва, то переконана: цей безлад насправді вигідний. Питання, для кого, – із розряду риторичних. Бо ж навіть на хлопський розум – на контрабанді, неправдивому оформленні докумертів та інших незаконних операція багатіють найперше не рядові працівники, які все ж це все роблять або закривають очі на порушення.

Вони – гвинтики системи, яка годує обраних. І власне цей бунт – це спроба хоч щось змінити. Бо очевидно – терпіти і мовчати далі несила. Тільки от питання: чи почує Волинь столиця? І навіть якщо почує – то чи дійсно захоче і зможе навести лад? Бо працювати законно в України – важка і невдячна справа. Зовсім не те, що пропихнути через кордон тих 1,5 тисячі кілограмів бурштину.

Ольга БУЛКОВСЬКА