У Луцьку ‒ «буча» навколо назви вулиці Крилова

Мешканці вулиці Крилова просять не переназивати їхню вулицю на честь польського письменника Лободовського. Депутати натомість пропонували назвати вулицю на честь князя Вітовта, якого коронували у Луцьку. У підсумку вирішили повернутися до питання перейменування Крилова з новими напрацьованими для цієї вулиці пропозиціями під час наступного засідання комісії з питань впорядкування назв вулиць міста.

Про це стало відомо 22 березня під час засідання комісії.

Секретар міської ради Юлія Вусенко повідомила, що у зверненні власники житла та нежитлових приміщень на вулиці Крилова просять не перейменовувати вулицю – мовляв, кількість тих, хто не хоче перейменувати вулицю, більша, ніж опонентів.

У зверненні мешканців вулиці Крилова йдеться, що щоб не розпалювати ворожнечу у громадянському суспільстві, не треба перейменовувати вулицю. Люди провели загальні збори мешканців житлових та не житлових приміщень. Тож, після зборів зібрали 36 підписів від представників з кожного будинку. Мовляв, російський байкар більш відомий, ніж польський письменник Юзеф Лободовський.

Окрім того, 3 лютого на сайті зареєстрували звернення до заступника міського голови Лариси Соколовської не від мешканця вулиці з проханням не перейменовувати вулицю. Мовляв, тут декомунізація зовсім не причетна. Водночас повідомили, що у травні вулицю планували перейменувати на Сверстюка, проте тоді ті ж самі 36 мешканців виступили проти і з позицією «не чіпайте нашого Крилова, ми його любимо та читаємо».

Водночас депутати Микола Федік запропонував назвати вулицю на честь Вітовта Великого, оскільки тут сперечатися про його роль для Волині ніхто не зможе. Звернення про найменування однієї з вулиць міста іменем Вітовта подав до міської ради колектив Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки. У зверненні колективу СНУ вказано, що Вітовт відіграв велику роль в історії Луцька та був одним з перших, хто встановив зв’язки з Європою. Тож доцільно, щоб у місті була вулиця, яка носитиме ім’я великого князя.

Водночас начальник відділу охорони культурної спадщини управління культури Петро Троневч наголосив на необхідності системного підходу – треба спланувати роботу так, щоб вулиця Вітовта, Свидригайла та Любарта були в одному історичному районі. Тож необхідно напрацювати базу назв вулиць для Луцька, бо, до прикладу, логічніше було б назвати на честь Вітовта вулицю Ковельську, з якої видно замок. Проте усі ці питання треба обговорювати.

Тож, депутати погодилися, що ті, хто буде проти перейменування, знайдуться завжди. Окрім того, є доцільність у поверненні історичних назв, потрібно називати вулиці на честь історично вагомих персоналій та відновлювати історичну пам’ять.

У підсумку комісія рекомендувала управлінню архітектури надати свої пропозиції щодо перейменування вулиць у центральній та старій частинах міста, щоб таким чином забезпечити системність перейменування. Можливо, у цей перелік потрапить і вулиця Крилова, тож питання вирішиться, так би мовити само собою.

Юлія Вусенко також запропонувала провести обговорення з мешканцями вулиці Крилова. За словами секретаря, має бути однаковий підхід. У підсумку депутати підтримали цю пропозицію.