Гузь VS Гунчик: хто переможе?

Хоча в політиці, навіть у волинській, прийнято декларувати турботу про інтереси громадян і необхідність «забути про політику» заради інтересів усієї громади, насправді політичні лідери завжди залишаються досить яскравими і своєрідними особистостями. І ніщо людське, зокрема «війнушки», політичні розборки та амбіції, їм не чуже. Адже кожен реальний лідер розуміє оте «покращення для Волині» та «загальне благо» по-своєму і готовий за нього «рвати вишиванку».

Одним із найяскравіших післявиборчих протистоянь Волині на межі 2015-2016 років став конфлікт між народним депутатом від округу №19 Ігорем Гузем та головою Волинської ОДА Володимиром Гунчиком.

Ще 25 листопада 2015-го Ігор Гузь вперше з трибуни Верховної Ради вимагав відставку Гунчика як голови адміністрації, через те що «в нас сьогодні на Волині страшна проблема з бурштином, у нас будуть бурштинові республіки створені», а ще через нібито відсутність розвитку області, відсутність майданівців на роботі в ОДА (згодом Гузь визнав, що там лише Іван Мирка), конфлікт із «Волинською газетою», відсутність конструктивної співпраці із волинськими нардепами, «кулуарні ігри» та втрати позицій «Солідарності» на виборах. Згодом під час прес-конференції Гузь виклав й інші претензії до Гунчика.

Наприкінці листопада така заява викликала неоднозначну реакцію волинських політиків та активістів. Звичайно, Гунчик, до якого прикріпили імідж «директора заводу», і досі залишається не найпопулярнішим політиком. Однак і до Гузя у багатьох місцевих лідерів також ставлення не зовсім позитивне.

Незабаром Гунчик написав так звану «атвєтку», де пояснив заяву Гузя небажанням підтримати обрання головою Любомльської райради члена його команди й екс-голову РДА Ігоря Торбу. Нардеп свого часу заявляв, що Торбу звільнили із політичних мотивів.

Нині Гунчик має свого кандидата на посаду голови РДА – радника Миколу Пархочука, однак призначення разом із призначенням голови Ратнівської РДА не погоджує Кабмін. У інтерв’ю ВАР Гунчик назвав таку ситуацію «цирк і клоуни», а також припустив, що непризначення може бути на руку деяким нардепам.

Згодом голова ОДА змінив свої аргументи. Він перестав згадувати про Торбу і заговорив про те, що Гузь просто «піариться» на черговому питанні. Мовляв, із бурштином все стабільно, область не в стагнації, а із нардепами співпраця нормальна. Гунчик навіть «підколов» Гузя невиправданими обіцянками волинським шахтарям, виконати які нереально. В цей же час губернатор почав активно заявляти, що не збирається «воювати» із головою облради Ігорем Палицею. Як повідомляють джерела ВАР в облраді та ОДА, у стосунках двох лідерів далеко не все гладко, однак одне із питань, які їх поєднують – протистояння Гузю.

Аби підтримати Гунчика, Палиця публічно розкритикував нардепа під досить сумнівним приводом: «Коли Гузь починає там виступати і кричати, що Гунчика треба міняти. Що Гузь такий патріот? Та який патріот? Він хоче поставити свою людину на Любомльську райадміністрацію, щоб та контролювала митницю». В руслі такої заяви голови облради почала працювати і вся його «армія» журналістів, публічних фейсбукерів та «ботів».

Не підтримала ініціативу щодо звільнення Гунчика і афільована з «Укропом» волинська «Свобода». Лідер осередку Анатолій Вітів відмовився підтримувати ініціативу внесення на сесію облради рішення про недовіру Гунчику, «пославши» його до Яценюка: «Можливо, там, у свого політичного соратника і однопартійця, Ви знайдете розуміння Ваших ініціатив. І зможете переконати Арсенія Петровича, який за законом, подавав президенту кандидатуру на посаду голови обласної адміністрації, в хибності призначення Володимира Гунчика».

Таку ж ініціативу в підсумку не підтримали й інші політсили, тому на сесію ніхто питання про недовіру Гунчику не виносив. А сам губернатор під час звіту за 2015 рік «перейшов у атаку». За недалекоглядне звернення Гузя до всіх фракцій облради (і «Солідарності») щодо відставки голова ОДА назвав нардепа «начинающим депутатом сільської ради» і заявив, що він «не тим займається».

До цього схожу відповідь вже офіційно дав голова Адміністрації президента Борис Ложкін. Мовляв, подання Кабміну про звільнення Гунчика не було. Гузь цікаво прокоментував таку відповідь: «Борис Ложкін якби натякає, що мого голосу в питанні звільненні голови Волинської ОДА Володимира Гунчика поки недостатньо, але от якби Арсеній Петрович… Можливо й так, можливо такий підхід буде правильний».

a7o67te72zkggmsznrpakfglqg43oarm

За інформацією ВАРу, Гузь справді має прямий зв’язок із Арсенієм Яценюком й історію партнерства із його найближчим соратником Миколою Мартиненком. До того ж він виступає офіційним спікером «Народного фронту» на численних ток-шоу. Проте, зважаючи на можливу відставку Яценюка, нинішньому прем’єру точно не до Гунчика.

Проте про розгляд в Адміністрації президента питання звільнення Гунчика повідомляв сам Гузь і видання ВолиньPost із посиланням на власні джерела. Зокрема натякали, що його можуть замінити Володимир Бондар, Віталій Заремба, «людина із силових структур» та «людина із Рівненщини». Сам Гунчик натомість чутки заперечує і каже, що дізнається про відставку першим.

Несподівано 28 січня на підтримку відставки Гунчика натякнув нардеп та один із лідерів фінансово-промислової групи «Континіум» Степан Івахів. Він заявив, що хотів би бачити в кріслі голови ОДА «більш потужнішу людину». Натомість колега Гузя по фракції Ігор Лапін кампанію не підтримав, заявивши, що особисто до Гунчика претензій не має.

Після цього конфлікт між Гунчиком та Гузем майже на місяць зник із публічної політики, хоча непублічних кроків кожної зі сторін заперечувати не можна. За версією Гузя, Гунчику шукають заміну. А голова ОДА мовчав, адже роздувати питання про власну відставку зовсім не в його інтересах.

І ось у березні посилення видобутку бурштину, Національна поліція та голова Шацької РДА Ігор Корольчук «подарували» Гузю ще порцію приводів для критики Гунчика.

Нагадаю, департамент захисту економіки Нацполіції повідомив, що військова прокуратура почала розслідування щодо привласнення 7 мільйонів гривень під час будівництва фортифікаційних споруд в Донецькій області. Вони нібито встановили, що на території Володарського, Тельманівського, Волноваського районів комерційні структури проводили будівництво командно-спостережних пунктів та бліндажів. Договір про проведення робіт товариства уклали з одним із управлінь Волинської ОДА.

Натомість Володимир Гунчик, його тодішній перший заступник Сергій Кудрявцев, представники проектанта та генпідрядників «Житлобуд-2» й «Луцьксантехмонтаж №536» називають звинувачення безпідставними.

11 березня Гузь вже написав звернення до Генпрокурора, очільників Нацполіції та СБУ, аби взяли розслідування під особистий контроль: «Прошу Вас взяти хід розслідування даної справи на особистий контроль і в разі підтвердження усіх наведених фактів вимагати для винуватців злочину максимально жорстоке покарання, оскільки займатися зловживаннями на будівництві об’єктів оборони держави у час воєнних дій – це зрада найвищого рівня!» А 16 березня із трибуни Верховної Ради він повторив звернення до Президента.

Ще одна #зрада, про яку згадав Гузь, – критика Гунчика з боку голови Шацької РДА Ігоря Корольчука через вказівки не боротися із «дерибаном» землі, несплатою податків ПП «Флора» і сумнівними схемами санаторію «Лісова пісня». Щоправда, Корольчук визнав також, що не впорався із забезпеченням проведення мобілізації та служби за контрактом через специфіку району: «На сьогоднішній день у нас нульовий показник бажаючих служити за контрактом. На нараді я доповідав ,що причина такого низького показника в тому, що Шацький район межує з двома кордонами, з однієї сторони Республіка Білорусь, з іншої – Республіка Польща. Кожен третій житель займається контрабандним перевезенням цигарок з Республіки Білорусь у Республіку Польща через пункт перетину «Ягодин». Заробіток за одну поїздку є більшим за той, що ми пропонуємо за службу за контрактом».

Проте на фоні таких репутаційних ударів у інформаційному просторі з’явилася і позитивна для Гунчика інформація. За інформацією видання «Деловая столиця» на основі даних Держстату він став найуспішнішим очільником регіону: «Волинь посіла перше місце за динамікою будівництва: обсяг будівельної продукції зріс за рік на 33,8%. Обсяг виконаних робіт на будівництві інженерних споруд виріс на 21,6%, нежитлових будівель – на 38,3%, а в житловому будівництві – на 42%. Загальна площа введеного в експлуатацію житла, у порівнянні з попереднім роком, збільшилася на 44,2%. Також Волинь посіла третє місце за динамікою експорту та за рівнем народжуваності, увійшла в четвірку регіонів із найменшим коефіцієнтом смертності дітей у віці до одного року і найкращою динамікою промисловості, в п’ятірку – з найбільшим обсягом освоєних капітальних інвестицій на душу населення: 5300 грн на одну особу. Причому загальний обсяг капінвестицій на Волині зріс за рік на 37,7% – більше, ніж в будь-якому іншому регіоні».

Отож, якщо вірити статистиці, у Волинської області таки хороший «директор заводу». Натомість Гузь та інші критики Гунчика зауважують, що (крім бурштину, «Флори», шахт та іншого) у нього проблеми у взаємодії з громадськими організаціями та ЗМІ, а ще відсутні лідерські риси.

**********

Отож, станом на березень 2016-го на боці Ігоря Гузя ‒ підтримка оточення Яценюка, власна популярність та скандальні інциденти у кар’єрі Гунчика. На боці голови ОДА ‒ ситуативна підтримка Ігоря Палиці, показники статистика й підтримка в оточенні Порошенка.

Як змінюватиметься баланс сил, покаже час. Однак у питанні звільнення губернатора нардеп зайшов вже занадто далеко, щоб «дати задню». Саме від успіху цієї кампанії суттєво залежатиме подальший рейтинг Гузя. Для Володимира Гунчика питання не настільки гостре, адже він не обраний, а призначений. Проте навіть ставленик президента повинен викликати сприйняття в достатньої кількості волинян.

Антон БУГАЙЧУК