Бізнес-імперія сім’ї Авакових: земля під Харковом

Журналісти з’ясували, чим володіє міністр Внутрішніх справ Арсен Авваков та його сім’я.

Про це повідомляє Громадське.

Харківська бізнес-імперія міністра внутрішніх справ Арсена Авакова за часів Віктора Януковича суттєво зменшилася. Нині, після зміни влади і приходу Авакова на високу посаду, вона знову почала набирати вагу. Родичі і партнера міністра повертають свої активи. Аби роздивитися один з них, «Слідство.Інфо» рушає в Харків.

Перший бізнес, який свого часу зробив Авакова одним з найбагатших українців, перші політичні кроки і перші кримінальні переслідування. Для головного правоохоронця країни Арсена Авакова все це відбувалося у другій столиці України.

Судячи з офіційних джерел і матеріалів наших колег, бізнес міністра, яким нині керує його родина і близькі партнери, переживає другу молодість. І це не тільки найвідоміші активи міністра в газодобувній сфері, а ще й земля.

1

За кількасот метрів звідси починається рекреаційна ділянка колишнього дитячого оздоровчого комплексу. Нині, за документами, власниками землі є структури, наближені до міністра внутрішніх справ Арсена Авакова.

Мова йде про понад 18 гектарів лісу за кілька кілометрів від Харкова, у Дергачівському районі. Колись тут оздоровлювали дітей у таборі «Лісова стежка». У вересні 2015-го власником і землі, і всіх корпусів дитячого закладу стала фірма «Лісова галявина». Її основний бенефіціар – вірогідно, найближча для Авакова людина – дружина Інна.

2

«Авакова Інна Дмитрівна, дружина міністра внутрішніх справ. Після старту активної політичної кар’єри чоловіка Інна Авакова перебрала на себе роль керуючої бізнесом родини».

3

Але роздивитися залишки дитячого табору нам не вдалося. Невідомі люди з написом «Охорона» спочатку вимагали зупинити зйомку, а згодом ледь не силою виштовхали нас з території. Попри це, ми встигли помітити, що життя на велетенській території вирує, тут багато автівок і людей.

4

Зрештою, роздивитися приватизовану фірмою Авакових землю нам таки вдалося. З повітря.

Доля цих 18 гектарів лісу виявилася трагічнішою, а історія – значно довшою, ніж ми думали.

Історія приватизації рекреаційної ділянки почалася ще в ранніх двотисячних з, можливо, найстарішої компанії Авакових – «Інвестор».

Заснований самим Арсеном Аваковим «Інвестор» по черзі орендував тут три ділянки. Згодом їх об’єднали в одну і знову віддалИ компанії в оренду, а вже за тиждень – продали. «Інвестор» же з часом перепродав її своєму дочірньому підприємству «Інвестор Еліт Буд». Тут і починається драма.

В земельні операції втручаються прокурори. Вони наполягають на незаконності приватизації і доводять, що значна частина ділянки є лісом, продаж якого в таких об’ємах є порушенням. Восени 2011-го Вищий господарський суд підтверджує тезу прокуратури і постановляє забрати землю в Авакових.

5

Аваков за ділянку не боровся. Йому було не до того. На початку 2012-го на нього завели кримінальну справу. За іронією долі, вона стосувалася земельних операцій в часи, коли Аваков очолював Харківську область. Чиновник утік до Італії. Справа з 18-ма гектарами лягла в шухляду.

Травень 2014-го. Країна ще не оговталася від революції, готується до виборів нового президента і вже фактично має новий Уряд. Крісло міністра МВС – в Арсена Авакова.

У цей момент компанія «Інвестор Еліт Буд» робить нову спробу повернути собі землю і йде до суду. Першу інстанцію фірма Авакових виграэ, апеляцію – програє і знову звертається до Вищого господарського суду, який трьома роками раніше відібрав у неї ділянку.

6

Справу розглядають ось ці троє суддів – Мальвіна Данилова, Тетяна Данилова і Віталій Корсак. Вказуючи на нововиявлені обставини судді скасовують попередні рішення і повертають землю фірмі. Найцікавіше, що частину землі, яку в попередніх судах називали лісом, в даному засіданні просто «підвісили».

7

«Земельна ділянка площею 18 гектарів розташована поруч із населеним пунктом – село Лісне… та знаходиться в зоні діяльності Данилівського науково-дослідного держлісгоспу УкрНДЛГА, який безпосередньо підпорядковується Держлісагентству України, проте, в управлінні Лісового та мисливського господарства Харківської області відсутня будь-яка інформація про належність (неналежність) вказаних земель до земель лісового фонду України».

Показово, що двоє з трьох суддів колегії – Мальвіна і Тетяна Данилови – родом з Харкова. Тобто, вони – земляки Авакових.

Далі все просто – «Інвестор Еліт Буд» перекидає землю свіжозареєстрованій фірмі «Лісова галявина». При цьому, Інна Авакова – кінцевий власник обох компаній. Тобто, фактично, віддає землю сама собі.

8

Чому нам не дозволили знімати, що за таємничі люди працюють на території і що планується зводити на місці колишньої дитячої оздоровниці? Відповіді контактних осіб, пов’язаних з операцією фірм, лаконічні.

«Я работаю вообще сейчас, на работе нахожусь…»

«Перезвоните во второй половине дня, ближе к вечеру…»

«Не буду вам отвечать на эти вопросы. Что вы от меня хотите, не пойму. По поводу того, что там будет, что планируется?»

«А я вам никак не даю никаких комментариев по этому поводу. Извините».

Врешті нам вдається видзвонити директора «Лісової галявини».

ЛАРИСА ШЕВЧЕНКО, керівниця ТОВ «Лісова галявина»:

– Ну, понимаете, планы на будущее – это планы на будущее. И пока их не осуществим, навряд ли их кто-то будет озвучивать. Ну, компания небольшая, вы же понимаете. Пока рассказать нечего.

Зв’язатися з дружиною міністра Інною Аваковою виявилося справою нереальною – її контакти співробітники старанно бережуть і приховують. Не легше було поставити питання і самому високопосадовцю. Врешті, нам вдалося відшукати його після резонансного засідання одного з київських судів. Але діалог з керівником МВС не клеївся.

9

а далі в нього втрутилися охоронці міністра.

– Арсен Борисович, еще в бытность главы «Инвестора» вы приватизировали большой кусок земли. Что с ним сейчас? Он снова перешёл в собственность вашей жены? … А потом Вы обижаетесь на журналистов!

10

В переліку діяльностей «Лісової галявини» сказано, що фірма займається відпочинком, освітою, лікарняними закладами, ботсадами, атракціонами і торгівлею.

Враховуючи, що впритул до колишнього дитячого табору розкинувся так званий «Екопарк Фельдмана» не менш відомого і харків’янина і нардепа Олександра Фельдмана, долю землі Авакових передбачити нескладно.

11

– Ребята, а вы кто? Выключите это.

Підготував Максим Опанасенко