«Нічна варта»: як Луцьк досвятковував 8-ме березня

Сьогоднішня «Нічна варта» виїхала на вулиці міста у ніч з  8 на 9 березня.

Патрулювання ми розпочали разом з уже знайомим екіпажем заступника командира 1-ої роти, інспекторами патрульної поліції Василем Білоусом та Тарасом Шендюхом.

Міськвідділ: затримання з діагнозом

На час, коли ми приєднуємося до патрульних, вони вже відпрацювали виклик та доставили порушника до міськвідділу. Разом із ним приїхала його мама.

Чоловік закований у кайданки та стверджує, що батьки його хотіли зарізати, а допомогти у цій справі взявся його рідний брат. Між тим на його прохання мама телефонує за вказаними сином номерами – чоловік досить ввічливо вітає когось зі святом.

«Я всі таксі оплачу посмертно. Тамара Василівна, серйозно, бо я не  в гуморі, мама і тато тут. Мені це якось не гуморно виглядає. Я думав, що система кагебістьська, но не до такої степєні. Ви можете під’їхати до горотдєла?» – намагається телефоном викликати адвоката. Після цього дзвінка – ще декілька.

Чоловік продовжує розказувати, в яку «сказку попав»: він виривався, але батьки його наздоганяли. Тим часом йому задається, що тут його збираються «прикінчити».

Згодом чоловік просить поліцейського поспілкуватися телефоном із адвокатом. Поки той пояснює, що може загрожувати порушнику, останній кричить про «пожизнєнне» і «ця братва работає жостко, КГБ атдихає, три роки без права переписки».

Врешті-решт доходить до висновку, що навіть Янукович такого не виробляв. Паралельно чоловік просить посадити його в «клітку».

«В клєтці з пацанами мені спакойнєє», – резюмує він. Згодом чоловік починає поводитися геть неадекватно: падає на коліна та починає головою битися у тумбу, за якою сидить черговий.

«Чоловіка затримали наші працівники в «ЕкспресТам-Тамі» на проспекті Відродження – поводився неадекватно, був у стані алкогольного сп’яніння. В обласному наркодиспансері провели освідування, встановили середню ступінь алкогольного сп’яніння, а саме 1, 26 проміле», – розповів інспектор патрульної поліції Іван Діденко.

Вже після доставки чоловіка до міськвідділу поліцейські встановили, що чоловік з 1985 року знаходиться на обліку у лікаря-психіатра з діагнозом «шизофренія» і є інвалідом 3-ої групи. Тож чоловіка не можна притягнути до відповідальності за адміністративне правопорушення через неосудність.

Поліцейські, порадившись із матір’ю порушника, викликають швидку. Щоправда, згодом жінка відмовиться від допомоги медиків для сина та наполяже на тому, щоб забрати його додому.

Ми тим часом рухаємося далі.

Проспект Відродження: патрульних просять «таксувати»

Повертаючи з проспекту Соборності на Відродження, поліцейських на зупинці «гальмує» чоловік. Патрульні зупиняються та цікавляться, чи потрібна йому допомога. На вигляд чоловік має ознаки алкогольного сп’яніння. Він заявляє, що його мають відвезти додому, проте з появою камери трохи змінює думку. Поліцейські пропонують викликати йому таксі.

«На жаль, часто люди зловживають та думають, що ми маємо виконувати функцію доставки додому», – додають патрульні.

Чоловік вже й сам не певний, що йому потрібно – каже, що сам розбереться.

K1024_DSC_7205

Вулиця Коновальця: «льотчик з малою» в «Космосі»

Патрульні отримують виклик до кафе «Космос» – тут відбулася бійка. На місці вже працює служба моніторингу та 152-ий екіпаж.

Біля входу в кафе патрульні тримають у кайданках чоловіка. Поруч відбирають пояснення у ще одного учасника потасовки, збоку жінка у явно нетверезому стані усім докоряє – «чьо улибаєшся», «хто такий, що тримаєш його тут», «отойди, я сказала».

Очевидці конфлікту, які перебували у закладі, кажуть, що за участі цієї панянки тут часто бувають подібні ситуації.  «Це вже не вперше жінка провокує конфлікт»,- розповідають вони. За їхніми словами, жінка приєдналася до компанії, яка вже відпочивала у кафе. Проте за деякий час вона почала кидати посуд та спровокувала сварку, тож чоловіки намагалися втихомирити даму. Натомість отримали подряпини на обличчі.

«Біля бару «Космос» було виявлено групу людей, на бруківці сиділа жінка з явними ознаками пошкодження обличчя – подряпинами та слідами ударів, і плакала. Біля неї було багато чоловіків теж з подряпинами», – розповів командир 1-ої роти Руслан Жук. Коли патрульні почали з’ясовувати ситуацію, заявниця із закладу розповіла, що дівчина поводилася неадекватно, буквально кидалася на відвідувачів та працівників і била посуд. Тож заспокоїти її своїми силами не вдалося і у поліцію повідомили про бійку.

Поки патрульні відбирають пояснення, надворі жінку, яка очевидно занадто добре відсвяткувала 8 березня, намагається захистити від чогось чоловік у кайданках. Вичерпавши аргументи, він пригадує, що служив в АТО. «Як то нащо згадую? Тільки для того, щоб хлопці зробили хоча б якусь скидку», – додає чоловік.

За його словами, він – льотчик, а точніше «учасник АТО, який літав скрізь». На прохання уточнити, де служив, чи принаймні назвати військове з’єднання поважно заявляє: «Де я літав, вас це дійсно не стосується. Бо ти тут смієшся, пити сміятися канєшно». Здається, він таки загубив думку про свої секретні польоти.

Поки патрульний намагається заспокоїти жінку, зі слів якої взагалі нічого не можна зрозуміти окрім лайки, «льотчик» просить зняти з нього наручники. Поряд крутиться ще один «колега» з потасовки.

Винуватицю конфлікту забирають у міськвідділ – жінка, щоправда, їхати не хоче і каже, що у всьому винні патрульні. «Колега» ж вже відповів на питання і дав пояснення, тож дружина забрала його додому.

«Льотчик» же налаштований рішуче – хоче супроводити «малую» до міськвідділу, от тільки не може визначитися як – чи йти самому, чи швиденько ще щось порушити, щоб його доставили у міськвідділ. Обирає все-таки перший спосіб.

«Я малую не брошу», – підсумовує він та вирушає до відділку.

Ми ж їдемо із 151-им патрулем на виклик – надійшло повідомлення, що авто рухається із порушеннями правил дорожнього руху.

Вулиця Карпенка-Карого: порушення «оптом»

Дорогою на вулицю Карпенка-Карого поліцейські проводять профілактичну бесіду з чоловіком, який неправильно припаркувався на вулиці Клима Савура. Чоловік не надто охоче спілкується з патрульними. Проте для «надійності» погоджується пройти тест на драгері – у його крові алкоголю не знайдено.

Тож вислухавши попередження, чоловік їде.

Вже на вулиці Карпенка-Карого патрульні помічають автомобіль «Ауді», який рухається з вимкненими фарами. При перевірці документів виявляється, що у чоловіка відсутній страховий поліс. Він розповідає, що є переселенцем з Криму, свою вину визнає повністю – патрульні складають постанову, тож тепер порушнику доведеться заплатити 425 гривень штрафу. Проте його не надто засмучує цей факт – навпаки, він дякує патрульним за уважність та бажає успіху у роботі.

Поки поліцейський оформляє матеріали, до машини наближається чоловік, який рухається по проїжджій смузі далеко від краю тротуару. Поліцейський іде йому назустріч та просить зійти з проїжджої частини на тротуар. Чоловік же натомість, побачивши камеру, починає реагувати неадекватно – він буквально кидається на оператора зі словами «Убєрі камєру, тібє здєсь не цирк» та не піддається на прохання поліцейського заспокоїтися. Чоловік продовжує розмахувати руками і заявляє, що патрульним краще зайнятися роботою, а не «видєливаться, бл*ть». Він переконує, що тут тротуару немає та наполягає, що в ПДР написано, що пішохід може рухатися по зустрічній смузі. Чоловік не вважає, що йшов практично посередині дороги.

Врешті після чергової спроби напасти на оператора патрульні змушені застосувати до порушника силу. Тож водія «Ауді» відпускають, а «буйного» дідуся везуть до міськвідділу.

Там продовжується та сама історія – він наполягає, що «нє нарушав і нє чінів опору»,  а все, що зараз відбувається – ніщо інше, як «бєзпрідєл». Поруч на лавці розмістився «льотчик», який, очевидно, чекає «малую». До відділку доставляють ще двох порушників.

Пішохід-порушник не зупиняється – «мені 57 років, який опір», «коли тротуару немає, пішохід може рухатися у межах 1,5 метра від краю дороги» тощо. А наприкінці вирішує і зовсім налякати патрульних. «Я вам обіцяю, хлопці, що це все буде капітально  в інтернеті, нічого не нарушав», – додає він та їде до наркодиспансеру.

Тим часом із диспансеру приїжджає «малая» – у неї в крові 1, 71 проміле алкоголю.

Вулиця Грушевського: неправильне паркування

Поки у міськвідділі продовжують з’ясовувати ситуацію з «хмільними гостями», знову приєднуємося до 152-го екіпажу. На вулиці Грушевського патрульні помічають чоловіка, який неправильно припаркувася – парковка у два ряди заборонена, та водій не звернув на це уваги. Після зауваження водій перепарковує машину, а ми рухаємося далі.

Вулиця Бенделіані: конфлікт у «нічнику»

Поліцейських викликають до цілодобового магазину на зупинці – тут клієнти та продавець не змогли дійти згоди. За словами потенційних покупців, нетверезий продавець повелася з ними дуже грубо – коли ті захотіли купити безалкогольні напої, зачинила віконце буквально перед носом, до того ж зверталася неввічливо. Коли клієнти спробували ще раз підійти до віконця, за їхніми словами, продавець била клієнтів по руках. Проте за їхнім твердженням, компанія, яка була тут раніше, змогла купити бажане. Тож цих клієнтів дуже образило таке ставлення, тим більше книгу скарг їм на вимогу не надали.

Обурило їх і те, що у магазин згодом пустили хлопця, який був чи то братом власника, чи його другом. Вони помітили, що у закладі поспіхом прибирають стаканчики зі столів.

«Тут цілодобово продають, я й сама колись купувала», – каже заявниця. Вона також підтверджує, що якби не виникло конфлікту, то продовжувала б купувати «безалкогольне і не тільки».

Поліцейські пішли з’ясовувати ситуацію всередину магазину.

«Зайшовши в магазин та поспілкувавшись із продавцем, ми дійсно  виявили, що дана громадянка знаходиться у нетверезому стані. Ми зателефонували власнику, через 15 хвилин приїхав його син», – розповів інспектор патрульної служби Тарас Шендюх. Тож патрульні відібрали пояснення у сторін конфлікту, далі матеріали передадуть у міськвідділ для встановлення справи по суті.

Вулиця Шопена: підозрілий водій з «Техасу»

На вулиці Шопена патрульні затримали чоловіка, орієнтування на якого передали члени групи швидкого реагування «Самооборони Волині».

«З «Техасу» вийшов чоловік у неадекватному стані, ми вирішили за ним простежити. Він не міг зрушити з місця. Незадовго до цього з «Техасу» забрали людину через вживання, скоріш за все, наркотичних засобів. Тож ми передали поліції інформацію, у якому напрямку рухається авто і разом з поліцією затримали його», – розповів активіст «Самооборони Волині» Олександр Горох. Він додав, що чоловік спочатку зупинився, а потім почав швидко рухатися, намагаючись втекти від поліцейських.

Тим часом патрульні запропонували водію «Шевроле» пройти драгер – результат показав відсутність у крові алкоголю. Тож його відвезли у наркодиспасер для визначення вмісту у крові наркотичних речовин.

Проспект Волі: п’яний водій

Патрульні зі 105-го екіпажу біля «Дяді Піци» помітили неправильно припаркований автомобіль. Вони вирішили перевірити, чи все добре та хто водій.

«Ми помітили, що в автомобілі знаходяться пляшки спиртного, тож вирішили дочекатися водія. Коли він почав рух, ми зупинили – виявилося, що водій перебуває у п’яному вигляді», – розповів інспектор патрульної служби Дмитро Слабенко.

Тож водію запропонували пройти тест на драгері – він показав 0,76 проміле алкоголю. Поки складають постанову про керування транспортним засобом у стані аклкогольного сп’яніння, уваги захотіли й товариші.

«Я бачив, нова програма вийшла, то ми тепер будемо звьозди ютюба», – каже один з хлопців та просить ще його «откоментірувати».

Хлопці знаходять тверезого водія, який перепаковує автомобіль.

Проспект Молоді: поліцію викликали на поліцію

Група хлопців викликала на проспект Молоді екіпаж патрульних через те, що їхні колеги неправильно припаркувалися.

Хлопці розповідають, що вони групкою стояли біля нічного магазину. За їхніми словами, патрульні запідозрили, що хтось із компанії у такий пізній час купує щось недозволене. Проте це виявилося не так.

«Такий нюанс склався, вони постояли, ми підійшли, зробили їм зауваження, патрульні просто не відреагували, а стояли далі. Ми мали потребу викликати на них інших патрульних», – розповів один з хлопців.

Проте патрульні зробили зауваження, що хлопці курили у громадському місці.

«Чекайте, ми вас викликали з іншого приводу», – наполягає один з учасників компанії.

Поки патрульні з’ясовують ситуацію, ми вирушаємо на вулицю Набережну – тут помітили водія, якого підозрюють у керуванні автомобілем у нетверезому стані.

Вулиця Набережна: зразкові водії

На Набережній патрульні двічі зупиняють водіїв автівок, які раніше бачили біля одного з супермаркетів. Поблизу відпочивали декілька компаній, тож патрульні вирішили перевірити, чи не вживали «за компанію» й водії. Проте в обох випадках алкотест не виявляє алкоголю в крові –  патрульні бажають водіям щасливої дороги та продовжують стежити за порядком на своїх квадратах.

Вулиця 8-березня: останній акорд свята

На вулиці 8-го березня біля автівки ледь стоїть на ногах чоловік – неозброєним оком помітно, що він дуже п’яний. Хоча патрульним чоловік божиться, що випив всього 100 грам.

Лейтенант патрульної поліції Олександр Оліферчук розповів, що поліцейські помітили авто «Мітцубіші лансер», яке здійснило маневр, не увімкнувши світловий габарит. Тож патрульні поїхали за автомобілем.

«Після повороту на вулицю 8-го березня ми зупинили водія. Було помітно, що  він має явні ознаки алкогольного сп’яніння. Спочатку він стверджував, що не вживав алкогольних напоїв та рухається до будинку», – додав патрульний.

Чоловік пройшов тест на драгері –  у крові 3,19 проміле алкоголю. Виявилося, що чоловік на цій автівці вже потрапляв у ДТП 27 лютого 2016 року та тоді втік з місця аварії. У нього також вже були вилучені права, тож зараз він керував з тимчасовим дозволом. Окрім того, водій їздив без страховки, тож на нього складуть ще й постанову

Тож поліцейські склали протокол за керування транспортним засобом у стані алкогольного сп’яніння.

Машину порушника невдовзі забирає евакуатор – чоловік хитає головою. Здається, він  і досі не може повірити, що доведеться іти додому пішки.

На цьому наше патрулювання завершується. У патрульних  же попереду ще понад година роботи.

Василина БОРУЦЬКА