ПроКлондайк: чим хваляться бурштинокопачі в соцмережі

Нелегальний видобуток бурштину процвітає у Рівненській, Волинській і Житомирській областях вже кілька років. Удачливі старателі піднімають на камінні мільйони доларів, залишаючи після себе сотні гектарів екологічної катастрофи.

Клондайк – так називається паблік з жартами і фотографіями нелегальних видобувачів бурштину. Гумор там розумієш не відразу. Для цього треба погортати паблік і бути трохи знайомим з технікою видобутку, – пише ІА «Рівненське агентство журналістських розслідувань» з посиланням на tjournal.ru.

В основному жартують про бурштин, удачу, ментів і лопату – головний інструмент копальника.

Мотопомпа – головний помічник “клондайщика”

У Клондайка – більше 24000 підписників. Не всі з них копають бурштин, але навіть найбільш специфічні меми набирають 200-300 лайків, так що можна припустити, що серед підписників як мінімум кілька тисяч копачів.


“Сотка” – камінь вагою більше 100 г

Бурштинщики вирубують ліс, затоплюють територію водою з річки і за допомогою мотопомп вимивають в землі глибокі (до 10 метрів) ями. Бурштин виносить на поверхню. Деякі артілі розбивають в лісах цілі табори з серйозною технікою і озброєною охороною.

Але герої пабліку – стихійні копачі, місцеві жителі. Крім помп, вони використовують звичайні лопати і ручні бури.


Нелегкі будні бурштинщиків

Попрацювали, можна і відпочити


Найцікавіший контент – фотографії видобутку і зароблених грошей. Вартість бурштину залежить від розміру – чим більший камінь, тим дорожче його приймають. Бурштин вагою від 115 г приймають по $ 6 / г, г від 400 – $ 7 / г, г від 700 – $ 8 / р
В окремому пабліку оцінюють і продають камені і бурштинові вироби.

Я прогортав паблік тільки за останній місяць, далі читайте самі, там дуже цікаво. Якби Facebook існував за часів золотої лихоманки, він би виглядав так.

Правоохоронні органи борються з нелегальним видобутком. Новини про бурштин з`являються на сайті СБУ мало не щодня.


Місцеві копачі кажуть, що після рейдів міліції видобуток вщухає. Але лише на час.

Для багатьох місцевих жителів видобуток бурштину став основним джерелом доходу. При середній зарплаті по області $ 160 це виглядає цілком логічно. Копають навіть жінки і діти.


Скупкою займаються навіть священики. Основні канали скупки йдуть за кордон, через Польщу та Білорусь, але цехи з переробки бурштину є і в Україні.

Серед копачів ходять легенди про особливо удачливих. Один викопав камінь на 4,5 кілограма у себе у дворі, прямо під фундаментом будинку. 45000 доларів за один камінь – при середній зарплаті по області на таку суму доведеться працювати 23 роки.

Мій друг з Рівненської області розповідає про своїх однокласників, котрі не поїхали нікуди вчитися і залишилися на Клондайку. Вони купують собі нові машини і будують будинки. Деякі населені пункти Клондайка активно розростаються за рахунок шикарних будинків бурштинових копачів.


У цього хлопця в руках двокімнатна квартира на околиці Києва. Або однокімнатна в центрі

Такий видобуток завдає природі величезної шкоди. Вирубані ліси перетворюються на болота, плідний шар грунту вимивається. Масштаби екологічного лиха важко оцінити.


Фото: vlada.io

Журналістські розслідування неодноразово вказували на те, що в нелегальних схемах видобутку і збуту бурштину замішані не тільки місцеві органи влади і силовики, але й центральні, аж до СБУ. Влітку цього року на проблему звернув увагу навіть президент України. 3 липня Петро Порошенко заявив, що 90% видобутку кришують правоохоронні органи і дав силовикам два тижні на те, щоб покінчити з нелегальним видобутком бурштину.

Але судячи з Активності паблік “Клондайк” особливих проблем копателями це не принесло.