Епідемія туберкульозу на Волині набирає обертів

Щороку у Волинській області області виявляють близько 700 нових хворих. В Україні щогодини з’являється четверо хворих на сухоти, один пацієнт із туберкульозом помирає.

Про це пише Марія Калюжна на шпальтах інформаційного агентства Волинські Новини.

Як зауважує лікар-пульмонолог Луцького центру первинної медико-санітарної допомоги №2 Романа Орнат, сьогодні розрізняють триєдину епідемію страшної недуги: постійне зростання захворюваності на типовий туберкульоз, хіміорезистентні форми й приєднання до ВІЛ-інфекції та СНІДу. Інтерв’ю з лікарем опубліковане в газеті Волинські Новини від 3 березня (№5).

Епідемія підступної недуги

Епідемія туберкульозу зареєстрована у нас із 1995 року. Оскільки мікобактерії передаються в основному повітряно-крапельним шляхом від хворої людини, то зупинити поширення інфекції вкрай важко. Є закон про примусову госпіталізацію хворих із відкритою формою туберкульозу, та силою втримати їх у лікувальному закладі ніхто не може. Тож розповсюджувачі палички Коха можуть вільно ходити вулицями, користуватися громадським транспортом, відвідувати магазини, кінотеатри тощо. Ускладнюється ситуація і внутрішньою міграцією: з’явилося більш як мільйон переміщених осіб, зокрема, з епіднебезпечних регіонів. Лікарі попереджають, що варто готуватися до сплеску захворюваності.

Це підступна хвороба, що може ніяк не виявлятися кілька місяців. Але коли імунітет ослаблений чи одночасно організм атакує велика кількість збудників, розвивається туберкульоз. Недуга вражає легені, суглоби, очі, органи репродуктивної системи тощо. Запідозрити хворобу можна за такими симптомами: кашель з виділенням мокроти, що триває два-три тижні, сильне потовиділення вночі, загальна слабкість, безпричинна втрата апетиту і ваги, температура тіла 37-37,3 градуса понад тиждень.

«Повне одужання можливе. Головне – раннє виявлення, дотримання режиму лікування і рекомендацій лікаря», – наголошує Романа Орнат.

Лікування у протитуберкульозному диспансері безплатне: пацієнт не платить ні за медикаменти, ні за перебування у стаціонарі, ні за калорійне харчування. Однак супутні хвороби – ВІЛ, цукровий діабет, виразки, серцево-судинні патології, що приєднуються до сухот, треба лікувати за власні кошти.

Ситуація на Волині

За рівнем захворюваності на туберкульоз Волинь – на шостому місці в Україні. Найвищі показники – у Рожищенському, Турійському та Луцькому районах. Торік від сухот померло понад двісті волинян. Щороку в області вперше захворює 700-720 людей, кожен п’ятий із них має хіміорезистентну форму, тобто зі збудником, що пристосувався до дії відомих антибіотиків. А нові антибактеріальні ліки не синтезують уже кілька десятиліть. Тож доводиться підбирати курс терапії з кількох препаратів сильної дії. Лікування звичайної форми туберкульозу потребує півроку. Щоб здолати хіміорезистентну форму, треба не менш як 20 місяців пробути в стаціонарі.

На Волині одночасно можна лікувати понад 500 туберкульозників. У складі обласного протитуберкульозного об’єднання, крім диспансеру в Луцьку, є три спеціалізовані лікарні: у селі Поворську Ковельського району, у селищі Лукові Турійського району і в селі Хотешові Камінь-Каширського району. Минулого року в Луцьку після ремонту відкрилося нове дитяче відділення на 50 ліжок. Також запрацювала лабораторія з сучасним обладнанням, завдяки якому значно скоротилися терміни аналізів.

Що варто знати про туберкульоз

– збудник захворювання – мікобактерія туберкульозу або паличка Коха – надзвичайно стійкий, у навколишньому середовищі активний до 12 місяців;

– мікобактерії виділяються зі слиною, мокротинням від хворої людини; зараження також відбувається при вживанні продуктів від інфікованої худоби, ще мікобактерії можуть потрапити в організм із пилом, через рушники, посуд, постіль, недопалки тощо;

– захворювання розвивається через тривалий стрес, депресію, виразкову хворобу, цукровий діабет, недостатнє харчування, погані побутові умови, виснаження.

Як уберегтися

– старайтеся добре відпочивати, не курити й не зловживати алкоголем, не забувати про спорт і повноцінне харчування;

– регулярно робіть вологе прибирання вдома, провітрюйте житло, не допускайте накопичення пилу;

– не рідше, як один раз на два роки, проходьте флюорографічне обстеження грудини; слідкуйте, аби дитині раз на рік проводили діагностику пробою Манту;

– уникайте контактів із хворими на туберкульоз, не купуйте продуктів харчування на стихійних ринках.