To be or not to be: волинянки про 8 березня

Із кожним роком заглиблюється суперечка щодо такого простого ще десять років тому питання: а чи святкувати 8 березня?

Думки жінок розділяються – одні не бачать у традиції вшановувати жінку на початку весни нічого історичного і підступного, інші ж навпаки – називають безліч фактів з минулого, що перетворюють свято весни і краси на щось цілком протилежне…, – пише Таблоїд Волині.

«Таблоїд Волині» зібрав думки з приводу чергового «ту бі ор нот ту бі».

Майя Москвич, член «Національного Альянсу», доброволець
Чому я не святкую 8 березня – роз’яснюю.

1. Це комуняцьке свято. Нічого христиняського, Клара Цеткін, проститутки. Любителям аргументу, що це ж міжнародний день, варто знати, що совєти хотіли поширити комунізм на всю планету і 8 березня було одним із об’єднуючих елементів всесвітнього комуністичного руху. Крім того, є багато різних міжнародних днів. Наприклад, 3 березня був Всесвітній день дикої природи. Чого не святкували, а?

2. Це свято із категорії ‪#‎руськиймір. Триєдіная русь, пострадянський простір: 23 февряля, 8 березня, 9 мая. Якщо ми вже воюємо з Росією, то пора кидати шкідливу звичку святкувати дні, нав’язані нам окупантом. 23-є і 9-те ніби трошки побороли, на черзі має стояти 8-ме.

3. Це свято для України є абсолютно штучним і не відображає істинного ставлення до жіноцтва в державі. Українка – красива, ніжна, сильна, мати, берегиня, а не трудящийся бабо-мужик, який в цей день має право пити горілку на рівні з мужиками по цеху. Навіть в Конституції написано, що в Україні оберігається материнство. Наш день – День матері!

«Молчи, женщина – твой день 8 марта…» – це про рускіх женщін, це не про нас, українок, ми – інші. Давайте не будемо соромитись про це говорити!

Відповідно, не вітайте мене з цим радянським святом! І якщо в попередні роки я толерантно ставилась до тих, хто вітав мене в цей день з весною, то цього року кажу: весна вже давно розпочалась, хто не встиг привітати – той запізнився!

Анна Левчук, проректор Сідноєвропейського університету ім. Лесі Українки
Якби був день афро-американця, то ми ж не святкували б його, кажучи – «Сьогодні твій день, от тобі квіти, чорненький»? А говорили б про довгий шлях до свободи, поваги і рівних прав. Так само і з жінками.

…Отак пишеш щось проти радянізованого 8-березня, а всі питають – квіти не любиш? подарунки не треба? компліменти жінкам не робити? сніданком кохану не пригощати?

Все таке робити треба, тільки не на честь 8 березня, наче то день домашнього улюбленця. Не обмежуйте ніжності одним днем, ні 8-березня, ні 14-жовтня.

Богдана Стельмах, координаторка «Волинського прес-клубу»
Давайте повернемо дню 8 Березня його справжнє значення! Цей день – не няшні привітання від чоловіків з побажаннями бути красивими і надихати їх на звершення, не дарування квітів і миття посуду. Цей день – це боротьба жінок за те, щоб бути повноправними представницями суспільства.

Тетяна Карпів, громадська активістка
Я святкую 8 березня – Міжнародний день прав жінок і миру. Пам’ятаймо, що такі звичні для нас право голосу, заробітної платні, можливість подорожувати без «свити», бути самодостатньою, обирати професію та, зрештою, навіть любов – у нас з’явилися завдяки жінкам та чоловікам, котрі боролися за краще майбутнє для своїх дочок! Повернімо справжній зміст цьому святу!

Юлія Вусенко, секретар Луцької міської ради
Багато чула про 8-ме, тому пропоную розвіяти міфи!

Олена Кузьмич, журналістка
Нині в Україні розгорнулась неабияка дискусія: святкувати чи не святкувати 8 Березня. І якщо 23 лютого уже випало із українського календаря, то за день жіноцтва ще ведуться запеклі баталії.

Але давайте спробуємо зазирнути у глибину віків і подивитися на свято жінок, весни і краси не з точки зору боротьби жінок за свої права чи із погляду пролетарського минулого, а з точки зору древніх святкувань.

Вважаю, що святкувати свято весни, жінок і краси варто на весняне рівнодення, коли древні народи вшановували жіночих богинь, закінчення періоду зими і темряви.

Ольга Гембік, журналістка

Не святкую цей день, але квіти приймаю – учора, сьогодні, і щодня, як дарують. Якщо так склалося, що сьогодні букетів найбільше – я не проти.

Атмосфера, що навколо, творить свято. Коли воїни з АТО записують такі щирі відеоролики, вітає Грузинський легіон, то звісно, я «теж у грі».

А історія, передумови – то зайве. Треба дати святові другий шанс, бо чоловіки з року в рік не припиняють вітати. То нехай буде!

Хоча на тему 8 березня жарти люблю. Таке собі романтичне свято з підтекстом…

Торік була іншої думки, навіть просила у Facebook не вітати. Але не вийшло. Тому – дякувати й посміхатися!

Тетяна Романова, психолог

Так, я жінка. Я маю первинні і вторинні статеві ознаки жінки. З першими я народилася, другі з’явилися пізніше. Вони в мене є і нікуди не діваються цілий рік. Але саме сьогодні чомусь здається, що мені заглядають в… туди, куди я не кожному лікарю довірю заглянути.

… Це моя особиста думка і особисте ставлення. Воно ніяк не заперечує наявності інших думок. Воно має право бути.

Наталка Пахайчук, редактор газети «Сім’я і дім»
У нашій сім’ї було три празники, які не те що святкувати було не прийнято, а вважалося за святе робити найчорнішу роботу. То – Новий рік, 9 травня і 8 березня.

Мені то було завжди сумно з такого, часом навіть образливо. Ну як так? В школі – концерти, по телевізору – концерти, а моїм дідам-бабам, тільки заїкнись попробуй, то скураєш кулькою по спині!

Згодом прийшло розуміння, що в родині репресованого (мій прадід відбув 10 років сталінських таборів) таке несвяткування червоних днів, нав’язаних комуністами, було своєрідною формою спротиву.

Так що березульку я вже не святкую добровільно, щоправда, не воюю ні з ким, хто вітає і дарує подарунки. Навіщо людей ставити у незручне становище? Як не як, а усім нам зі садка і школи вкладають в голови 8 березня, а торгівля це радо культивує. Сьогодні я щиро рада не так святу, як просто вихідному.

А от верески клалофобів і розофілів відверто дратують. Якщо не святкуєш, то значить ігноруєш. А це така своєрідна форма святкування.

Тетяна Грішина, журнілістка

Скільки енергії витрачається на суперечки щодо восьмого дня у березні. Це можна поле перекопати, десятку пробігти, книжку прочитати за ці калорії! Не таке страшне те 8 березня, як 3,4,5,6,7, коли Facebook кишить постами-перепостами про якихось повій, феміністок, клар… Чи то в мене така стрічка…

Потім воно настане і всі все забувають. До якогось Гелоуіна, де схожу схему провернуть. А ті мужчини заплутані: одну привітаєш – образиться, іншу не привітаєш – образиться. А насправді важливо що? Що наступає новий день і за нього треба бути вдячним. Весни!