У Луцьку хочуть бачити лише «правильні» цирки

У Луцьку хочуть заборонити виступати циркам, які не забезпечують належних умов утримання або у яких є факти жорстокого поводження з тваринами. Щоб мати можливість виступати у Луцьку, представники цирків, які хочуть виступити для лучан, мають подавати у міську раду пакет документів, які підтвердять належність умов для тварин та те, що із тваринами поводяться гуманно. Проте з першого разу рішення не підтримали – члени виконкому зійшлися на думці, що рішення треба доопрацювати.

Пропозицію розглядали 2 березня під час засідання виконкому.

Керівник КП «Ласка» Богдана Новарчук повідомила, що із колегами провела розслідування, які показали, що тварин у цирках, які приїжджають, утримують у неналежних умовах. Розповіла вона і про досвід одеських колег, яким вдалося довести факти неналежного поводження з тваринами та визволити ведмедів.

До слова, рішення про заборону виступів за відсутності належних умов вже прийняли у тій же Одесі. За словами Новарчук, через неналежні умови та погане погодження тварини стають агресивними та під час виступів можуть нападати на людей. Тож у Луцьку пропонували заборонити виступати циркам, якщо не створено умов, що відповідають біологічним, видовим та індивідуальним особливостям для кожного виду тварин.

Серед умов ‒ великі за розміром вольєри для утримання диких тварин, басейни для ведмедів та крокодилів, теплі приміщення для декоративних тварин, спеціальні кімнати для домашніх котів, утеплені вольєри для собак тощо.

Окрім того, планують заборонити виступати, якщо дресирування тварин завдає шкоди їхньому здоров’ю та загальному стану, особливо шляхом примушування їх перевершувати свої природні можливості або шляхом застосування штучних допоміжних засобів, що спричиняють ушкодження чи викликають непотрібний біль, страждання або пригнічення.

Тож керівництво кожного цирку, що має намір проводити виступи на території міста Луцька, повинно надати до Луцької міської ради пакет документів та фото, які включають підтвердження перелічених вимог.

Заступник міського голови Сергій Григоренко виступив за «свободу попугаям, ведмедям і козлам». «Це я так, для розрядки», ‒ додав Григоренко та запропонував рішення підтримати. Секретар міської ради Юлія Вусенко також зазначила, що необхідно рішення підтримати, проте треба чіткіше прописати механізм контролю та відповідальних осіб.

Член виконкому Роман Романюк зазначив, що суть питання правильна, але його треба вирішувати на загальнодержавному рівні. За словами Романюка, після заборони цирк зможе приїхати в Липини, а на поводження з тваринами це не вплине. Якщо ж рішення прийняти на рівні держави, то поводження з тваринами не залежатиме від місця перебування цирку.

Водночас профільний заступник голови Юрій Моклиця зазначив, що, підтримавши рішення, місто нічим не ризикує, але воно створить резонанс та змусить принаймні задуматися власників над проблемами тварин.

Начальник управління ветеринарної медицини Луцька Василь Татушко повідомив, що на звернення суб’єкта господарювання управління зможе здійснити перевірку.

У підсумку після понад півгодинного обговорення проект рішення таки не підтримали – хоч усі погодилися з необхідністю рішення, його розглянуть пізніше, після опрацювання юридичних моментів та розробки механізму контролю. Тому можливість заборони для цирків розглянуть на наступному засіданні виконкому.