Луцьку: у театрі збирають гроші для невиліковної малечі

У Луцьку презентували унікальний арт-проект «Оскар і Рожева Пані», за допомогою якого намагаються привернути увагу суспільства до невиліковної малечі.

Про благодійну театральну постановку ініціатори проекту та актори розповіли 1 березня під час прес-конференції, – пише Волинський інформаційний портал.

Вистава за оповіданням Еріка-Емманюеля Шмідта «Оскар і Рожева Пані» розповідає про останні дні 10-річного хлопчика. Вона покликана привернути увагу громадськості до проблеми невиліковних діток.

Ініціатор проекту і виконавиця головної ролі Ірма Вітовська розповіла, що ідея проекту виникла у 2012 році, коли вона примкнула до паліативно-хоспісного руху і познайомилася з темою дитячого паліативу.

Окрім того, на створення такого проекту акторку надихнула фотовиставка Русі Асеєвої «Діти, яких не існує». До слова, під час вистави використана низка цих світлин.

Утім, два роки подій в Украні відтермінували запуск проекту. А у березні минулого року фонд «Відродження» підтримав його фінансово.

Організатори домовилися з гуртом «Океан Ельзи», який дав дозвіл на використання музичних фрагментів їхніх пісень. Окрім того, музиканти з ОЕ написали теми для вистави. «Це їх перший театральний дебют як музичне оформлення вистави», – зауважила Ірма Вітовська і додала, що також у процесі створення вистави дебютувала і група художників, які створювали декорації і художнє оформлення. «Народжується театр як соціальне явище», – підкреслила акторка.

Цікаво, що це перша вистава, у якій голвні ролі грають діти. В Івано-Франківську відбувся кастинг для дітей, тож у підсумку на сцені грають 10 дорослих і 10 маленьких акторів.

«У цьому творі ми перші у світовій практиці залучили дітей», – зауважила Вітовська і пояснила, що грати і театрі важче, ніж у кіно. «Діти цілий серпень своїх канікул пожертвували. У них було по 10 годин занять на день», – розповіла вона і додала, що юні актори повинні бути готовими до всього, що може трапитися на сцені.

Режисер Ростислав Держипільський зауважив, що вперше працював над такою постановкою. «Метою цього проекту, окрім художньої цінності, було привернути увагу до проблеми невиліковно хворих діток», – наголосив він.

Режисер зізнався, що вперше серйозно ознайомився з проблемою паліативної допомоги для діток. «Я був вражений, наскільки в нас в Україні запущене це питання, воно невідоме, воно невивчене», – розповів він і додав, що саме через постановку можна донести, щоб проблема була вирішена.

7 жовтня в Івано-Франківську відбулася прем’єра «Оскара». І нині питання допомоги невиліковно хворим діткам вже пропрацьовується на державному рівні. Організатори проекту сподіваються, що невдовзі в Україні буде створена доктрина щодо підтримки дітей із паліативним статусом.

Вони наголошують: має бути узаконене дитяче паліативне знеболення. «Для цього треба визнатити, що в нас є невиліковні діти. Якщо медицина не може, якщо вона не всесильна, не треба звалювати це на плечі батьків», – наголосила Ірма Вітовська і додала, що знеболення – найменше, що можна зробити для недужих малюків.

Виконавець ролі Оскара Владислав Балюк теж зізнався, що не здогадувався про стількох хворих дітей в Україні і у світі загалом. Він розповів, що спершу йому було страшно грати таку роль, вживатися в образ невиліковно хворої дитини. Утім, юний актор зізнався, що хоче продовжувати працювати у театральній галузі. «Головне – не зазнаватися. Знімати корону і йти працювати», – наголосив він.

Вистава – благодійна. Усі кошти за квитки передадуть для фонду «Стопрак».

Президент фонду Марія Адамчук розповіла, що наразі в Луцьку 350 дітей, які потребують паліативної допомоги. На базі Центру первинної медико-санітарної допомоги діє виїзна хоспісна бригада, тож кошти, виручені від квитків підуть на її діяльність. Частину ж грошей спрямують недужим діткам, якими опікується фонд. «Я дуже рада з того, що завдяки цій виставі прості люди починають розуміти цю проблему», – підкреслила Марія Адамчук.