ЖК «forRest»: уроки, як будувати попри заборону

На сторінках нашого видання читачі вже мали змогу ознайомитися із матеріалом про забудову на вулиці Володимирській, 109 у Луцьку, де забудовник продовжував зводити будинок з ЖК «forRest» попри відсутність необхідної дозвільної документації. Через це, за словами  мешканців сусіднього дому, руйнується їх житло. Після скасування декларації про початок будівельних робіт представники ПП «Алеся» намагалися «дістати» нові документи. Та питання про зміну цільового призначення ділянки представник забудовника в останній момент зняв з розгляду.

Здавалося б, після цього жителі вулиці Володимирської мали б зітхнути з полегшенням, бо виглядало, ніби забудовник зрозумів, що шансів узаконити будівництво надто мало. Проте будівництво продовжується, незважаючи ні на що.

Ще наприкінці січня 2016 року, коли журналістам вдалося застати на будівництві представника забудовника, той повідомив, що без документів будувати далі не будуть. Мали лише провести консервацію будівництва, на яку збиралися витратити «сім-десять днів». Минуло вже близько місяця, а будівництво і досі «консервують».

 

Три місяці після заборони: будівництво триває.

Очевидними у цій історії є декілька фактів.

По-перше, сільська рада виділяла землю під будівництво двох 20-ти та 25-ти поверховий будинків.

12650209_1083123091739851_460247132_n

ПП «Алеся» отримало від Державної архітектурно-будівельної інспекції дозвіл на відповідне будівництво 25 липня 2008 року.

12648102_1083123071739853_556404087_n Згодом директор підприємства звернувся до підприємства «Волиньагропроект» із проханням розробити містобудівне обґрунтування для двох будинків.

12647901_1083123108406516_736573930_n

По-друге, вже у ході будівництва забудовник самостійно змінив умови та вигляд будівництва без відповідних на те дозволів. Будувати розпочали весною, а декларацію про початок будівельних робіт зареєстрували аж 31 серпня 2016 року.

По-третє, головний архітектор Луцького району Володимир Велк району безпідставно змінив містобудівні умови у липні 2015 року. Згідно законодавства та Державних будівельних норм, вносити зміни у містобудівну документацію можна лише з дозволу органу, що її затвердив, при відповідному обгрунтуванні та після зміни цільового призначення ділянки. Цього зроблено не було, проте Велк таки затвердив нові містобудівні умови, вийшовши тим самим за рамки своїх повноважень.

Окрім документів, які доводили незаконність будівництва, з’явилися і нові цікаві моменти: на генплані відмічено відстань від фасаду будинку, що будується до фасаду п’ятиповерхівки – вона становить 29 метрів і розрахована, очевидно, для 20-ти та 25-ти квартирних будинків. При побудові висотки і відстань до найближчої будівлі мала б зрости і становити мінімум 30 метрів при таких параметрах будинків.

12648151_1083123135073180_1339662373_n

Окрім того берег річки Омелянівки лежить у межах природоохоронної зони,проте Велк, видаючи у 2015 році нові містобудівні умови, «забув про це. Тим самим архітектор порушив умови Водного кодексу України.

 

ДАБІ скасовує свій дозвіл

Тим часом 16 лютого на сайті Державної архітектурно-будівельної інспекції з’явилася інформація про те, що управління ДАБІ у Волинській області скасувало дію містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на вулиці Володимирській.

«Містобудівні умови були видані під будівництво зблокованих багатоквартирних житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями. Проте, в ході перевірки в рамках державного архітектурно-будівельного нагляду ДАБІ виявила факти не відповідності намірів забудови положенню містобудівної документації на місцевому рівні. Зокрема, був відсутній детальний план території, гранично допустима висота будівлі не відповідала нормам забудови. Також на актуалізованому рішенням сільської ради генплані забудови населеного пункту будівництво даного об’єкта не передбачено.

Усі ці порушення стали підставою для скасування дії містобудівних умов та обмежень», – йдеться на сайті.

Проте те ж саме управління за півроку до того зареєструвало декларацію про початок будівельних робіт на будівництво, яка була складена на самочинно змінених умовах та без зміни цільового призначення ділянки. У ДАБІ не помітили, що ділянка виділена під зовсім інші будинки, ніж вказано у поданій до реєєстрації декларації.

Знову ж таки, те саме управління після скарг жителів сусідніх будинків у жовтні 2015 року взялося до перевірки законності будівництва.19 листопада 2015 року декларацію скасували. Згодом за недотримання умов будівного законодавства на забудовника наклали штраф у розмірі понад 120 тисяч гривень, якого він і досі не сплатив.

Окрім того, ДАБІ не здійснювало контролю за дотриманням будівельних норм на будівництві чи вперто «не бачило» порушень. Саме це й дало змогу будівельникам звести десять поверхів будівлі.

 

Мешканці не здаються

За словами мешканців, будівництво продовжується – робітники вставляють вікна, будують дах та виконують інші роботи навіть у неділю. Тож їм незрозуміло, чому інспекція недостатньо контролює цей процес. Жителі 105-го будинку додають, що перед кожним візитом інспекції усі будівельники згортаються – очевидно, хтось їх попереджує.

Частенько люди викликають міліцію. Проте останнім часом із 102 їх переправляють до дільничого інспектора, який просто фізично не може контролювати процесу, бо наглядає ще за десятком сіл. Тим часом будувати продовжують.

Жителі сусіднього будинку скаржилися в Державну архітектурну інспекцію на головного архітектора району Велка. Їм повідомили, що справу відправили у прокуратуру, а звідти – слідчим для проведення розслідування. Проте на якому етапі знаходиться розслідування мешканцям Володимирської не кажуть.

«Смикають» жінки й ДАБІ – недавно зв’язалися з головним управління.

«Там нам сказали, що скасували їм містобудівні умови. Скасувати то скасували, але ж будувати продовжують», – додають жінки. Окрім того, жінки вчергове подали запит до управління ДАБІ у Волинській області. У відповіді жінкам повідомили про штраф та про те, що  у зв’язку з численними порушеннями забудовнику заборонено здійснювати будівельні роботи.

12596299_1083122121739948_1186572803_n

 

Результати

Хоч дозволів немає, інспекція заборонила проводити будівельні роботи вони тривають – робітники встановлюють вікна та облаштовують будинок зсередини. На сторінці у соцмережах будівництва публікують фото з плануванням квартир та сучасним покриттям даху, а у коментарях потенційні покупці цікавляться, чи є ще квартири.

12755014_1696008557344629_1113927382_o

 

Якщо забудовник уперто продовжуватиме облаштовувати будинок, цілком можливо, що квартири таки з’являться. Та чи не виникне через декілька років ситуації, коли від новобудови зруйнується сусідній будинок – у Луцьку вже є такі приклади на вулиці Соборності. Та й чи буде тоді комусь діло до людей, які вже зараз б’ють на сполох через тріщини у домі?

Хто зна, яка подальша доля чекає на, хоч і незаконно, та майже добудований будинок третьої черги житлового комплексу «forRest», адже у перспективі він теж може стати «сусіднім» стосовно ще двох ідентичних будинків цього ж комплексу. Питання в іншому: чи наважиться забудовник завершувати будівництво будинку №3 та починати зводити будинки №1 та №2? Відповідь напрошується сама: поки його не покарають за грубе порушення містобудівного законодавства, мешканці сусідніх будинків мають бути готові до всього.

 

Василина БОРУЦЬКА