Як український бурштин нелегально вивозять у Польщу

Журналісти розкрили «бурштинові» схеми на Волині та в інших областях, а також дізналися, скільки коштує «сонячне каміння» закордоном.

Про це повідомляє CorruptUA.

Бурштин-сирець, який нелегально видобувають в Україні, незаконно вивозять за кордон та продають у Польщі. Це огранене каміння користується попитом також у Росії та Китаї.

На волинській митниці ДФС України повідомили, що люди, в більшості випадків, ховали бурштин від митного контролю в особистих речах. Також використовували спеціально виготовлені сховища, пристосовані в конструктивних порожнинах автомобіля. Схованки попередньо піддавалися розбиранню.

За інформацією митників, бурштин, який переходить у власність держави відповідно постанов суду, передають у Державне сховище дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння України.

БУРШТИН В «ЗЕЛЕНОМУ КОРИДОРІ»

За даними державної прикордонної служби України, у 2015 році на польській ділянці, при спробі вивозу з України в 65 випадках було виявлено та передано 605 кг бурштину.

Протягом 2015 року працівники волинської митниці зупинили 33 спроби незаконного переміщення через митний кордон дорогоцінного каміння ограненого утворення бурштину. У справах про порушення митних правил вилучено 295 584, 96 кг бурштину. Вартість вже оціненого експертами бурштину становить 9 мільйонів 145 тисяч 834 гривень. Чимало було виявлено митниками і фактів вивезення бурштину при переміщенні громадян з використанням смуги «зеленого коридору».

У ПОЛЬЩІ НА МИТНИХ ПОСТАХ БУРШТИН ВИЛУЧАЮТЬ ТОННАМИ

У Міністерстві Фінансів Республіки Польща на запит про кількість затримань нелегального перевезення бурштину на польсько-українському кордоні надали таку інформацію. Протягом 2015 поляки зафіксували 225 випадків незаконного перевезення бурштину. У минулому році було вилучено 19 551, 0335 кг бурштину.

У Білій-Подлясці – 101 випадок незаконного перевезення бурштину (18632, 2565 кг). У Білостоці був один випадок перевезення «сонячного» каміння (тоді везли 15 кг бурштину). В Ольштині – 11 справ було з перевезення бурштину (165,597 кг). У Перемишлі – 110 затримань за перевезення каменю (вилучили – 686,28 кг). У Варшаві – 2 випадки (51, 9 кг бурштину).

ЦІНИ НА УКРАЇНСЬКИЙ БУРШТИН В ПОЛЬЩІ

Можливість продати бурштин дорожче за кордоном сприяє бажанню перевезти дорогоцінне каміння через кордон. Комусь це вдається, комусь ні.

На польських сайтах є багато оголошень про продаж українського бурштину.

Під час журналістського експерименту вдалося дізнатися, скільки бурштину можуть продати відразу і за якою ціною.

Журналістами була створена пошта на ім’я Філіпа Бергера, нібито мешканця Німеччини. Далі продавцям бурштину на сайті Olx.pl розіслали повідомлення, що представник великої німецької фірми хоче купити велику кількість українського бурштину. Відповіді отримали в той же день.

ділова переписка

ділова переписка

Один поляк відповів, що бурштин розміром 5-10 грамів може продати за 1200 $ за кг і 10-20 грам за кг по 2400 $.

Інший поляк за український бурштин вказав набагато вищі суми. Написав, що 9 кг каменю фракцією 10-20 грамів продає за ціною 2500 $ за кг. Також може продати кілька самородків по 200 г по 6500 $, камені фракцією 20-100 грам за 4500 $ і 5500 $.

2

Також на Olx.pl було знайдено чимало пропозицій співпраці з продажу «сонячного» каміння. Наприклад, можна домовитися про продаж бурштину за кордон з України в Польщу. На питання про можливу співпрацю продавці стверджували, що проблем з перевезенням бурштину не буде.

ЩО «СВІТИТЬ» ЗА КОНТРАБАНДУ БУРШТИНУ В УКРАЇНІ

Медіа-юрист Інституту розвитку регіональної преси Олександр Бурмагін розповів, яка відповідальність передбачена за контрабанду бурштину.

«Наші законодавці намудрували такого, що фактично вивели порушників з-під кримінально карних дій в таких випадках з перевезення бурштину. Тому що його немає в списку предметів, за приховування яких застосовується стаття 201 Кримінального кодексу. Взагалі немає ні металів, ні коштовностей … Була ще стаття 214 КК, яку можна було застосувати, але її просто прибрали. Тому на сьогоднішній день – тільки адміністративна», – зауважує медіа-юрист.

Олександр Бурмагін зауважив, що порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, навмисні або з необережності, дії або бездіяльність, які посягають на встановлений законодавством України порядок переміщення товарів і транспортних засобів через митний кордон України.

Порушення митних правил визначені главою 56 Митного кодексу України.

Адміністративна відповідальність настає, якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальної відповідальністі.

За порушення митних правил можуть відповідати громадяни, які досягли 16-річного віку, а також посадові особи підприємств. Залучення до відповідальності за порушення не звільняє зазначених осіб від обов’язку сплати мита та інших податків і зборів.

Конфіскація товарів, які використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України може бути застосована незалежно від часу вчинення або виявлення порушення митних правил.

За словами юриста, найбільш поширені порушення митних правил передбачені ст. 351, 352 Митного кодексу. Зокрема, дії, спрямовані на переміщення товарів, транспортних засобів через митний кордон України поза митним контролем, або з використанням незаконного звільнення від митного контролю внаслідок зловживання службовим становищем посадовими особами митниці. Такі дії тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від п’ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскацію цих товарів, а також конфіскацію транспортних засобів, які використовувалися для переміщення товарів – безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.

За приховування товарів в «тайниках» при спробі перевезення через митний кордон, загрожує штраф в розмірі від п’ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскацію цих товарів, а також конфіскація товарів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками) та транспортних засобів, які використовувалися для переміщення товарів через митний кордон України.

Така ж відповідальність передбачена, якщо у людей були товари з підробленими документами або отримані незаконним шляхом, або містять неправдиві дані.

3

У Польщі штрафи більші. Прес-секретар Міністерства Фінансів Польщі Вєслава Друждж зазначила, що на необроблений бурштин встановлена ​​нульова ставка ввізного мита, зате ПДВ становить 23%. З огляду на це існує вимога представити його для митного контролю. Ухилення від оподаткування в залежності від суми розцінюється як фіскальний злочин або податкове правопорушення.

За її словами, за нелегальне перевезення бурштину передбачено штраф до 17 758 000 злотих, або позбавлення волі до 5 років або поєднання обох цих покарань. Покарання за податкове правопорушення передбачає штраф у розмірі до 37 000 злотих.

Крім цього контрабандний бурштин, знаряддя та інші предмети, які використовувалися з метою здійснення протиправної дії (наприклад, транспортний засіб), можуть бути конфісковані на користь державної скарбниці.

КОРУПЦІЯ НА УКРАЇНСЬКІЙ МИТНИЦІ: ЩО ДАЛІ?

Корупція на митниці сприяє контрабанді. Про цей факт часто з’являється інформація в інтернеті. Нещодавно прокуратура Волинської області затримала прикордонника, який отримував неправомірну вигоду за сприяння контрабандистам. Прикордонник налагодив цілу «схему» отримання данини за контрабанду. У лютому 2016 року за організацію переміщення 5 кг бурштину через український кордон в Республіку Білорусь поза пунктом пропуску він отримав 1000 доларів США. І це був непоодинокий випадок.

Як повідомили в Державній фіскальної службі України, в період 2014-2015 рр. 13-м посадовим особам митних органів ДФС були винесені відповідні судові рішення про притягнення їх до адміністративної або кримінальної відповідальності за вчинення корупційних діянь.

За інформацією прокуратури Волинської області, у 2015 році працівники Волинської митниці за вчинення корупційних дій до відповідальності не притягувалися. У 2014 році було притягнуто до відповідальності 2 працівників митної служби.

Глава правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін розповів, що потрібно зробити, щоб не було корупції на митниці.

«Потрібно посадити у в’язницю кілька чиновників. Бажано найвищих в цьому державному органі. Бажано з конфіскацією майна. Тільки після цього перейти до реформування всієї структури», – вважає експерт.

«СКАРБИ» ЛІСІВ НЕ ДЛЯ ВСІХ

Заради видобутку бурштину люди самовільно знищують ліси у Волинській, Рівненській та Житомирській областях. Копачі руйнують землю, щоб знайти «скарби» лісу і заробити гроші.

За даними Державної екологічної інспекції України у Волинській області, в 2015 році на Волині пошкоджено 10,03 га земель лісового фонду. Загальні збитки завдані державі внаслідок порушення вимог земельного законодавства становлять 340 935 гривень.

Раніше Президент України Петро Порошенко говорив, що 90% бурштину в Україні видобувається нелегально за «кришуванням» правоохоронних органів.

«Жодна ділянка не працює без міліцейського, прокурорського і слушного «даху» і без «даху» на рівні районних адміністрацій. Прекрасна координація. Лідер там – міліція. Миритися з цим я не збираюся …», – зазначив Президент минулого літа.

Наприклад, в минулому році було виявлено, що в Житомирській області «фришуванням» бурштинового бізнесу займався сбушник.

5

Юрист організації «Екологія-Право-Людина» Софія Шутяк акцентує увагу на «географічній» особливості бурштину – у багатьох країнах цього каменю просто немає. На сьогодні відбувається бездумне споживання природних ресурсів. А бурштин є корисною копалиною загальнодержавного значення.

Щоб добувати каміння в Україні слід пройти загальну процедуру отримання дозволу на спеціальне користування надрами. Після цього і сплати всіх необхідних внесків можна добувати бурштин і продавати його в межах України. Для експорту за кордон необхідно отримати дозвіл у Мінфіну і Мінекономіки розвитку.

«Ситуація зміниться тоді, коли бурштин внесуть в український класифікатор товарів зовнішньоекономічної діяльності та будуть квотувати його продаж за кордон і відповідно брати експортне мито. Тоді держава буде хоч якось компенсувати свої втрати», – говорить експерт.

В Україні передбачена відповідальність за порушення законодавства про надра. Відповідно до статті 240 Кримінального кодексу України, порушення встановлених правил використання надр караються штрафом від чотирьохсот до семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк. Також в цьому кодексі є стаття 246, про незаконну вирубку лісу. За порушення цієї статті загрожує штраф від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк, з конфіскацією незаконно добутого.

Еколог Петро Тестов зазначає, що потрібно затримувати порушників закону. Крім того, треба закрити кордони для нелегального вивозу бурштину, встановити відповідні квоти експорту і створити умови для внутрішньої переробки бурштину, стимулювати створення легальних робочих місць в регіоні.

Згідно електронної бази даних Державного науково-виробничого підприємства «Геоінформ України», поки діє 2 спеціальних дозволів на користування надрами, на підставі яких можна проводити видобуток бурштину. Це державне підприємство «Бурштин України» та ТОВ «Центр «Сонячне ремесло» з Рівненської області. Про це повідомили в державній службі геології та надр України.

У 2006 і 2009 роках спеціальні дозволи на користування надрами надавало Міністерство охорони навколишнього середовища України. А з 2011 року такі дозволи видає Державна служба геології та надр України.

Там повідомили, що на території України є розвіданими і враховуються Державним балансом запасів «Бурштин» чотири родовища з промисловими запасами. Це Клесівське, Вільне, Володимирець-Східний і Південно-Східна ділянка родовища «Золоте» в Рівненській області. За даними балансу запасів корисних копалин України «Бурштин», родовища бурштину в Житомирській і Волинській областях невраховані.

У село Волчецьк на Волині бурштиношукачів ваблять великі поклади бурштину. Місцеві розповідають, що в село часто приїжджають авто з іноземними номерами. На дорозі, біля лісу, селяни бачили величезні черги покупців бурштину. Покупці відразу на місці скуповували у бурштинокопачів товар і везли за кордон. Селяни скаржаться, що зараз охоронці в лісі не дозволять їм копати бурштин. За їх словами, це роблять приїжджі.

Зараз територію волинських клондайків охороняють працівники поліції Головних управлінь Національної поліції, військовослужбовці Національної гвардії України, лісова охорона. Створені спеціальні блокпости. Люди зі зброєю перевіряють автомобілі і тих, хто заходить на територію лісу. Охоронці стверджують, що зараз в лісах ніхто не копає. Однак люди все ж намагалися неодноразово прорватися і отримати доступ до «скарбів» лісу.

З РОСІЇ БУРШТИН НЕЛЕГАЛЬНО ВИВОЗЯТЬ ЗА КОРДОН – ПОЛЬЩУ, ПРИБАЛТИКУ, КИТАЙ

Калінінградську область називають Бурштиновим краєм, оскільки на території регіону розташовано понад 90% розвіданих світових запасів бурштину. Це єдиний регіон в Російській Федерації, де присутні розвідані запаси цього каменю.

Фактично можна говорити про те, що необроблений бурштин-сирець заборонений до вивезення за кордон РФ як фізичними особами, так і юридичними особами, які не мають відповідної ліцензії (відповідні обмеження регламентовані Кодексом про адміністративні правопорушення РФ). При цьому загальновизнаною світовою столицею виробництва бурштинових виробів вважається польський Гданськ, де проходить ведуча глобальна виставка переробників. Вироби з бурштину вважаються символом туристичної привабливості країн Прибалтики.

Найбільший інтерес до бурштинової сировини виявляють в Китаї, де вироби з нього вважаються дорогоцінними і коштують значних коштів. Польські і литовські переробники не приховують, що вироби виготовляються переважно з калінінградського бурштину, що відрізняється в позитивну сторону за своїми якісними характеристиками.

Єдиним підприємством, у якого є офіційна ліцензія на розробку родовищ бурштину в Калінінградській області, є Калінінградський бурштиновий комбінат. Абсолютно закрите підприємство за часів СРСР пережило непрості дев’яності-нульові: юридичні особи комбінату проходили процедуру банкрутства, підприємство контролювалося кримінальними структурами, система видобутку і подальшого продажу бурштинового сировини була абсолютно непрозора.

До 2014 року Бурштиновий комбінат входив у підпорядкування міністерства фінансів уряду РФ, але державні чиновники явно не розглядали підприємство як «профільний актив» – в цей період активно діяли схеми по реалізації бурштину за кордон через комерційні структури, які приносили їхнім власникам сотні мільйонів прибутку.

З 2014 року Калінінградський бурштиновий комбінат передали у підпорядкування державної корпорації «Ростехнології», керівник якої Сергій Чемезов за численними повідомленнями ЗМІ є другом президента РФ Володимира Путіна. Наразі фактично сам «Ростех» є бенефіціаром схеми, за якою бурштинову сировину реалізують за кордон через дочірні структури Калінінградського бурштинового комбінату (основну частину сировини, що добувається комбінат передає своїй дочірній структурі – ВАТ «Бурштиновий ювелірпром», – авт.) І ряд сумнівних юридичних осіб, які мають ознаки фірм-одноденок.

При цьому можна говорити про те, що обсяги нелегального видобутку бурштину в Калінінградській області можна порівняти з тим, що видобуває комбінат. Крім офіційно визнаних родовищ поклади бурштину присутні на території всього регіону, що відкриває широкі можливості для приватного бізнесу.

Відповідальність за нелегальний видобуток бурштинової сировини за російським законодавством досить м’яка, передбачається виключно адміністративні штрафи.

Управління МВС Калінінградської області щодня звітує про десятки затриманих «чорних копачів», але фактично ці ж люди вже на наступний день знову виходять на «бурштиновий промисел». Самі копачі розповідають, що неформальний тариф, що дозволяє нелегально видобувати бурштин без протидії правоохоронних органів, становить 10 тисяч рублів в день. Однак потенційний дохід копачів дозволяє нести такі витрати.

Офіційні ціни на бурштин-сирець з Калінінградської області становлять від 1 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кілограм залежно від фракції. При цьому та ж сировина в Польщі, Прибалтиці і Китаї може збільшуватися у вартості до 10 разів. Все це робить бізнес з продажу бурштину за межами РФ дуже прибутковим.

На тлі цього прикордонні служби звітують лише про поодинокі випадки затримань контрабанди бурштинової сировини на прикордонних переходах в Калінінградській області. Офіційних повідомлень про затримання працівників митниці і прикордонної служби за корупційні прояви в бурштиновій сфері за останні кілька років також не надходило.

Якщо порівнювати досвід України та Калінінградської області, то можна говорити про аналогічні проблеми в бурштиновій сфері: нелегальний видобуток, відсутність належного державного контролю, тіньовий продаж та ін.