На Волині ділять 4,8 мільйона на підтримку демобілізованих

На Волині планують раціонально використати 4,8 мільйона гривень бюджетних коштів на підтримку демобілізованих бійців.

Про це йшлося 23 лютого під час обговорення відповідної програми, – пише інформаційне агентство Волинські Новини.

Нагадаємо, обласна рада не підтримала, а відправила на доопрацювання програму підтримки демобілізованих та родин загиблих в АТО бійців.

Обговорити зміни до програми запросили депутатів облради, обласних чиновників-розробників програми та представників волонтерських і ветеранських організацій. Останні безпосередньо працюють з адресатами програми – демобілізованими бійцями.

Зокрема, представник спілки ветеранів АТО Ярослав Мудрик запропонував декілька змін: лобіювати інтереси родин загиблих та інвалідів АТО; протезування і лікування бійців, обстеження. Адже, каже він, нерідко є випадки, коли бійців з центральних госпіталів привозять недолікованими.

Крім того, варто продумати і майбутню ситуацію: за трохи часу повернуться додому бійці 14 бригади, які сьогодні стоять під Мар’їнкою. Більше місяця вони перебувають в постійному бойовому зіткненні. Це будуть і поранення, і контузії, тож багатьом доведеться звертатися в психіатричну лікарню, яка потребує забезпечення.

Також просять передбачити кошти на правову допомогу. Оскільки багатьох бійців нині «тягає» військова прокуратура, але немає кому захищати їх інтересів.

Депутат Анатолій Вітів пропонує частину коштів передбачити на одноразову матеріальну допомогу на лікування демобілізованих, також на фінансову допомогу для ремонту.

Дехто з присутніх, зокрема представник однієї з ветеранських організацій Андрій Омельчук, висловив і підтримку щодо проведення ремонту в психіатричній лікарні, де лікуються більше сотні волинян.

Координатор медичного напрямку Олена Звєрєва розповіла, що сьогодні чимало обстежень, які проводяться в обласній лікарні, відбуваються на основі особистих контактів. Натомість в психіатричній лікарні, де лікуються сотні бійців, – жахливі умови.

«Психлікарня має копійки, антидепресанти коштують шалені суми. Умови там справді жахливі, капає вода, бойлери ставимо самі», – розповідаємо вона.

Представниця обласного координаційного центру допомоги бійцям АТО Тетяна Должко каже, що на Волині немає Центру психологічної реабілітації. Часто бійці не знають своїх прав, куди звернутися. Так само потрібно приїжджати до віддалених населених пунктів, бо є чимало випадків, коли про багатьох бійців невідома реальна картина.

Депутат облради Ірина Констанкевич запропонувала скоординувати роботу всіх, хто займається психологічною реабілітацією і, ймовірно, створити єдиний потужний Центр психологічної реабілітації.

Головний лікар госпіталю для інвалідів Тетяна Масікова розповіла, своєю чергою, що довгий час в закладі була проблема з кадрами. Тепер там є два психологи і неврологічне відділення відновного лікування. Заклад просить кошти на діагностичне обладнання.

А ось художниця Тетяна Мялковська просить кошти на арт-терапію для бійців. «Дзвонить мама, каже, син не хоче йти лікуватися, а тільки малювати. Він приходить і малює вішальників, відірвані руки й ноги. Лише після 2-3 сеансу він погоджується на лікування. У бійців суїцидальні думки, депресії», – розповідає вона.

До слова, відповідний запит під час минулого сесійного засідання депутати підтримали.

Зрештою, фінансовий ресурс програми – 4,8 мільйона гривень. Відтак, послухавши всі пропозиції, розробники програми будуть роздумувати, кому і як виділяти кошти. А згодом програму подадуть на розгляд депутатів.