Переатестація, макіяж та Аваков, – інтерв’ю з Хатією Деканоїдзе

Голова Національної поліції України Хатія Деканоїдзе розповіла про роботу на керівній посаді та про те, коли запрацює реформа МВС.

Про це пише Українська правда.

Грузинка Хатія Деканоїдзе з’явилася в Україні в січні минулого року як консультант Міністерства внутрішніх справ. Для кар’єри в Україні у неї був досить великий послужний список – колишній міністр освіти Грузії, екс-ректор грузинської Поліцейської академії.

У листопаді 2015 року Деканоїдзе стала главою Національної поліції України, заявивши про нульову толерантність до корупції і необхідності оновлення кадрів в правоохоронній системі.

З труднощами довелося зіткнутися практично з перших днів на посаді. Деканоїдзе звинувачували в тому, що вона не хоче звільняти з керівних постів в новій поліції одіозних Василя Паскала та Олександра Терещука, яких до останнього захищав міністр Арсен Аваков. Деканоїдзе, втім, впоралася з цими викликами – з органів були в підсумку звільнені обидва.

З власних джерел Української правди відомо, що спочатку Аваков був проти її призначення головою Нацполіції і навіть намагався відрадити її від цієї посади.

Зараз ситуацію погіршує і факт особистого конфлікту Авакова з губернатором Одеської області Михайлом Саакашвілі, з яким Деканоїдзе працювала кілька років у Грузії. До того ж вона знаходиться в давніх близьких стосунках з його зведеним братом Давидом.

Деканоїдзе погоджується на інтерв’ю практично відразу, але кілька разів переносить його, пояснюючи щільним графіком. У підсумку ми зустрічаємося з нею в недільний день в кафе «Жовток» – Хатія каже, що їй набридла офіційна обстановка. Жінка виглядає втомленою і трохи роздратовано. Попереду у неї зустріч з керівниками атестаційних комісій, і вона час від часу дивиться на годинник.

Складно питати вас про інцидент між Аваковим і Саакашвілі. Ми розуміємо, що один з них – ваш безпосередній начальник, а другий – ваш кумир або начальник в минулому. Але, тим не менше, не так давно міністр внутрішніх справ назвав Михайла Саакашвілі політичним аферистом , який влаштовує гастролі. Цей конфлікт між Арсеном Аваковим і Михайлом Саакашвілі відбивається на ваших взаєминах з Аваковим?

– Ні, не відбивається.

Скажімо так, я – голова Національної поліції, я перший поліцейський в країні. Мій принцип – щоб Національна поліція, як і я, були абсолютно окремо від політики.Тому я політичні дії жодного, ні другого, ні третього, ні четвертого не коментуватиму. Поліція повинна залишитися поза політикою і займатися тільки поліцейськими справами.

– У Грузії ви повірили Михайлу Саакашвілі і багато в чому постраждали через нього, тому що коли його політичні противники б’ють по ньому, то б’ють і по його команді. Зараз рейтинг Саакашвілі в Україні високий, але ми бачимо, як починається війна проти нього, в тому числі з боку вашого начальника. Ви не боїтеся, що вороги в Україні зжеруть Саакашвілі, що ви вдруге постраждаєте через нього?

– Про майбутнє будемо говорити вже в майбутньому.

– Протистояння все одно є між Саакашвілі і Аваковим, всією системою. Якийсь вибір доведеться зробити.

– Я не думаю, що я зараз стою на перехресті. Єдиний вибір – це стати головою Національної поліції, першим поліцейським технократом. Це мій вибір, моя доля привела мене сюди.

– Як вам чути історії, коли ваш начальник називає колишнього начальника політичним аферистом?

– Я буду неправа, якщо я буду давати якісь політичні оцінки.

– Це не політична оцінка, це, швидше, особиста.

– Ні, це все-таки буде політичною оцінкою. Але моя особиста позиція – це не було приємно. Міша – це людина, з якою ми багато пройшли разом . А в реальності у мене є дуже багато напрямків, над якими я працюю. А що буде в майбутньому … Пам’ятайте, поліцейські не можуть гадати.Ми просто приймаємо рішення відразу.

– Це правда, що Аваков був проти вашого призначення або, принаймні, відмовляв?

– Призначається голова Національної поліції з представлення міністра внутрішніх справ на Кабмін, тому, якби він не хотів, він би мою кандидатуру не подавав.

– Хто вас запросив в Україну спочатку радником, а потім головою Національної поліції?

– Довга історія. Коли Еку (Згуладзе – УП) призначили першим заступником міністра внутрішніх справ, і коли вона вирішила, що треба впроваджувати нові стандарти Національної поліції і так далі, я приїхала сюди і ми з командою – українцями, американцями – працювали над проектом. Я особисто працювала з проектом, який імплементував міжнародну технічну допомогу, починаючи з рекрутингу патрульної поліції: відбір, тренінги, обладнання, екіпірування, так далі. Я рік відпрацювала над цією програмою, і я дуже пишаюся, що ми реально зробили такий великий внесок.

– Згуладзе останнім часом невидно і нечутно. Що вона робить?

– Ні, вона працює. Вона перший заступник міністра внутрішніх справ. Ми постійно взаємодіємо, ми бачимося. Все нормально. Вона просто на роботі.

– Видно, що перехід в поліцію на посаду керівника поліції відбивається на вас. Рік тому ви були сповнені сил, ходили з такою гарною зачіскою, на підборах …

– Ви мене пам’ятаєте?

– … А тепер втомлена, замучена поліцейськими жінка.

– Я підбори не люблю, це для мене некомфортно. Це по-перше. І це знають всі мої друзі, хто зі мною працює. Звичайно, я втомлююся. Це дуже відповідальна робота. По-друге, ми робимо реформу, ми на перехідному періоді. Є проблеми, які потрібно долати. В цьому нічого особливого немає. Я мало сплю, багато працюю. Але хто сказав, що буде легко?

– Михайло Саакашвілі вас якось захищає, оберігає, дає поради?

– Я сама себе можу захищати.

– Це правда, що ви заміжня за його братом?

– Ні, я не заміжня ні за ким. Я розлучена.

– Тобто, ви не родичка Саакашвілі?

– Ні, я не родичка Саакашвілі. Ні далека і не близька. Але, якщо ви питаєте про Давида (прим. – зведений брата Михайла Саакашвілі), то так, я давно його знаю.

– Давайте повернемося до реформи. Ви відчуваєте саботаж з боку міліцейських генералів, полковників і усяких функціонерів МВС, які сидять вже роками?

– Звичайно, опір системи є. Пам’ятаєте, коли ми позбулися Олександра Терещука, у мене в той момент був візит в США, а вони влаштували мітинг. Є опір системи, тому що реформа, особливо реформа у внутрішніх органах, вона завжди сенситивна, завжди можна почути і побачити опір системи. В цьому я теж нічого такого не бачу, що спричинило б тиск на мою роботу.

– Як ви з Аваковим домовляєтеся з приводу ситуацій, коли у вас різні погляди? Наприклад, в ситуації з Василем Паскалем , коли він до останнього його захищав?

– Паскал пішов сам. Ви повинні запитати його, чому він пішов. Він пішов на пенсію. Я не думаю, що можу відповісти, чому він пішов з роботи. Історія Паскала – це вже минуле.

– Добре, але історія з Іллею Ківою – це не минуле. Він теж людина, призначена Аваковим. Людина, м’яко кажучи, дивна, шокуюча своєю поведінкою і заявами. Він ганьбить Національну поліцію.

– Єдине, що я можу сказати, це те, що переатестація центрального апарату поки не закінчилася.

– Переатестація не закінчилася, але збиток Національній поліції Ківа завдає щодня і щохвилини – своїми висловлюваннями.

– Давайте дочекаємося переатестації.

– Чому ви боїтеся або якось стримуєте себе, коли говорите про Ківу?

– Я – перший поліцейський, я – голова Національної поліції. Давати оцінки вчинків – це справа внутрішньої безпеки. Вони цим займаються, якщо є якісь помилки або якісь факти. Я вже сказала, переатестація поки не закінчилася. Але особисто моя думка – я не бачу Ківу поліцейським офіцером в нашій новій поліції.

– Ви – безпосередній керівник Ківи. Ви не можете його стримати, заборонити ходити на ефіри, щоб він своїми заявами не ганьбив нову поліцію? Чи що відбувається?

– Нічого не відбувається. Дочекаємося переатестації.

Ніхто не говорить, що побудувати нову поліцію, нормальний функціонал, нормальну структуру, людей, що це легко, і що це робота трьох або шести місяців. Ми вже майже закінчили переатестацію. У Києві та області закінчили, триває переатестація центрального апарату. Але це не останній етап очищення кадрового ресурсу поліції. Це перший етап очищення. Тому я тут, щоб поступово домагатися того, щоб функціонал, структура і люди, які працюють в нашій команді, були адекватними і гідними.

– Якраз з приводу переатестації у нас питання від читачів. У листопаді стартував конкурсний відбір в департамент по боротьбі з наркотиками і десь 70% учасників встигли пройти перший етап, це тестування, а решта навіть не встигли отримати запрошення. Хоча зі слів Ківи, перший етап завершено. З листопада все призупинено, запрошень більше немає, а з 20 січня були відключені телефони гарячої лінії. У цьому ви можете переконатися самі. З чим пов’язане призупинення відбору в департамент і  чи буде він продовжений?

– Ні, звичайно, він триває, він буде продовжений. Реально ми поки переатестовуємо працівників, які 7 листопада були призначені на тимчасові посади в Національній поліції України. Вже після цього ми почали переатестацію. Так що всі працівники, які були призначені, пройдуть переатестацію.

Ми збираємося робити новий набір і в київську патрульну службу, і для дільничних взяти кілька областей, запустити там нову концепцію дільничних інспекторів, універсальних поліцейських. Так що поступово ми будемо добирати нових людей – всюди, в кожен департамент, кожен структурний підрозділ. Додавати свіжу кров в структуру НПУ – це дуже важливо.

– Так, але тільки, якщо ця молода кров не розчиниться в старому скислому компоті.

– Знаєте, найголовніше, що крім того, що ми повинні додавати нову кров, ми повинні ще трансформувати менталітет поліцейського.

– Кажуть, що вже є факти, що поліцейські, які не впевнені в тому, що пройдуть переатестацію, або поліцейські, які не проходять переатестацію центрального апарату, Києва та Київської області, переводяться і ховаються в управлінні охорони МВС?

– Я не виключаю, що люди думають про якісь махінації. Я такого не виключаю, тому що система величезна. Я відповідальна за 115 тисяч чоловік, поліцейських, тому я не виключаю, що таке може бути.

Якщо є такі факти, то, звичайно, ми будемо їх виявляти і займатися ними. Знову ж повторю, що переатестація – це перший етап очищення. Потім поступово люди, якщо вони доведуть, що вони професіонали, а найголовніше – чесні, мотивовані, то, звичайно, вони залишаться. А якщо вони не доведуть, якщо вони будуть замішані в схемах, в корупції, в організованій злочинності, то, звичайно, їм не місце в Національній поліції.

Найголовніше – домогтися того, що у кожного поліцейського повинно бути почуття власної гідності. Я скрізь говорю, що ми зарплатами конкурувати з організованою злочинністю, звичайно, не можемо. Наприклад, з економічною злочинністю. Тому що завжди злочинність, кримінал може заплатити більше, ніж держава. Так було і в Грузії, і в Штатах, і в інших країнах.

У всіх країнах світу є факти корупції в правоохоронній системі. Але найголовніше – створити образ чесного і моральностійкого поліцейського.

Звичайно, це буде важко, звичайно, ми повинні домагатися цього і, звичайно, є проблеми. Наприклад, якщо ми впроваджуємо такі високі стандарти поліцейського, як патрульна поліція, а ми впровадили такі стандарти – у них форма нова, у них зарплата більш-менш нормальна. І ми хочемо витягувати всю НПУ і прирівнювати до стандартів сучасної поліції. Але для цього ми повинні знати, що ми повинні постачати поліцейським: давати нову форму, хорошу зарплату. Це обов’язково.

– Ви кілька разів в попередній відповіді сказали про форму. Здається, що зміни торкнулися тільки форми. З’явилася форма, машини, а система не змінилася.

– Я не згодна з вами. Тому, що ми повинні чітко розуміти, що довіра до поліцейських зросла. Найголовніший механізм оцінювання роботи поліцейських – це довіра населення.

– Довіра було авансом, тому що вона з’явилася практично одразу. Але зараз говорять, що нова поліція поступово втрачає свою довіру. Це ілюструється багатьма історіями. Наприклад, я був свідком, як на вулиці Орлика шість поліцейських штрафували водія за неправильну парковку.Це не жвава вулиця і вона знаходиться близько до Міністерства внутрішніх справ.

– Що вас бентежить, що їх шестеро?

– В інших країнах неправильною парковкою займаються волонтери або міські служби.

– Ви помиляєтеся. У США цим волонтери не займаються. Коли я жила в США, я отримувала багато тікетів за неправильну парковку, ми всі люди. Давайте скажемо так, що перше – якщо вас бентежить, що поліцейські займаються паркінгом – це звичайна історія, тому що центр Києва забитий машинами. Вони евакуйовують, вони штрафують водіїв, які неправильно паркують машини.

– Але це не системна робота. Я бачив, як на Хрещатику біля ринку не дозволяють людям перейти дорогу в недозволеному місці. Один день вони стояли, а на іншій – вже немає. І люди знову там переходять.

– Я не згодна, що немає системності.

Наприклад, коли в Києві почала працювати патрульна поліція, кількість дзвінків на 102 збільшилася в 5-6 разів. Уявляєте? Це дуже багато. Є час, особливо протягом дня, коли кожен екіпаж задіяний на завданні, виїзді. Це означає, що вони оформляють ДТП або виїжджають на конфлікт.

Так, мене теж часто запитують люди, коли я зустрічаюся зі звичайними людьми: «Де патрульні?» У нас велике місто і є такий час, коли кожен екіпаж задіяний на виклики. Так що, якщо питання стоїть так, ми будемо збільшувати кількість патрульних поліцейських в Києві, в тому числі і піші патрулі, щоб вони займалися в усіх напрямках.

– Що сталося з ДАІ? Вони залишилися всередині системи?

– В тих містах, де працює патрульна поліція, ми ліквідували ДАІ. Зараз це Київ, Львів, Одеса. Скоро в 29 містах буде патрульна поліція.

– Але цих людей не звільнили, вони залишилися в системі?

– Дуже багатьох звільнили. Але я не кажу, що ДАІ не залишилося. Зараз ми вже переходимо на другий етап реформування, коли патрульна поліція (екіпажі, машини з мигалками) буде задіяна на міжнародних і національних трасах, це обов’язково.

Поки у нас людського ресурсу не вистачає, щоб з’єднати міста і траси. Але коли в 29 містах буде задіяна вся патрульна поліція, то у нас з’явиться механізм, щоб перекрити траси міжнародного і національного значення.

– Під час атестації робота МВС в цих містах паралізована. Якщо людина невпевнена, що вона тут залишиться, то вона і не працює. Як ви організовували роботу в листопаді-січні?

– Вони працювали. Можливо, у них якась внутрішня мотивація була не на такому рівні, як нам би хотілося, але я б не сказала, що вони не працювали.Зараз вже в Києві і області, в Києві ми поміняли майже всіх керівників і поступово і мотивація, і напрямок роботи поліпшується. Так що я не можу сказати, що переатестація не впливає на людей, але це перехідний період, ми повинні його пройти. Якби ми перепризначили всіх поліцейських, як зробив Путін, то нам би суспільство сказало, що це профанація. Ні, ми задіяли громадськість, ми сказали голосно, що ми починаємо складний процес переатестації, це двоетапний процес – це тестування, психологічні тести, поліграфи.

– Що для вас показник успішності реформи поліції?

– Довіра суспільства.

– У всіх країнах – це розкриття злочинів і в тому числі зниження рівня злочинності. Це стосується питання однієї з наших читачок, яка пише, що «підвищення рівня безпеки моєї родини і моє відчуття безпеки зникло, з’явилося відчуття незахищеності». І просить привести статистику – як змінилася кількість злочинів і статистика їх розкриття після запуску патрульної поліції.

– Я згодна, що перший чутливий момент – це безпека. Якщо ми говоримо, що є найважливішим критерієм, якщо люди довіряють поліції, то вони відчувають себе в безпеці. Всі складові – ситуації, статистика, розкриття – всі ці складові формують довіру людей. Так що, не дивлячись на те, як би ми не сказали, як би ми не повернулися, найголовніше оцінювання ефективності поліції – довіра людей.

– Є статистика?

– У мене зараз статистики немає, але ми можемо вам дати. Питання, чому погіршується криміногенна ситуація. Є багато складових. Перше – це те, що країна у війні, це теж дуже впливає.

Друге – це соціальна ситуація, коли вона погіршується, і рівень життя. Тоді це теж впливає на злочинність. Третій і дуже важливий момент, хочу, щоб читачі звернули на це увагу, ми дуже жорстко контролюємо, щоб на місцях не ховалися злочини. Красива статистика нам непотрібна.

– Тобто ви стверджуєте, що статистика не домальовується?

– Я стверджую, що великою мірою статистика об’єктивна.

– Ви думаєте, як підвищувати показники?

– Звичайно, це наша робота.

– Коли будуть результати роботи?

– Це і є наша робота. Я вже розповіла про ті складові, які роблять криміногенну ситуацію краще або гірше.

– Але ви ж не можете поліпшити фінансове становище в країні!

– Це не залежить. Поліція повинна стати дзеркалом суспільства. Якщо є проблеми, то поліція повинна бути ефективно задіяна. Перше – профілактична робота, друге – розкриття, третє – це поліпшення менеджменту.

– У вашого начальника Арсена Авакова є захоплення добровольчими батальйонами. Створюється враження, що ці батальйони не підкоряються нікому, окрім як Авакову. Що буде з цими батальйонами, який ваш ступінь впливу на них?

– Батальйони свого часу виконали дуже важливу функцію захисту країни, коли в країні була складна ситуація, коли реально була війна. Друге: зараз вони виконують поліцейські функції, особливо в зоні, де вони знаходяться. Третє – ми повинні розуміти, що ми на перехідному етапі. Поступово, коли ми говоримо про функціональні і структурні зміни, то, звичайно, ми розглядаємо весь спектр. Ми дуже багато працюємо над тим, щоб Національна поліція України стала такою сучасною поліцією, як би це хотілося українському народу.

– Вибачте, але це не функції поліції, коли озброєні люди показово зустрічають в аеропорту Фірташа , який точно не прилетить, і лякають пасажирів рейсу.

– Я про «Азов» не можу нічого сказати, тому що вони не в структурі Національної поліції.

– Але ви повинні на це реагувати, тому що озброєні люди з’являються в громадському місці і зустрічають незрозуміло кого. А Національна поліція ніяк не реагує. Яке вони мали право там перебувати?

– Патрульні знаходяться в аеропорту. Але знову ж таки «Азов» не є частиною Національної поліції.

– Тобто, це нормально, коли озброєні люди знаходяться в громадському місці? Ми бачили ситуацію, коли поліція приїжджає на місце, а якісь люди в камуфляжі беруть це місце під охорону, прикриваючись тим чи іншим добровольчим батальйоном. І поліція нічого не може з цим вдіяти. Тобто, впливу на добровольчі батальйони або на людей, які називаються добровольчими батальйонами, зараз у вас немає?

– Вони знаходяться в Національній поліції, вони підпорядковуються безпосередньо своїм командирам, і вони поліцейські офіцери, які повинні виконувати свою роботу. Але другий напрямок, те, про що ми говоримо, це вдосконалити стандарти сучасної поліції. Ми ж всі розуміємо, що протягом півтора року неможливо побудувати сучасну структуру, яку б нам хотілося.

– Якщо говорити про атестацію та її підсумки, то який відсоток забракованих працівників?

– Наприклад, Київ. Керівництво вищої ланки – 80% звільнили; керівництво середньої ланки – 70% звільнили; рядового складу – близько 14%. Це цифри, які показують реальну ефективність атестації.

Область – це  60% вищого керівництва, середнього – 40% і 15% – рядовий склад. Всього в Києві і області переатестацію пройшли близько 13 000 працівників.

– Ви будете проводити переатестацію, наприклад, одеської міліції, де командує Гія Лордкіпанідзе?

– Скрізь будемо проводити – і в Одесі, і в Миколаєві. Зараз в Хмельницькій області майже закінчуємо, Волинь, Рівне, потім підемо в Одесу, Миколаїв.

– Як ви командуєте Лордкіпанідзе? Адже в минулому він сам вами командував …

– Ні, в минулому він мною не командував, у нього був інший блок в МВС. Я його давно знаю. Я спілкуюся з ним так само, як з іншими керівниками НПУ на місцях. Ніяких привілеїв немає. Єдине що – ми спілкуємося грузинською мовою.

– Ви говорили раніше, що начальник патрульної служби Києва Юрій Зозуля вам дзвонить періодично. А хто ще з регіональних може вам відразу дзвонити?

– Всі дзвонять. У нас немає ніяких перешкод.

– З приводу Зозулі і порушень закону про поліцію …

– Зозуля дуже хороший поліцейський, і він довів це. Він довів це у Львові.

– Це теж питання від наших читачів. Він призначений на свою посаду з порушенням закону про поліцію. У нього немає вищої освіти, немає п’яти років стажу і досвіду роботи на керівних посадах.

– Він був призначений у Львові в Департамент патрульної поліції в структурі МВС, поки не була створена Національна поліція. Я можу сказати єдине, що Юрій Зозуля дуже хороший офіцер, хороший поліцейський. Можливо, досвіду у нього мало, як у всіх патрульних поліцейських, які прийшли поміняти країну або стати частиною нової структури. Але він виконує свої завдання нормально. Поки до нього питань немає. Якщо будуть питання, тоді, звичайно …

– Але це порушення закону, який був написаний і проголосований Верховною Радою.

– Зозуля був призначений в Департамент патрульної поліції до того, як була створена Національна поліція. Він був призначений і переведений в НПУ ще до того, як був підписаний закон. І він дуже хороший офіцер.

– Він вже не порушує швидкісний режим, як раніше?

– Ні. Я впевнена, що поліцейські не порушують. А, якщо порушують, то для цього є внутрішня безпека та службова перевірка. Наприклад, пам’ятаєте, ми говорили, що це природний відбір і природне очищення, як був випадок в Одесі? У нас зараз близько 7 тисяч поліцейських, такий природний відбір і внутрішнє очищення – це важливий механізм. Але я, чесно, особисто переживала, що відсів патрульних поліцейських міг бути більшим. У Грузії ми спочатку поміняли 40% патрульних поліцейських, які прийшли.

– Які у вас взаємини з Мустафою Найємом?

– Нормальні. Мустафа допомагав координував кілька міст для відбору патрульної поліції. Це Ужгород, східні міста. Він допомагав з відбором патрульної поліції. Тому що у нас були координатори, ІСІТАП, який займався рекрутингом. Зараз вже майже закінчився відбір в останніх містах.

– У нас склалося таке враження, що Мустафа Найєм хотів би очолити Національну поліцію, не зважаючи на свій молодий вік і відсутність досвіду. Хоча ви теж молода. Його не призначили. Чому?

– Це питання до Мустафи, про що він думав. Ви мене питаєте питання, які не до мене.

– А як ви вважаєте, він би впорався з позицією керівника поліції?

– Я не можу оцінювати особисті якості в цьому відношенні. Мустафа – молодий, розумний чоловік, так, він допомагав, координував відбір патрульної поліції. У мене на людському рівні з ним дуже хороші стосунки.

– Люди пишуть про те, що за те, щоб влаштуватися в поліцію Києва, деякі платили 8-10 тисяч доларів. Ви таке допускаєте?

– Повна маячня. Ні.

– Скандальний випадок з убивством молодої людини і тиском громадської думки на патрульну поліцію, що вона діяла надмірно жорстко. Якісь висновки будуть зроблені з цього випадку?

– В першу чергу, я повинна сказати, що висновки та правову оцінку повинні дати прокуратура і суд. Я буду неоригінальна, але я повторю, що правова оцінка, правові висновки – це прокуратура і суд.

Так, прикрий випадок, але як голова поліції, як людина, яка живе в цьому місті, як мати, як жінка і просто як звичайна людина, я повинна сказати, що поліцейські під час цього інциденту гналися за шаленим «БМВ», який реально гнав на великий швидкості по сплячому місту.

Кожне місто і жителі заслуговують, щоб спати нормально. Є факт, що поліція за законом має право використовувати вогнепальну зброю в рамках закону і має право зупинити транспортний засіб, який загрожує життю поліцейських або третіх осіб. Пора вже закінчити з п’яними водіями, які вбивають наших дітей, бабусь і дідусів. Третє – йде дуже небезпечна тенденція відбілювання водія. Як голова поліції і просто як людина скажу, що кожен п’яний водій – це злочинець. Ми повинні звикнути до факту, що поліцейські будуть перешкоджати всім, хто порушує закон.

– Здивувала реакція МВС і поліції, тому що спочатку із заявою вийшли не ви, а Антон Геращенко, який почав говорити про мажорів.

– Я не можу зараз коментувати, хто і що буде писати на своєму ФБ. Це особистий ФБ людини.

– Він обличчя МВС і його асоціюють з вами.

– Ні, першим вийшов Зозуля – представник Національної поліції, він спілкувався з журналістами. Це було в неділю вранці.

– Ви відчуваєте неформальне присутність Геращенко в МВС або Національної поліції?

– Я особисто не відчуваю неформального присутності жодної людини в Національній поліції. Реально я, як голова поліції, займаюся поліцейськими справами. Є певне коло питань, які виникають щодня. Так що ніякої неформальної присутності.

– У нас питання від наших читачів: «Коли Геращенку заборонять коментувати все, в чому він абсолютно нічого не розуміє?»

– Ви питаєте мене про третіх осіб.

– Ви можете заборонити Геращенку коментувати дії Національної поліції?

– Він народний депутат. Він пише на своєму ФБ. Що я можу заборонити?

– Він радник Авакова. Тут плутанина виникає.

– Я не знаю, як це процедурно, але якщо людина займає одну і другу позицію, то це суб’єктивний підхід людини.

– Вам підпорядковується і слідство. Періодично Аваков або Геращенко анонсують гучні розслідування, і це нічим не закінчується. Які зараз в розробці Нацполіціі серйозні справи і коли ми почуємо про результати?

– Звичайно, слідство займається багатьма серйозними справами. Якщо ви хочете почути про конкретні справи, то можете питати, але точної інформації у мене зараз немає.

– Наприклад, про те, що вони знайшли фірми сина Януковича.

– Слідство триває. Розслідувати такі справи, де багато складових – це не час одного-двох місяців. У всіх країнах слідство у великих справах триває рік-півтора.

– Прокуратура щотижня розповідає, кого вона заарештувала, посадила. Військова прокуратура, СБУ, а НАБУ кожен день заявляє.

– Поліція щодня заарештовує дуже багато людей. Знову ж, якщо ви говорите про загальне, чому ми не присутні в інформаційному просторі …

Кожен день трапляється, що заарештовують не тільки хуліганів, не тільки «мелочніків», ні.Наприклад, я була у Львові, зустрічалася з патрульною поліцією. І коли я виїжджала зі Львова, хлопці на трасі Львів-Стрий зупинили машину озброєних людей. Після попереджувального пострілу. Тому що спочатку вони не зупинялися. Вони знайшли і заарештували озброєних і небезпечних людей. Так що я б не сказала, що ми когось не заарештовуємо.

Поліція – це перший рівень правоохоронної системи. Я розумію, що є багато питань до поліцейського. Але якщо вся правоохоронна система не буде працювати синхронно, то сама поліція нічого не зможе зробити. Вся правоохоронна система, і поліція, і прокуратура, і судова система повинні жити і працювати на одному березі. Ми в Києві заарештовували викрадачів. Але ви знаєте, чим закінчуються такі арешти? Суд їх відпускає під заставу. А викрадення – це дуже велика проблема для нашого міста. Так що вся правоохоронна система повинна працювати синхронно. Якщо її не буде, то безпеку людина не відчує.

– Раніше у МВС були потужні відділи. Тепер вони паралізовані?

– Ні, у нас є департамент захисту економіки. Але, напевно, після 7 листопада, дня підписання закону про Нацполіцію, кілька місяців у нас були бюрократичні моменти. Не працював дуже довго закон 3225, який давав право поліції задіяти всі оперативні заходи. Це було близько трьох місяців. Так що я думаю, що якість роботи поліції, особливо в тих областях, де вона вже переатестована, поступово поліпшуватиметься.

– Аваков говорив, що за місяць можна очистити всі суди, а сам за два роки не очистив систему МВС.

– Ми почали, і це найголовніше. Треба почати, тому що структура і країна… Ви згадали про Грузію, але Грузія маленька країна. Це міф, що ми всіх звільнили.Так, патрульну поліцію ми зробили, вигнали всіх даішників, але кримінальний блок ми почали чистити поступово. Тому що очищення кримінального блоку правоохоронних органів – це дуже велика і важка робота.

– Про загін спецназу МВС “КОРД “( Корпус Оперативно-Раптової Дії ) говорять, що туди набирають беркутівців без спеціальної перевірки. Всі ці беркутівці прощені за злочини на Майдані?

– Ні, ви знаєте, що прокуратура веде слідство. У нас дуже тісні взаємини з прокуратурою. Я особисто зустрічаюся з представником слідчого управління прокуратури. Слідство займається цим. Але інша складова – ми хочемо, щоб зараз всі ці підрозділи, які були задіяні або до них є якісь питання, пройшли поліграф, загальну атестацію, спеціальні комісії, де будуть і громадські працівники, і представники прокуратури, і правозахисники. У цьому напрямку ми теж працюємо.

– Ви не шкодуєте, що погодилися очолити поліцію, а не залишилися консультантом з гарною зачіскою, макіяжем і на підборах?

– У вас якась стара інформація. Макіяж і підбори я не люблю.

– Я бачив, як ви виходили з літака з макіяжем і на підборах.

– Не шкодую. Є шанс зробити правильні справи.

– Але ваш син живе в Грузії, ваша мама …

– Це дуже сумна історія в моєму житті. Тому що я зараз дуже мало часу проводжу зі своїм сином, коли він на останньому етапі своєї першої сходинки життя. Це сумна історія, я дуже сумую за сім’єю. Але перевезти його сюди неможливо, він закінчує школу, здає багато іспитів …

– Не так давно з уряду звільнився Айварас Абромавічус через небажання миритися з договорняками. Що може для вас стати такою межею, що ви вирішите піти, оскільки в МВС не припиняються корупційні скандали?

– Не знаю. Напевно, якщо у мене, наприклад, більше не залишиться ресурсів щось зробити і просувати щось вперед.

– Тобто корупція вашого начальства вас не бентежить?

– Якщо є якісь корупційні моменти, то для цього є Антикорупційні бюро та інші органи.

– Міністри і заступник міністра скаржилися на зарплату, у вас такої проблеми немає. Але також вони скаржилися на гальмування реформ. Думаєте, вас ці проблеми не торкнуться?

– Поки реформи йдуть. Може повільно. Але йдуть. І я особисто, ми всі дуже багато робимо, у нас багато напрямків – це переатестація, набір нових кадрів, структурні зміни. Поки реформи йдуть, я ніякої такої загрози не бачу. Якщо буде якась велика стіна, яка буде заважати мені або нашій команді, думаю, ми зможемо потім про це говорити.

– Яка може бути загроза для вас або вашої справи?

– Загроз багато, в тому числі опір системи. Але я думаю, що немає в світі проблеми або помилки, або напрямку, який би неможливо було подолати. Але найголовніше, що люди побачили, що реформа поліції і становлення Національної поліції як інституції стосується кожної людини.

– Михайло Саакашвілі позбавлений грузинського громадянства. І нинішня грузинська влада оголосила, що всі інші грузини, які отримали українські паспорти, теж будуть позбавлені грузинського громадянства. Коли ви розумієте, що у вас можуть відібрати грузинський паспорт, ви відрізаєте свою Батьківщину, працюючи тут, вам не здається, що це занадто велика ціна за реформи української поліції?

– Це сумно, звичайно. Ми вкладали дуже багато в реформування не тільки правоохоронної системи Грузії. Але, на жаль, в Грузії зараз та влада, яка є, і нічого ми з цим не зробимо. Так що це сумно. Але я не думаю, що це ціна.

– Що даремно ці жертви?

– Ні, я думаю, що у нас все вийде, і ми будемо направляти молоде покоління в правильне русло. Головне не тільки трансформувати менталітет поліцейського, а й менталітет молодого покоління, яке будуватиме нашу країну. Я б не назвала це ціною. Це реальність, в якій я живу, в якій будуть позитивні результати. Я взагалі по життю оптимістка. Я завжди працювала, працювала. Все у нас вийде.Можливо, не відразу, але поступово.

– У Грузії ви змінили кілька позицій. В Україні після поліції, куди б ви подалися ще, в яке міністерство?

– Не знаю. Поки я тут. Спочатку керівник – це менеджер. Поки тут дуже багато роботи. А про майбутнє будемо говорити потім.