Розв’язка справи про «хабарництво» мера Рожища

Що трапилося у серпні 2015-го пам’ятає, напевне, кожен рожищанин. Містом прокотилася чутка, що міського голову В’ячеслава Поліщука  затримали на хабарництві. Він, буцім то, вимагав у підприємця з Луцька, який мав намір влаштувати на центральній площі книжковий ярмарок, 5 тисяч гривень за сприяння з дозволами.

От тільки грошей цих ні в кабінеті очільника громади, ні в його кишенях правоохоронці не знайшли. А були вони на благодійному рахунку Рожищенської міської ради, який існував вже не перший рік. Підприємець Орлов, який звинуватив В’ячеслава Поліщука у вимаганні неправомірної вигоди, перерахував їх сам в одному з банківських відділень.

Наступного дня керівник тоді ще обласного управління МВС генерал Петро Шпига коментуючи ситуацію представникам ЗМІ розповів, що в кабінеті здійснювалась відеофіксація і міліція має запис розмов Орлова і Поліщука, на основі яких і прийме рішення. Під час прес-конференції головний міліціонер розповів, що «зловмисник» спочатку сказав підприємцеві перерахувати частину грошей на рахунок, а частину віддати йому на руки. Однак міліція не поспішала оголошувати про підозру міському голові. А той наступного дня зареєстрував зустрічну заяву на підприємливого лучанина, де повідомив, що той пропонував гроші.

В кабінеті, де як з’ясувалося велася відеозйомка, пан Орлов кілька разів ставив питання про гроші щоразу перефразовуючи їх по-новому. Та зрештою, які дозволи міг надавати підприємцю міський голова, якщо це в компетенції зовсім інших структур? Окрім того в присутності представників міліції були відкриті коробки, які пан Орлов привіз у міську раду під виглядом пакунків з книжками. У них виявилось прострочене насіння, фунгіциди, старі журнали і кілька російськомовних романів.

Не зважаючи на те, що пан Орлов проплатив благодійний внесок і міська влада не заперечувала у проведенні ярмарку, він жодного разу не з’явився торгувати цим «товаром». Стало очевидно, що це або шахрайство, або спланована кимось операція.

Згодом два кримінальні провадження, відкриті за заявами Орлова і Поліщука, об’єднали. Обох учасників викликали на допити у якості свідків.

Першим – Рожищенського міського голову. За його словами, протягом розмови слідчий кілька разів перепитував, чи має намір Поліщук висувати свою кандидатуру на чергових місцевих виборах.

З протоколу пояснень ініціатора конфлікту 26-річного лучанина Артема Орлова: «12 серпня 2015 року він приїхав до голови Рожищенської міської ради Поліщука В.А. з метою забрати дозвіл на проведення книжкового ярмарку, проте отримав відповідь від заступника міського голови Лукасевича І.М. повідомлення, що його заява розглянута виконкомом та даний орган не заперечує проти проведення ярмарку у Рожищі на площі Незалежності. Піднявшись до кабінету міського голови, щоб вияснити стосовно грошей, які він мав надати за наданий останнім дозвіл, отримав відповідь, що одну тисячу він повинен заплатити на рахунок міської ради. А після проведення ярмарку віддати ще 4000 гривень особисто йому. 13 серпня він знову приїхав до Рожищенського міського голови та зайшов до його кабінету з метою отримати номер рахунку для здійснення благодійного платежу. Поліщук В.А. не говорячи йому нічого завів відразу до бухгалтера, де він написав заяву на внесення благодійного внеску і отримав номер рахунку. Не знаючи, яку суму прописувати в заяві, він знову зайшов до міського голови, щоб зясувати це. Поліщук А. В. повідомив, що таку, як домовлялись – в межах 5 тисяч гривень. Чому останній сказав, що всі гроші сплатити як благодійний внесок, йому невідомо».

Наразі кримінальне провадження за цими фактами закрито. Офіційно – 30 листопада 2015 року. Розслідування тривало майже 4 місяці і припало саме на період місцевих виборів. Дивно, чому усе це так розтягнулося у часі, адже головний доказ, яким оперували слідчі, виявився мильною бульбашкою.

Ось, що пишуть у постанові про закриття кримінального провадження: «На направлених матеріалах оперативно розшукових дій та НСРД здійснених відносно Поліщука В.А. наявне лише відео в ході якого гр. Орлов А.В. та Поліщук В.А обговорюють розмір надання благодійної допомоги, що мала перерахуватися на міську раду. Розмова про надання дозволу на проведення ярмарку на відеофайлах відсутня… Також в ході досудового розслідування не задокументовано жодного факту отримання гр. Поліщуком В.А. грошових коштів у вигляді неправомірної вигоди в тому числі  і від гр. Орлова, так само як не задокументовано факту передачі коштів останнім».

У постанові також йдеться, що не каратимуть і Орлова, бо він брав участь у «негласних слідчих діях». Вийшовши сухим з води продавець книжок навіть не погребував письмово звернутися до міського голови з проханням повернути благодійний внесок. У листі прописав рахунок, на який належить перерахувати 5 тисяч гривень.

А хто ж поверне іншому учаснику конфлікту В’ячеславу Поліщуку втрачене за цей час здоров’я? Через нервову напругу після обшуку в раді, міський голова потрапив до реанімації, був госпіталізований і пройшов курс лікування. А що вже казати про рідних і близьких? Про репутаційні втрати, яких могла зазнати невинна людина? Як ви гадаєте, чому після цього випадку ніхто інший не виявив бажання балатуватися на посаду Рожищенського міського голови? Навіть після закриття справи питань більше, ніж відповідей.

Оксана КОВАЛЬЧУК