Влад Якушев: «Льод тронулся»

Речник 14-ї окремої механізованої бригади Влад Якушев після спілкування у Генеральному штабі знову має змогу вести резонансний щоденник.

Про це йдеться у його блозі на шпальтах IA ZIK.

У у статті «Військовий щоденник. Я у Генеральному штабі» Якушев порушує дуже нагальне питання комунікації військових із громадою:

«Знову маю можливість вести свій щоденник. Не буду переказувати всі подробиці цієї історії. Вона вже набула неабиякого резонансу. Якщо у двох словах, то після попередньої публікації «1000» бойових та «Агенти кремля» в мене виникли тимчасові труднощі у спілкуванні з широким загалом. Я вже, грішним ділом, думав, що буду до дємбєля малювати наочну агітацію, та складати інформаційні бюлетені. На щастя, завдяки потужній підтримці журналістів та громадськості я опинився у Києві у самому генеральному штабі.

Приїхав я сюди налаштований розмахувати кулаками у праведному гніві, і був здивований теплому прийому. Від прес-служби ГШ я отримав повне сприяння у спробі знайти відповіді на запитання, привезені від хлопців на передовій. Всіх відповідей я наразі не отримав, але, принаймні, розпочався пошук цих відповідей.

Демонструючи свою відкритість, працівники ГШ організували на своєму сайті онлайн-спілкування, під час якого десяток спеціалістів у різних галузях мали відповідати на запитання, поставлені користувачами мережі.

Мене теж запросили на цей захід, і я на власні очі побачив, що лінія дійсно працює.

Задум справді прекрасний. Пиши запитання – отримай відповідь. Зручно, швидко… Для мене це було справжнім подарунком, оскільки запитання людей здебільшого співпадали з питаннями, які я привіз з передової. Здавалося б, от зараз я отримаю всі відповіді і буду проситись до себе в Мар’їнку. Не так сталося, як гадалося. Запитань було занадто багато і спеціалісти не встигали на них відповідати.

Очікуючи на відповіді, я мав нагоду поспілкуватись з помічником міністра оборони України Вікторією Кушнір. Вікторія виявилася дуже приємною жінкою, яка слухала мене з цікавістю, роблячи записи у своєму блокноті. Вона також погоджувалась, що на запитання бійців треба відповідати. Я погодився підготувати для неї повний, докладний список питань. Також Вікторія попросила мене проаналізувати запитання, підняті на онлайн-спілкуванні, та провести невеличкий аналіз цієї події.

Наступного дня, від самого ранку, я сів переглядати відповіді. Результатом стала ось така записка…

Аналіз інтернет-конференції «питання-відповідь», організованою на сайті mil.gov.ua 8.02.2016 р.

9.02.2016 знайти банер конференції, подивитись запитання та відповіді неможливо.

Подивитись питання-відповіді можна, тільки набравши у адресній стрічці http://www.mil.gov.ua/ask/ пересічний користувач не знає, як це зробити.

Деякі відповіді на запитання неповні, схожі на спробу відмахнутись від людини, яка запитує. Це викликає обурення людей, підриває довіру до сайту Міноборони. Наприклад…

Питання:

Чому у мене, солдата контрактника, зарплата у січні місяці вийшла менше 7000 грн, а не, як було сказано у телеграмі?

Відповідь:

Пане Олександре, зверніться, будь ласка, до фінансового органу за місцем проходження служби за з’ясування складу нарахованого грошового забезпечення.

На мою думку, для повної відповіді слід було б додати телефон або мейл, за яким людина може звернутись, якщо не отримає відповідь за місцем проходження служби. Телефон, за яким можна поскаржитись, якщо цю відповідь йому не забажають дати.

Бажано попросити контактний телефон фінансового органу за місцем проходження служби та задзвонити туди, намагаючись розібратись, що сталося.

Це складно, займає багато часу, і відстрочить негайну відповідь, але задля створення позитивного іміджу краще дати меншу кількість конкретних відповідей, ніж багато беззмістовних. Військовслужбовці активно спілкуються між собою та зі своїми родинами. Інформація про позитивне вирішення запитання швидко пошириться та охопить велику кількість людей.

Питання:

Чи можна буде далі підписати контракт після завершення строку проходження військової служби, який граничний вік?

Відповідь:

Відповідно до п.14.10 Інструкції про організацію виконання Положення у Збройних Силах України (наказ МОУ від 10. 04.2009 № 170), військовослужбовці, в яких строк про проходження військової служби закінчився та які є придатними за станом здоровя і не досягли граничного віку перебування на військовій службі за їх бажанням укладають контракт про проходження військової служби у мирний час.

Відповідь на запитання дана некоректно. Людина яка запитувала, хотіла дізнатись граничний вік перебування на військовій службі. У відповіді вік не зазначено. Спеціаліст, який відповідав, послався на нормативні документи, не роз’яснивши їх. А саме роз’яснення прагнуть люди, які задають запитання. Під час надання відповіді слід враховувати, що людина, яка запитує, не має юридичної освіти, та й, взагалі, може не мати вищої освіти. Отже відповідь слід давати мовою зрозумілою широкому загалу. Даючи посилання на нормативні документи, треба коротко описувати зміст документу, тому що людина, яка запитує, може перебувати у зоні АТО де поганий інтернет-зв’язок, де не завжди вдається відкрити потрібну сторінку.

Питання:

Коли буде пiдписанний указ Президента про демобiлiзацiю 4 хвилi?

Відповідь:

За інформацією Генерального штабу ЗСУ демобілізацію планується провести у квітні, можливо, з кінця березня поточного року.

Відповідь абсолютно не влаштувала громадян. Про що свідчать обурливі коментарі під нею. Люди вимагають конкретики. Якщо у березні-квітні, то з якого по яке число? У якому документі це зазначено. Люди не вірять просто заявам і бажають бачити документ. Голослівна заява не дозволяє бути впевненим, що у квітні не буде зроблена ще одна заява, що демобілізація буде проведена, наприклад у травні-червні.

Це одне з найболючіших запитань на передовій, що створює велике напруження. Солдати на межі нервового зриву. Наслідки можуть бути непередбачуваними.

Люди зареєстрували петицію до Президента щодо терміну демобілізації.

Підтримати петицію неможливо, оскільки система не дає зареєструватись. Технічна помилка?

Питання:

У військових навчальних закладах України продовжується набір військовослужбовців військової служби за контрактом, які мають вищу освіту не нижче рівня «бакалавр», на курси військової підготовки для присвоєння офіцерських звань та подальшого призначення на офіцерські посади.

Який порядок направлення на ці курси та хто визначає кого направляти, на які посади призначать після закінчення курсів?

Відповіді немає, хоча питання дуже актуальне.

Питання:

Чому не відпускають на екзаменаційну сесію?

Запитання викликало жвавий інтерес, повторюється декілька разів. Відповідь – в особливий період на сесію не відпускають. Пропонується брати відпустку, та здавати сесію під час відпустки.

Тут виникає наступна проблема – не завжди військовослужбовця відпускають у відпустку, коли він забажає. Освіта надзвичайно важлива. Наприклад, військовослужбовець хоче підписати контракт і продовжити службу, але не рядовим, а офіцером. Для цього йому потрібна вища освіта. Він не може її отримати, тому що служить у армії. Замкнене коло. Людина бажає кар’єрного росту, але цієї можливості її позбавили. Відповідно, стимулу підписувати контракт немає. Питання варто було б врегулювати.

Питання:

Чому не відбувається ротація військовослужбовців?

Без відповіді залишились питання про ротацію. Військовослужбовці, які перебувають на передовій більше ніж півроку, психологічно виснажені. Серед них нерідкі нервові зриви, наслідки яких можуть бути дуже трагічними.

Питання:

Ув. МО. Обьясните, что я, кадровый офицер (22 года выслуги), делаю уже две недели на курсах подготовки офицеров запаса, причем в приказном порядке. Почему на этих курсах лейтенанта ВОСО, который год назад закончил ВУС по специальности-переучивают на инженера. И это все за один месяц. Пять лет коту под хвост?

Відповіді немає. Між іншим, питання теж дуже актуально. Випадки, коли танкіста переучують на санітара і навпаки, дуже часті. Доцільно було б оптимізувати цей процес.

Питання:

Доброго дня, я знаходжуся в АТО. 24 бр, «атошні» за грудень не получили, розкажіть, будь ласка, чи вони будуть і який новий порядок їх нарахування. Дякую.

Відповідь:

На виконання постанови Уряду від 18 січня 2016 року № 18 «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» Міністерством оборони підготовлено відповідний проект наказу, яким буде регламентовано зазначені виплати. На цей час наказ знаходиться на погодженні в Міністерстві соціальної політики України. Після проходження процедури погодження найближчим часом виплати будуть поновлені.

Спеціаліст чесно повідомляє, що не знає коли будуть поновлені виплати. Було б доцільно якомога швидше отримати погодження у Міністерстві соціальної політики, оскільки затримка спричиняє неабиякий негативний резонанс.

Питання:

На який строк були мобілізовані громадяни під час 5-ї та 6-ї хвилі?

Відповіді на запитання немає. Через кілька місяців це питання стане так само актуальне як і про строки демобілізації 4-ї хвилі.

 

Сама по собі ідея інтернет-спілкування добра. Треба тільки давати прості, зрозумілі, конкретні відповіді. Я не кажу, що таких відповідей не було. Завдяки цій лінії дійсно відпали деякі запитання, на які ми з хлопцями не мали відповіді. Шкодую тільки, що не переважна більшість. Якщо ж відповіді на це запитання немає, відводити певний строк на її пошуки, і відповідати, наприклад, упродовж тижня. Немає відповіді, краще відверто написати не знаю, але буду дізнаватись, ніж намагатись заплутати людину у законах та параграфах.

І ще, бажано, щоб відповідь була персональною, за підписом спеціаліста, який її надав. Так можна буде визначити коло людей, які дійсно намагаються допомогти.

Перечитуючи запитання на сайті МО я подумав, що цього разу про чат, мабуть, знало небагато людей. Треба розповісти, що така ініціатива є. І я надіюсь, що наступне онлайн-спілкування буде конструктивним. Якщо такий чат запрацює якісно та буде проводитись регулярно, вдасться уникнути багатьох непорозумінь.

Наразі ж повідомляю вам, що «льод тронулся». Закінчилося з’ясування стосунків і почався діалог.

Ідуть пошуки зниклих бойових тисяч, можливості вирішень питань про десятикратний розмір відшкодування за отримані військовими речі, розглядаються інші питання. Про перебіг подій буду повідомляти у наступних блогах.

І дякую Вам всім!!! Без такої потужної підтримки громадськості та підтримки величезної кількості журналістів, моя спроба докопатись до істини вмерла б, не народившись.

Особлива подяка медіа-холдингу ZIK, за можливість друкувати на сторінках агенції свої думки, а також організаторам руху #якушевтримайся Юлії Кірієнко та Наталі Нагорній, і взагалі всім-всім-всім, хто мене підтримав!»