Після виборів міста перейменовують без маніпуляцій, – експерт

Другий етап декомунізації завершиться через 10 днів. Журналісти з’ясували, як перейменовують українські вулиці, села та міста.

Про це повідомляють у Інституті національної пам’яті.

Так, в обласних центрах перейменували понад тисячу вулиць. Це – 47% від запланованого. Також рішенням парламенту нові назви вже отримала п’ята частина міст та сіл. До 21 лютого Верховна Рада України має визначитися з новими назвами для населених пунктів, що містять символіку комуністичного тоталітарного режиму, а міські та сільські голови завершити перейменування місцевих назв.

До слова, станом на 4 лютого уже з’явилося 175 нових назв міст і сіл замість тоталітарних топонімів радянського періоду – 18% від того, що слід перейменувати.

dekomunizm_1

Наприклад, на Донеччині перейменували Артемівськ на Бахмут, Красний Лиман – на Лиман, а Дзержинськ – на Торецьк, Іллічівськ на Одещині став Чорноморськом, Червонозаводське Лохвицького району Полтавської області — Заводським. Нові назви запропонували місцеві мешканці за підтримки Українського інституту національної пам’яті, а відтак — проголосовані в парламенті.

Як відомо, 144 населені пункти з тоталітарними назвами розташовані на окупованих територіях, але і вони будуть перейменовані українським парламентом. У випадку із Кримом – після консультацій із Меджлісом кримськотатарського народу, які вже тривають.

1028 нових назв вулиць з’явилися тільки в обласних центрах країни. За винятком «декомунізованих» ще на початку 1990-х Львова, Івана-Франківська та Тернополя, а також – окупованих міст. Це 47% від запланованих перейменувань, які міські голови мають завершити до 21 лютого. Потім розпочнеться третій етап декомунізації і повноваження прийняття рішень про перейменування перейдуть до голів ОДА.

«Лідерами» перейменувань місцевих топонімів стали Дніпропетровськ (316 нових назв), Харків (231 нова назва) та Вінниця (135), які завершили завдання на понад 90%. Маріуполь вже повністю замінив місцеві тоталітарні топоніми — 78 позицій. В «аутсайдерах» опинилися Полтава, Одеса, Суми, Миколаїв та Херсон. Нагадаємо, що за невиконання закону громадськість через суд може притягнути до відповідальності мерів міст.

dekomunizm_2

Також під перейменування потрапляють 105 ЗМІ, 15 з яких зараз реєструють нові назви, а для 30 — скасували свідоцтво про реєстрацію, 21 ЗМІ виходить під окупацією.

dekomunizm_3

Голова Інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович наголосив, що перейменовані будуть усі населені пункти та топоніми, які підпадають під дію закону.

«Чи виконувати закон — не тема для дискусій. Громадам виділили достатньо часу, аби вони визначилися із новими назвами. Багато громад вповні скористалися нагодою для такої дискусії. На жаль, місцева влада частини міст та сіл, уникаючи виконання закону, позбавила мешканців можливості приймати рішення про майбутню назву. Тепер рішення прийматиме парламент», – наголошує В’ятрович

Також експерт додав, що дані, які оприлюднюються сьогодні, дуже швидко змінюються. Він високо оцінює прогрес в очищенні мапи країни від символів тоталітарної пропаганди.

«Після місцевих виборів, коли люди отримали змогу спокійно, без політичних маніпуляцій, вести розмову про майбутні назви, декомунізація значно прискорилася», – запевняє він.