Атестаційні будні по-волинськи: №2

Четвертий день триває моя підготовка до роботи в атестаційній комісії при управлінні поліції у Волинській області. За останні два дні закрив робочі та побутові питання, щоб вони не заважали праці в комісії, яка обіцяє бути інтенсивною і тривалою.

Однак витрачав у ці дні час не тільки на особисті питання. До цього призвела публікація списків членів комісій, яких, нагадаю, буде сім. З 8 лютого починають працювати перші шість.

Поверхневе дослідження минулого людей, які потрапили з нами у комісії, лише підсилили скепсис. Власне найбільше нас здивували присутність у комісіях екс-очільника міліції Луцька, екс-заступника начальника міліції Волині, тричі поспіль керівника Ради ветеранів МВС області Сергія Шелепіна та екс-працівника СБУ Ігоря Лещенка. Також, на мою думку, є логічними підстави для сумнівів щодо п’яти досвідчених юристів, які працюють в системі щонайменше по кільканадцять років і, мабуть, мають одного-двох знайомих працівників міліції.

Формально тут все правильно і за законом. В разі, якщо на співбесіду прийде їхній товариш чи колишній колега, згадані люди беруть самовідвід. Однак. Як уникнути того, що з ними хтось спробує домовитися за позитивну оцінку для свого колеги?

Тому мені, як і їм, залишається сподіватися на совісність та непідкупність. Зрештою, хто і як атестує, та для чого прийшов у комісію, буде видно за декілька днів роботи.

ОСТАННЯ ЗУСТРІЧ

Сьогодні, 7 лютого, відбулася остання зустріч з координаторами атестації. Це робоча група з Києва, що складається з громадських активістів та працівників рекрутингової компанії. Вони розповіли детальніше про наказ МВС №1465, який у нашій роботі буде основою основ. Зокрема, в цьому документі прописано, які рішення може приймати комісія:

1) займаній посаді відповідає;

2) займаній посаді відповідає, заслуговує призначення на вищу посаду;

3) займаній посаді не відповідає, підлягає переміщенню на нижчу посаду через службову невідповідність;

4) займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.

Також вказано, які критерії ми маємо враховувати під час прийняття рішення:

1) повноту виконання функціональних обов’язків (посадових інструкцій); 2) показники службової діяльності; 3) рівень теоретичних знань та професійних якостей; 4) оцінки з професійної і фізичної підготовки; 5) наявність заохочень; 6) наявність дисциплінарних стягнень; 7) результати тестування; 8) результати тестування на поліграфі (у разі проходження).

Хоча я обрав основними показниками: чесність, вміння та бажання змінюватися і знання законів, а потім згадані вище пункти.

Багато уваги приділили тестуванню на поліграфі. Воно, за словами експертів, не є “останньою інстанцією”. Перш за все, через те, що показники поліграфа в нашій країні не мають якоїсь юридичної сили. Це може бути лише показником того, що людина щось приховує. Та й система не було б системою, якби не навчилася опиратися. Кажуть, що поліцейські навчилися обманювати поліграф. Особливо добре це вдається в оперів, які роками проводять допити і знають цю процедуру від “А” до “Я”.

Крім того, тест на поліграфі займає 4-6 годин. Тому якщо туди відправити навіть невелику частину з понад 1,7 тисячі людей, яких ми маємо атестувати, процес може суттєво загальмуватися, бо після поліграфа вони знову прийдуть на співбесіду.

Взагалі працівник поліції може відмовитися від поліграфа, але це може стати причиною для появи підозри щодо нього.

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ ПРО ТЕ, ЯК Я ПОТРАПИВ У КОМІСІЇ ЧИТАЙТЕ ТУТ

Також до Луцька приїхав волонтер і вже “ветеран” атестаційних комісій Роман Синіцин з людьми, які вже працювали в комісіях, і будуть робочою групою, яка відповідатиме за прийом документів та супровід екс-працівників міліції. Вони ділилися досвідом, підказували, які запитання краще ставити, щоб визначити, чи варто людину залишати в поліції або як виявити, що співбесідник бреше. Прикладів публікувати не буду, щоб не розкривати карти.

Вони теж попереджали про протидію системи. Пояснили: які б ми питання не придумали, за тиждень їх знатимуть ті, хто атестацію ще не пройшов і матимуть заготовлену відповідь.

7 лютого зранку на сайті поліції Волині опублікували список перших 110 поліцейських, з якими наші шість комісій 8 лютого проведуть перші співбесіди. З огляду скарг громадян, які ми маємо, є претензії до більш як 60%.

Але це не означає, що вони повинні боятися чи готуватися до “пекельного екзамену”. І поліцейські, і ми під час співбесід керуємося наказом №1465. Якщо наші “гості” не будуть його порушувати і будуть відповідати вказаним у цьому документі критеріям, то проблем у них не буде.

Анатолій КОТЛЮК