Нардеп з Луцька – один з ініціаторів закону проти «військових туристів»

У Верховній Раді зареєстрували проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання випадкам безпідставного отримання статусу учасника бойових дій та уникненню люстрації у такий спосіб.

Ініціатори закону – група народних депутатів-самооборонівців та учасників АТО, серед яких обранець від Луцька Ігор Лапін.

Основна мета документу – чітке відмежування учасників бойових дій від учасників війни та надання статусу учасника бойових дій виключно особам, які брали безпосередню участь у бойових діях. Тобто автори закону хочуть зменшити права так званих “військових туристів”, які перебували в зоні АТО, але не брали участі в бойових діях.

Нагадаємо, останні півроку в Україні виникло декілька скандалів, учасниками яких були люди, що здобули статус учасника АТО, хоча й не бували ні на передовій, ні поблизу передової.

Як пояснюють автори закону, нині не враховується ступінь особистої участі кожної особи в АТО: той, хто, ризикуючи життям, брав безпосередню участь у бойових діях, отримує такий самий статус і такі ж пільги, як і той, хто просто знаходився у зоні проведення АТО; – різниця між учасником бойових дій та учасником війни полягає лише у їх статусі.

Тому в проекті Закону пропонується:

– надання статусу учасника бойових дій виключно особі, яка брала безпосередню участь у бойових діях. Особа, яка не брала такої участі але знаходилась у зоні проведення АТО може розраховувати на отримання статусу учасника війни;

– встановлення чітких критеріїв для визначення безпосередньої участі особи у бойових діях, а саме: виконання бойових завдань в умовах збройного зіткнення з противником, виконання бойових завдань з ведення оперативної розвідки на тимчасово окупованій території або вздовж лінії зіткнення, із здійснення польотів у зоні ураження зенітними ракетними комплексами противника, із застосування засобів радіоелектронної боротьби, здійснення контррозвідувальної діяльності в районах проведення антитерористичної операції в умовах збройного зіткнення з противником, виконання ракетними військами та артилерією бойових завдань з вогневого ураження противника;

– проведення перевірки ступеню участі в АТО кожної особи, яка вже отримала статус учасника бойових дій;

– передбачається, що наявність у особи, яка не брала безпосередньої участі у бойових діях, статусу учасника бойових дій, не є підставою для уникнення люстрації;

– у зв’язку з тим, що закон не має зворотної сили у часі та люстрація може застосовуватися до особи лише один раз (ч. 5 ст. 1 Закону України «Про очищення влади») проектом передбачено, що перевірка проводиться виключно щодо осіб, до яких не було застосовано люстрацію у зв’язку з отриманням статусу учасника бойових дій;

– суспільно корисна мета проведення люстрації, а також забезпечення реалізації принципу добросовісності, а саме в аспекті недопущення зловживання правом суб’єктами з метою уникнення встановлених законом обмежень, мають перевагу в цьому випадку над інтересами суб’єктів, що підлягають люстрації, щодо стабільності і передбачуваності свого правового становища.