Скандал з «ForRest’ом»: великі амбіції та відсутність документів

Довкола будівництва житлового комплексу «forRest», який зводять на вулиці Володимирській, 109 у Луцьку розгорівся неабиякий скандал. Забудовники будували попри незгоду мешканців сусідніх будинків. Та насправді справа виявилася значно серйознішою, ніж претензії через неприязнь сусідів – замість запланованих 20-ти і 25-ти квартирних запланували звести висотки.

Жителі будинку № 109 на вулиці Володимирській у Луцьку забили на сполох після того, як поряд з їхнім домом відновили будівництво, яке розпочалося ще вісім років тому. Після поновлення робіт між під’їздами будинку, які мають прилягати один до одного, почав розходитися шов. Мешканці хвилюються, що їхнє житло просто «сповзе» у річку Омелянівку, бо дім збудований на насипному грунті.

Люди запідозрили недобре, коли дізналися, що замість запланованих 20-ти та 25-ти квартирних будинків поряд з їхніми вікнами виростуть багатоповерхівки по 72-і квартири.

Передісторія

Баталії навколо будівництва на вулиці Володимирській, 109 розпочалися ще у 2008 році. Тоді мешканці збунтувалися проти будівництва, бо забудовник хотів завозити будматеріали поміж будинків. Мешканці виходили на мітинги, протестували, оскільки під потенційним шляхом проїзду крупногабаритного транспорту лежали тепломережі, а поруч вікна 109-го. Зрештою, людям таки вдалося відвоювати свою територію та встановити паркан. Оскільки представникам ПП «Алеся», які взяли ділянку в оренду, так і не вдалося знайти консенсус, будівництво завмерло на стадії котловану.

Котлован ніхто не засипав і в 2015 році з’явилися нові зацікавлені у будівництві висотки. У травні роботи відновили – забудовнику вдалося домовити із власниками дороги у приватному секторі, тож з’явилася можливість доставляти будматеріали в обхід дворів на Володимирській. Однак замість анонсованих двох 20-ти та 25-ти квартирних будинків почали зводити комплекс із трьох багатоповерхових будинків.

За словами сусідів будівництва, це загрожує їхньому житлу руйнуванням. Будинок №109 стоїть на насипному грунті і відколи будівництво поновили, тріщина між прилеглими під’їздами почала швидко розширюватися. Працівники ЖЕКу поставили між під’їздами маяки, щоб відслідковувати, наскільки швидко розходиться шов.

«Нові забудовники пообіцяли зробити підпорну стіну для будинку», – кажуть мешканці. Проте досі стіни з боку річки не взялися будувати, а будинок, збудований ще за часів Радянського Союзу, вже дає тріщини.

Окрім того, біля будівництва просто на березі річки насипали дамбу з грунту – за планом на ній мають звести один з будинків. Через насипаний грунт вода не одразу стікає в річку, як це було раніше. Внаслідок цього підвал будинку №109 почало підтоплювати. Жаліються мешканці сусіднього будинку й на сміття, які залишають будівельники.

«Весь матеріал кран подає через наш садок, стріла літає туди-сюди», – бідкаються люди. Біля будинку № 109 мешканці виростили садок, де люблять гратися діти. Та тепер люди не відпускають дітей у сад, оскільки побоюються крану.

«У нас були сажотруси з ЖЕКу. Нам пояснили, що коли наш будинок заблокують вищі будівлі, то зникне пряма тяга – комини будинку побудовані рівно, а у випадку “стіни” – мали б бути збудовані під кутом 40 градусів. Циркуляції повітря не буде взагалі», – каже Тетяна Поліщук з 109-го будинку.

Жінка пригадує, що жителі будинків на Володимирській не одразу почали бити на сполох, оскільки думали, що зведуть дійсно 5-ти поверховий будинок. Проте влітку, коли будівництво набрало розмаху, викликали працівників міліції та прокуратури та написали заяву. Прокуратура призначила перевірку, слідчі брали покази. Проте про результати перевірки жителям будинку нічого не відомо, хоча й силовики мали їх повідомити.

Мешканці сусідніх будинків упевнені, що будівництво незаконне, бо воно не могло «перетворитися» із 4-5-ти поверхових будинків у три 10-ти поверхові будівлі на 216 квартир.

«Вони тільки обіцяли нам показати документи, але так і нічого не показали», – стверджують жінки.

Окрім того, жителі не готові отримати ще 526 сусідів – мовляв, розраховували 20-ти та 25-ти квартирних будинки, то хай би будували, місця вистачило б усім. Але нові забудовники хочуть звести житлову площу ще для понад півтисячі людей. Сусіди не розуміють, де будуть парковки та дитячі майданчики для жителів цього будинку.

Тож мешканці вимагають негайного припинити зведення будинку. І абсолютно законно, адже спираються на скасування дозволу на проведення будівництва, яке відбулося ще у листопаді.

Забудовник не вважає проблемою «кілька зайвих поверхів»

Не зважаючи на скасування реєстрації декларації про будівництво, 12 січня на будівництві продовжували роботу. Представник забудовника розповів, що будівництво призупинять та займуться отриманням нової декларації.

За його словами, після того, як у 2008 році вирили котлован, в інвестора виникли фінансові труднощі, тож вони почали шукати нового забудовника. Після цього зробили геологічну розвідку. Після її результатів заклали дуже дорогий фундамент вартістю понад 2 мільйони гривень – на глибину 12 метрів тут забили 264 палі. У першого забудовника коштів на це не було, тож знайшли людей, які погодилися вкласти кошти у будівництво. «У спадок» вони отримали декларацію на будівництво, проте після 8-ми місяців будівництва місцеві жителі здійняли шум.

З приводу руйнування фундаменту, представники забудовника кажуть, що «не бабусям вирішувати, від чого ці тріщини з’явилися» – для цього, мовляв, є відповідні органи.

Представник забудовника запевняє, що грунт дуже ущільнений за рахунок свай, тож про ніякий зсув чи вплив на сусідні будинки й бути не можу. Дозвіл, з його слів, скасували через «технічну помилку» – коли забудовнику видавали договір на будівництво, у ньому вказали 48 квартир, а зараз будують 72 квартири.

«Я взагалі не бачу підстав для розірвання договору», – заявив представник забудовника, який відмовився називати своє ім’я. Мовляв, ну додали кілька поверхів, тут же працюють інженери – вони знають що роблять, а люди даремно здійняли бучу.

Забудовник підготував і проект благоустрою району – мовляв, встановлять 2 трансформатори для енергопостачання, модернізують водопровід тощо.

Чоловік також запевнив, що поки не зареєструють декларацію (а в її отримання забудовники впевнені), будівництва продовжувати не будуть. Проте зараз необхідно законсервувати його, щоб будинок не руйнувався, адже в будівництво вже вклали понад 10 млн гривень. Тож тут вставляють вікна та роблять дах для забезпечення сталого температурного режиму. Забудовники сподіваються, що ситуація вирішиться протягом декількох наступних тижнів.

«Ми приїхали побудувати. Місцеві люди куплять тут квартири за нижчими цінами, ніж в Луцьку», – каже представник забудовника.
Проте, хоч він обіцяв, що консервуватимуть «кілька днів», роботи продовжуються майже два тижні. 22 січня сусіди навіть чотири рази викликали міліцію, адже робітники палили на території вогнища, які задимлювали сусідні будинки.

«У мене захворювання дихальних шляхів і маленька онука, а вікно неможливо відкрити бо дим страшенний», – додає Катерина Іванівна з 109-го будинку. Робітники пояснювали мешканцям, що їм треба підігрівати пісок. Міліція приїхала на виклики, правоохоронці склали протоколи. Після цього принаймні перестали палити вогнища, але мешканці хвилюються, що ефекту може вистачити не надовго.

Що кажуть документи: істина в декларації

Приватне підприємство «Алеся» 5 червня 2006 року взяло у Заборольської сільської ради в оренду земельну ділянку для будівництво 20-ти та 25-ти поверхового будинків.

Право на користування ділянкою наступає з моменту державної реєстрації договору земельної ділянки. Згідно витягу з ЄДР про право власності і речові права на земельну ділянку реєстрація договору оренди перереєстровані 17 серпня 2015 року.

Рішення про надання землі в оренду базувалося на містобудівних умовах №76, виданих головним архітектором Луцького району.
Тож 6 липня 2015 року ПП «Алеся» подало заяву в ЦНАП про отримання нових містобудівних умов.

009

Для того, щоб змінити містобудівні обмеження, скажімо, кількість поверхів у будинку, як це фактично було зроблено на цьому будівництві, необхідно змінювати цільове призначення земельної ділянки із внесенням інформації про зміни до земельного кадастру. Для цього, в свою чергу, потрібне відповідне рішення сільради.

Проте головний архітектор Луцького району Володимир Велк 8 липня таки видав нові містобудівні умови та обмеження. Згідно з ними, висота запланованих будинків тепер може сягати 30-ти метрів.

003(1)

містобудівні умови та обмеження від 08. 07. 2015 р

004

За “новими” містобудівними обмеженнями висота будинків вже може сягати 30 метрів

«Упустили» при цьому лише невелику деталь: Велк фактично перевищив свої повноваження, «дозволивши» будувати на землях Заборольської сільради фактично інші будинки без відповідного на те рішення сільради та без зміни цільового призначення ділянки. Окрім того, відповідно до постанови Кабміну, що визначає порядок надання містобудівних умовах, у них завжди вказають наявність природних охоронних зон. У нових містобудівних умовах вказана відсутність прибережних захисних смуг. Проте територія будівництва (черга №1) знаходиться у межах прибережної захисної смуги річки Омелянівка, що суперечить вимогам водного кодексу України.

ПП «Алеся» не надто «заморочилися» питанням зміни цільового призначення ділянки очевидно через брак часу, адже виготовлення документів та підготовку і затвердження нового проекту могло б затягтися – треба отримати дозвіл сільської ради, розробити нову проектну документацію, затвердити її рішенням сільської ради та на підставі рішення внести зміни у Держгеокадастр.

каад

На мапі Держгеокадастру цільове призначення – для будівництва 20-ти та 25-ти квартирних будинків

Окрім того, є ще один важливий аспект – у випадку зміни цільового призначення втрачає силу й договір оренди земельної ділянки. Тож забудовники пропустили цей «момент».

Окрім того, згідно з постановою Кабміну № 466 право на проведення будівельних робіт дає реєстрація декларації про початок виконання будівельних робіт. Зі слів мешканців, будівництво ведуть ще від травня, а декларацію про початок виконання будівельних робіт 1-шої черги (тобто будинку №3) зареєстрували лише 31 серпня 2015 року. Тобто до цього часу будівництво відбувалося фактично незаконно і вважалося самочинним. Крім того, декларації на 2-гу та 3-тю чергу будівництва Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції взагалі повернуло без реєстрації.

Після звернення про реєстрації 1-ої та 2-ої черг будівництва представники інспекції для встановлення законності будівництва відправили запити до управління Держгеокадастру Луцького району та відділу містобудування та архітектури Луцької РДА. У відповіді управління Держгеокадастру вказано, що відповідно до договору земельна ділянка передана для будівництва 20 та 25-ти квартирних житлових будинків.

Тож враховуючи недостовірність даних, вказаних у документах, будівництво вважалося самочинним, і 19 листопада декларацію будівництва від 31 серпня взагалі скасували. Більше того, представники підприємства згодом повторно подали декларацію і знову отримали відмову.

25 грудня 2015 року ПП «Алеся» подавало у Заборольську сільську раду із проханням надання дозволу на будівництво 9-ти поверхового житлового будинку, та отримало відмову.

K1024_DSC_0175

Проте вже на найближчій сесії сільради знову розглядатимуть питання про зміну цільового призначення.

Мешканці будинку №109 на вулиці Володимирській збираються активно відстоювати свої права. Тож вони зверталися управління містобудування Луцької міської ради за поясненнями, оскільки ділянка лежить у межах генплану міста Луцька.

006(1)

Відповідь з управління містобудування та архітектури щодо погодження будвництва

Згідно пункту 3.12 Державних будівельних норм Б 2.4-1-94 «Планування і забудова сільських поселень» забудова території для заселення сільських населених пунктів може здійснюватися садибними та без садибними будинками різних типів. Будівництво секційних житлових будинків передбачається відповідно до обґрунтування, але, як правило, не вище 4-ох поверхів.

Відповідь Луцької РДА щодо містобудівних обмежень

Відповідь Луцької РДА щодо містобудівних обмежень

Окрім того, згідно примітки 1 пункту 3. 13 ДБН 360-92 при розміщенні 9-16 поверхових житлових будинків суміжно з кварталами садибної забудови, що зберігається, відстань між садибним будинком і довгими сторонами багатоповерхового будинку приймається не меншою за висоту будинку, що зводиться. Насправді, за словами мешканців, відстань між будинками менша.

Жителі також припускають, що забудовники «вилізли» за межі орендованої території в 0, 52 сотих. Тому мешканці будинку подали запит у Луцьку РДА, та так і не отримали відповіді.

У відповіді на запит до Велка Тетяна Поліщук не отримала документів які її цікавили, тож жінка поскаржилася в прокуратуру із вимогами притягнути посадовця до відповідальності.

Підсумки

Не маючи усіх необхідних дозвільних документів будівництво таки розпочали. Посадові особи ПП «Алеся», звісно розуміли, що до реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт та після її скасування вони не мали права здійснювати жодних будівельних робіт. Проте будівництво продовжувалося, а органи, які мають контролювати ці питання (архбудконроль та органи місцевої влади) не помічали ні будівництва, ні того, що у забудовника немає усіх необхідних документів.

Мешканці будинку №109 на вулиці Володимирській сподіваються, що скоро їм не доведеться сваритися з будівельниками та по декілька разів на день викликати міліцію – вони просто хочуть, щоб усе відбувалося згідно із законом. Крапки над «І» має поставити рішення сільської ради. Якби жителі Володимирської не здійняли тривогу, помітивши тріщини на своєму домі – хто зна, можливо вже сьогодні на березі Омелянівки красувалися б чергові гарні, але не надто надійні будинки, збудовані для заробляння грошей, а не аж ніяк з турботою про людей.

Василина БОРУЦЬКА