За майже рік у Луцьку спіймали більше 20 псевдоволонтерів

У Луцьку активісти спіймали більше 20 псевдоволонтерів.

Про це інформує Громадське радіо.

На Волині багато людей волонтерить і допомагає армії. Але деяких в середовищі активістів називають «псевдо волонтерами». Вони збирають гроші на вулиці, на вокзалах, не ведуть звітності та не мають всіх відповідних документів.

Активіст Сергій Абрам «полює» на псевдоволонтерів з квітня 2015 року. За цей час вдалося спіймати більше20-ти людей, які називали себе волонтерами і збирали кошти на ті чи інші потреби.

 «В принципі, головне правило, що справжні волонтери не збирають гроші ні в маршрутках, ні на вулицях. Є в нас в Луцьку тільки одна людина, яка збирає на вулиці. Але вона це вже робить дуже довгий час. Тобто вже два роки. І всі знають, що він чесний волонтер і дають йому кошти», – пояснює активіст, як відрізнити справжніх волонтерів від шахраїв.

Сергій рекомендує усім, хто бажає кинути гроші в скриньку на вулиці, спочатку уважно ознайомитись з документами організації.

«Як мінімум, має бути довіреність від фонду, на якому зазначено, що саме фонд доручає збирати кошти цій людині. Плюс цей волонтер має знати, для кого збирає, скільки зібрано коштів, скільки потрібно зібрати», – розповідає лучанин.

За словами активіста, важливо вимагати звітність. Мовляв, потрібно контролювати сам процес збору коштів.

«Скільки вдень збирають ті волонтери, і тоді все буде зрозуміло. Тобто якщо вони вдень збирають по 500 грн. з півтори тисячі людей, але віддали вони, як от казала бабуся (ред. — якій збирали на лікування внука), 5 тисяч гривень, то це вже змушує задуматись», – каже Абрам.

 «Збирали на нашого місцевого жителя, ну, тобто на дитину, в якої зараз ДЦП. Але бабуся дитини не знає, скільки збирають коштів. Вона каже, що дають мені копійку і я за це рада, що дають копійку, але найкраще розібратися у справі, взяти перевірені організації, які будуть дійсно допомагати, які будуть збирати кошти», — розповідає громадський активіст.

Однак найскладніше у цій ситуації це те, що практично неможливо довести шахрайські дії цих людей.

«Взагалі відповідальність по 190-тій (ред. — стаття Кримінального Кодексу України) — це шахрайство. І зараз волонтери в Києві разом з народними депутатами розробили законопроект № 3215, який в принципі унеможливлює роботу цих людей, тому що передбачає, що перед збором коштів всі скриньки мають бути уніфіковані. Вони мають приходити в банк. Банківський працівник їх запечатує», — каже Сергій, наголошуючи на тому, що кошти перераховуватимуть теж в банку і відразу переводитимуть їх на банківський рахунок.

Зазвичай, за словами чоловіка, кожне «полювання» на псевдоволонтерів закінчується у міськвідділі поліції. Факт фіксують, але людину відпускають, тому що підстав їй щось пред’являти немає, — говорить Сергій Абрам. Активіст сподівається, що законопроект таки приймуть і тоді все буде закінчуватись не лише фіксацією факту, а й доведенням вини і притягненням до відповідальності шахраїв.