«Говорили-балакали»: у Липинах селяни не домовилися з «Тигресом»

У селі Липини Луцького району жителі проти розширення компанії «Тигрес», бо кажуть, що виробництво шкодить їхньому здоров’ю. Дирекція підприємства запевняє – технологія виробництва екологічно безпечна, а розширення потужностей виробництва дасть близько п’ятиста робочих місць, в тому числі і для мешканців села.

З метою знайти спільну мову у Липинах 21 січня організували громадські слухання, у яких взяли участь представники місцевої громади та дирекція «Тигресу».

Жителі Липин кажуть, що коли «Тигрес» починав працювати на території села, їм обіцяли, що тут шитимуть лише м’які іграшки. Проте згодом розпочалося виробництв пластмасових іграшок, а зараз компанія планує розширювати потужності їх виробництва. Така перспектива не подобається жителям Липин – люди наполягають, що чують сморід паленої пластмаси, тож вони категорично проти побудови ще одного цеху. Селяни пригадують й інші «огріхи», – мовляв, розміри санітарної норми не дотримані та не проведено її озеленення.

«Село не хоче більшого виробництва», – наполягають жителі, яких на зустріч прийшло декілька сотень

Водночас директор «Тиргесу» Олександр Шевчук каже, що запаху немає, адже фірма працює за європейськими стандартами, за сучасною методикою та з екологічно безпечними матеріалами. Іграшки та товари, який виробляє «Тигрес» продають у 40 країн Європи, а найближчим часом компанія планує вийти й на американський ринок, тож продукцію та умови виробництва перевірятимуть ще й американські спеціалісти. До слова, європейці перевіряли виробництв та визнали його безпечним – відповідні сертифікати Шевчук пообіцяв надати при потребі.

До того ж, за його словами, компанія кожного року приносить країні 35 мільйонів гривень, та майже мільйон гривень на армію. Окрім цього, 50 жителів Липин працюють на підприємстві, частину новостворених робочих місць також отримають селяни.

Представник управління екології ОДА Ольга Грицай розповіла, що підприємство з 2012 року має три дозволи – на дахові котельні, виготовлення м’яких та пластмасових іграшок . Дозволи отримані відповідно до чинного законодавства. Перед отриманням кожного дозволу підприємство давало оголошення у ЗМІ, проте скарг не було. Висновки дала і санепідемстанція, яка робила заміри у робочій зоні та на межі санітарної зони яка становить 100 метрів. На межі санітарної зони ніяких небезпечних речовин не виявлено. Взагалі, викиди у повітря дуже малі та не становлять небезпеки. Представник санепідемстанції Микола Сулима зазначив, що зараз їх служба не має повноважень проводити перевірки на підприємствах, тепер підприємства повинні самі вимірювати рівень забруднення середовища. Проте у відповідні служби не надходило жодної скарги щодо забруднення повітря.

Жителі Липин бурхливо відреагували на такі заяви – мовляв, у пресі вони нічого не бачили, а пластмасові іграшки тут робити не повинні. Люди кажуть, що висновки експертиз, можливо, проводили, коли завод не працював, бо навіть не спеціаліст відчуває запах.

«Якби не було проблеми запаху, то сьогодні тут би не було стільки людей», – зазначив голова Луцкої райдержадміністрації Ігор Ярмольський. Тому необхідно знайти консенсус та врахувати думку місцевих жителів.

У підсумку за майже двогодинне обговорення не вдалося дійти до спільного знаменника. Тож на зборах вирішили створити комісію, до якої увійшли представники громадськості та депутати сільської ради. Питання про можливість фінансування розглянуть також на сесії сільської ради