У Луцьку розроблять концепцію розвитку парків

Громадські активісти та посадовці міськради розпочнуть розробку Центрального парку міста та парку 900-річння Луцька, аби дати їм «друге дихання».

Про це йшлося під час наради ініціативної групи у вівторок, 19 січня.

Заступник міського голови Юрій Моклиця відзначив, що опирається розробці такої концепції управління архітектури, зокрема Ярослав Матвіїв, який вважає, що парком мають займатися лише архітектори та проектанти. Однак порозумітися, мовляв, вдалося, бо під час розробки концепції обіцяють не порушувати містобудівне законодавство.

Ще одна проблема у тому, що з радянських часів парк вважають об’єктом культури, однак фактично 90% роботи там – справа із галузі ЖКГ. Тому нині варто подумати про те, щоб забрати парки зі сфери відповідальності управління культури.

За словами заступника міського голови, формування концепції парку відбуватиметься відкрито, із залученням преси, громадськості та потенційних інвесторів, аби концепція була спільною відповідальністю для всіх.

Розроблятимуть все це без залучення додаткових коштів до травня 2016-го. Моклиця відзначив, що у концепції робитимуть акцент на екологічності парку та залученні туристів. Також планують провести громадське опитування щодо різних об’єктів. А ще до роботи планують залучити експертів із Польщі, які б поділилися тамтешнім досвідом.

До робочої групи увійдуть сам Моклиця, посадовці міськради Анатолій Гламазда, Наталія Бунда, Олексій Веремійчик, Віра Кудрявцева, Олена Макарова, Ярослав Матвіїв, громадська активістка Олена Семенюк та директор КП «Парки та сквери» Анатолій Трикуш.

Проте ця група враховуватиме доручення різних громадських середовищ. Громадський активіст Сергій Рижков відзначив, що варто надавати оренду ділянок в парку для підприємців від 5 років, щоб вони мали можливість планувати довгостроковий бізнес. А Михайло Шелеп запропонував розробити карту-схему парку для правильного планування.

За словами Анатолій Трикуша, на сьогодні головне питання – визначити межі парків, бо у 2015 році на прибирання двох парків виділили 150 000 гривень в департаменті ЖКГ. В результаті 2 двірники прибирали Центральний парк та 1 двірник – 900-річчя Луцька. Проте для оптимального виділення грошей треба знати об’єми фінансування.

Посадовець відзначив, що нині планують втілити в життя проект боротьби із підтопленням Центрального парку від центральної алеї до ринку. До цього вже втілили антипідтоплювальний проект у двох інших частинах парку. Юрій Моклиця дав доручення провести переговори із підприємцями, які працюють в парках чи хочуть там працювати, аби дізнатися їхню думку.

Також вже почнуть проводити опитування щодо «долі» «Ротонди» у Центральному парку. Йдеться про те, хто і як використовуватиме об’єкт. Начальник відділу у справах сім’ї та молоді Олексій Веремійчик нагадав, що на косметичний ремонт «Ротонди» треба 300-400 тисяч гривень, тому поки громадські організації не були готові орендувати її.

Олена Семенюк додала, що під час розробки цієї концепції основне – провести якісне та репрезентативне опитування, аби парки реально відповідали потребам більшості лучан. До наступного засідання вона планує розробити принципи, за якими дізнаватимуться думки громадськості.

Ярослав Матвіїв відзначив, що потрібно оголошувати всеукраїнський конкурс на кращу ідею розвитку парку, на основі якої працюватимуть професіонали. Він нагадує, що парк є об’єктом архітектури, пропозиції щодо призначення якого не може надавати людина без сертифікату та юридичного статусу.

Проте Юрій Моклиця вважає, що поки в лучан не запитають, що вони хочуть в парках, оголошувати конкурс не можна. На основі цих пропозицій працюватимуть професіонали, які мають виконувати будівельні норми. З ним погодився і Сергій Рижков, бо в концепції планують закласти основні ідеї щодо призначення зон парку, на основі яких працюватимуть архітектори.