Київські сбушники реєструють дорогі авто на родичів

Журналісти з’ясували, кому насправді належать дорогі автівки родичів працівників СБУ зареєстровані на родичів.

Про це інформує Радіо Свобода.

Коли департамент внутрішньої безпеки СБУ Київського «главку» почав розпитувати працівників із зарплатнею у 5–6 тисяч гривень, звідки в них коштовні автомобілі вартістю від 40 тисяч доларів, кожен із відповідачів надав абсолютно однакову відповідь: це не моє, це – родичів.

Цікавитись цим департамент був змушений через те, що в жовтні 2015 року програма «Схеми», спільний проект Радіо Свобода та «UA:Першого» каналу, задокументувала 11 таких авто в Аскольдовому провулку біля Головного управління Служби безпеки України у Києві та області. Усі 11 машин виявилися зареєстрованими на родичів працівників СБУ.

Михайло Глуговський, який очолював Головне управління СБУ в Києві та області під час зйомки сюжету «Секретний автопарк СБУ», переконував, що більшість працівників користуються громадським транспортом.

Уже тоді він наголошував, що автомобілі, на яких їздять його підлеглі, можуть бути зареєстровані на родичів.

На запитання, чи може працівник СБУ дозволити собі машину вартістю 40 тисяч доларів, він відповів: «Працівник не може. Але в нього є родичі, батьки і різні там можливості».

Саме таку схему часто використовують можновладці, аби ховати корупційні статки.

За кілька тижнів після публікації розслідування «Схем» Михайло Глуговський пішов на підвищення – переїхав на вулицю Володимирську і став заступником голови СБУ.

У грудні новопризначений керівник Головного київського управління Степан Грещук надав редакції «Схем» результати службової перевірки і заявив: «Усі автомобілі, які належать працівникам СБУ, ми ідентифікували».

Так, за даними наданими СБУ Mazda СХ 5 вартістю близько 30 тисяч доларів використовується працівником Тупицьким і належить рідній сестрі його дружини. Батько якої – підприємець, як пояснює Тупицький.

Автомобіль Mazda СХ 5, на якому їздить на роботу працівник СБУ Тупицький

Автомобіль  Mazda СХ 5, на якому їздить на роботу працівник СБУ Тупицький

Окраса автопарку СБУ – BMW Х5 вартістю від 70 до 100 тисяч доларів – використовується працівником Керезвасом і належить його батькові. У поясненні пан Керезвас зауважує: гроші на коштовний автомобіль були заощаджені його родиною та ним самим за останні кілька років. Але чому тоді Керезвас нишком паркується за квартал від роботи?

Автівкою BMW 318i користується співробітник СБУ Кувачев, проте належить машина його матері. Походження автомобіля співробітник пояснює тим, що його батько понад 15 років працює за кордоном

Автівкою BMW 318i користується працівник СБУ Кувачев, проте належить машина його матері. Походження автомобіля він пояснює тим, що його батько понад 15 років працює за кордоном

Автівкою BMW 318i користується сбушник Кувачев, проте належить машина його матері. Походження автомобіля працівник пояснює тим, що його батько понад 15 років працює за кордоном.

BMW 318i користується співробітник СБУ Кувачев

BMW 318i користується працівник СБУ Кувачев

Volkswagen Tiguan вартістю 30 тисяч доларів, за даними СБУ, використовується працівником Яковцем, але належить його дружині та не внесений в декларацію про доходи за 2014 рік оскільки реєстрація шлюбу відбулася у 2015-му.

Співробітник СБУ Яковець їздить на роботу на Volkswagen Tiguan, що належить його дружині

Сбушник Яковець їздить на роботу на Volkswagen Tiguan, що належить його дружині

Цей Volkswagen Touareg вартістю близько 20 тисяч доларів використовується працівником Ладуром і належить його батькові – приватному підприємцю.

Працівник СБУ Ладур користується автівкою свого батька

Працівник СБУ Ладур користується автівкою свого батька

На Toyota Prado вартістю 25 тисяч доларів їздить сбушник Кириленко. Авто оформлене на його дружину. А от кошти на транспортний засіб, за словами Кириленка, було зібрано від продажу двох авто, які перебували у кредиті.

Працівник СБУ Кириленко пересувається на автівці, зареєстрованій на дружину

Працівник СБУ Кириленко пересувається на автівці, зареєстрованій на дружину

На цій Toyota Highlander на роботу їздить працівник СБУ Іван Порада. Саме він брав участь у затримані знімальної групи «Схем», яке сталося під час зйомок передачі про автівки 2 жовтня. Автомобіль належить дружині Поради. У поясненнях співробітник зазначає, що кошти на авто були отримані від родини дружини.

Toyota Highlander на роботу їздить співробітник СБУ Іван Порада

Toyota Highlander на роботу їздить працівник СБУ Іван Порада

Працівник на ім’я Масьондз також їздить не на своїй автівці. Lexus NX вартістю від 50 до 70 тисяч доларів належить матері працівника СБУ. Чоловік пояснює, що його батьки мають особисте селянське господарство.

Lexus NX, на якому пересувається співробітник СБУ Масьондз, також йому не належить

Lexus NX, на якому пересувається працівник СБУ Масьондз, також йому не належить

Ще один герой сюжету «Схем» – працівник Служби безпеки Педан, який завзято тікав від нашої знімальної групи. Виявляється, Acura MDX, вартістю від 20 до 40 тисяч доларів, зареєстрована на рідну сестру дружини Педана, батько якої – підприємець.

Acura MDX, на якій пересувається співробітник СБУ Педан

Acura MDX, на якій пересувається працівник СБУ Педан

Ця Infiniti також не належить працівнику Служби безпеки – Єлхін користується автомобілем матері.

10

Автомобілем дружини користується сбушник Ковалевський. Від 40 до 50 тисяч доларів на такий Volkswagen Touareg, за словами працівника СБУ, дружина отримала від продажу нерухомого майна.

Volkswagen Touareg, на якому їздить співробітник СБУ Ковалевський, належить його дружині

Volkswagen Touareg, на якому їздить працівник СБУ Ковалевський, належить його дружині

Отже, усі наведені автомобілі, на яких їздять працівники СБУ, записані на родичів.

А Служба безпеки під час внутрішньої перевірки не побачила ознак корупції та завершила розслідування. Виходить, самі працівники СБУ – бідні чиновники, що всі як один користуються благами своїх багатих родичів. Принаймні повірити в це пропонує керівництво силової структури.

На наше запитання про те, чи знайшлися серед героїв нашого сюжету, знятих біля управління СБУ, корупціонери, новий очільник Головного управління СБУ в Києві та області Степан Грещук відповів: «Серед героїв вашого сюжету, я хочу повідомити, що за результатами службової перевірки з числа працівників Головного управління СБУ ми не знайшли».