Намагаюся викликати у бійців гордість за 51-у бригаду, – адвокат Нагорний

Правозахисник Василь Нагорний розповів про те, чому реабілітовує бійців 51-ї бригади та як бореться з несправедливими вироками прокуратури.

Про це йдеться в інтерв’ю адвоката Громадському. Волинь.

Волонтер та юрист Василь Нагорний захищає права волинських військових у судах. Так, упродовж 2015-го року він безкоштовно надавав консультації приблизно 2 тисячам військовослужбовців або членам їхніх родин. Окрім того, адвокат виграв 14 судових справ, здійснив близько 80-ти поїздок у Володимир-Волинський, де якраз і судять усіх бійців. Щодня цілодобово консультує, радить і вислуховує усіх армійців, які до нього звертаються з усієї України.

За словами Нагорного, його активна робота з захисту військових почалася влітку 2014-го року.

«Найбільше мене зачепило і не відпускає до цих пір це, коли 23, 24, 25 серпня дзвонили хлопці зі Сходу і прощалися. Коли казали: «передайте мамі, що я її люблю». І все. Фактично, клали трубку. Я не знав хто телефонує, що це за боєць. Це дзвонили іловайські хлопці, які розуміли, що, мабуть, вони там і залишаться, під тими обстрілами, під тим всім», – розповідає волинянин.

Як стверджує Нагорний, практично усі справи, які слухаються у суді, це – СЗЧ (самовільне залишення частини військовими 51-ї бригади у Володимирі-Волинському після прибуття зі Сходу.

ЧИТАТИ БІЛЬШЕ ПРО РОБОТУ ВАСИЛЯ НАГОРНОГО

«Хлопець приніс мені направлення і каже: «по цьому направленню мене не прийняли в госпіталь, сказали через тиждень приїхати. В мене постійна біль. Я приїхав в частину – там хтось випиває, когось немає, хтось є, командирів немає, відповідно я поїхав додому». Він приїжджає через тиждень у військовий госпіталь, його знову не приймають, кажуть: знову місць нема. Він повертається в частину, йому кажуть: «ти вже самовільно покинув частину», – пояснює Нагорний.

Адвоката обурило таке ставлення до пораненого бійця, якому терміново слід було надати допомогу.

«В приватному спілкуванні, поза судом, коли вийдемо з зали судового засідання, не всі, але багато з прокурорів підходять і кажуть: «ми розумієм це все – такі вказівки йдуть», – мовить він.

Чоловіка не може зрозуміти цього.

«Чим ми бравуємо? На верху, в Києві, бачать цифру: 500 чоловік самовільне залишення частини. Вони ж вважають, що це десь на Сході бійці 51-ї бригади кинули зброю і втекли. Ніхто оцього моменту, що відбувалося у Володимирі-Волинському не досліджує. Прокурори розуміють, що там немає підстав порушувати ті кримінальні провадження, але машина працює і воно йде. Але рано чи пізно хтось зацікавиться, чому така кількість справ порушена, чому стільки угод підписано, чому, фактично, не проводилося розслідування і чому ніхто не притягнутий там, у Володимир-Волинській частині, за той хаос, коли повернулась 51-а», – каже правозахисник.

За його словами, виходить, що на бійців з Волині поставили клеймо зрадників і дезертирів. Відтак завданням адвоката є реабілітація бригади. Мовляв, 51-а бригада вистояла і перенесла чимало.

«З кожним бійцем, з яким я спілкувався за цей рік, і в 2014-му році, я завжди питав, як їхнє ставлення до розформування 51-ї і намагаюся викликати, щоб вони гордилися тим, що вони були в цій бригаді», – запевняє чоловік.