Порушення регламенту та ігнорування «опозиції»: як працює Волинська облрада

Позачергова сесія Волинської облради 1 грудня показала, що її голова Ігор Палиця має стійку більшість голосів для прийняття рішень, ігнорує окремі норми регламенту та думку опозиції. Такий курс знаходить повну підтримку депутатів із чотирьох політичних сил.

Ми проаналізували на прикладі цієї позачергової сесії, за якими принципами та правилами працює головний представницький орган області.

БЮДЖЕТНІ «ВІЙНИ» ІЗ ГУНЧИКОМ

Хоча у порядку денному облради було 13 питань і кілька десятків запитів, не менш інформативними були і емоційні діалоги депутатів та керівництва ради, а також нардепа Ігоря Гузя, який прийшов на позачергову сесію.

Проте на засідання не прийшов голова Волинської ОДА Володимир Гунчик. Як свідчить сайт ОДА, він був на бізнес-форумі «Україна – країна підприємців». Проте на сесії також не було видно заступників голови ОДА, тому версія Ігоря Палиці про те, що команда Гунчика їх «проігнорувала», має право на існування.

Такої «образи» Палиця не стерпів і вирішив поставити на голосування протокольне доручення 21 грудня заслухати голову ОДА та його підлеглих щодо фінансування статей видатків, які підтримала облрада. Адже, за словами голови облради, їх рішення саботуються. А характер і статус Палиці змушує його дуже обрурюватися, коли із облрадою (фактично з ним особисто) хтось «не рахується».

Йдеться зокрема про те, що депутати підтримали закупівлю 36 автобусів для довезення дітей до нових опорних шкіл, які створюють в районах після закриття малокомплектних. Натомість в ОДА, за словами лідера фракції «Укроп» В’ячеслава Рубльова, вибрали найдорожчий варіант закупівлі, тому грошей вистачило на 34. А із цих 34-ох нібито надали тільки 5.

Ще одним прикладом «саботажу» Палиця назвав те, що у червні 2016-го вони виділили 5,5 мільйона на будівництво 72 туалетів у приміщеннях сільських шкіл (там, де вони на вулиці), а відділи освіти в районних держадміністраціях забезпечили лише 1 із 5,5 мільйона співфінансування. «Під гарячу руку» потрапив голова Ковельської РДА та одночасно депутат облради Віктор Козак, який сперечатися із Палицею.

Ну і головним питанням, де до критики діяльності Гунчика підключився нардеп Ігор Гузь, стало питання добудови обласного перинатального центру. Цей довгобуд почали ще у 2000 році, проте потім більше 10 років не будували. З 2012 року у будівництво вклали близько 60 мільйонів гривень. Тепер для завершення будівництва треба близько 95 мільйонів. За словами Палиці, у 2016 році Володимир Гунчик обіцяв добитися виділення із державного фонду регіонального розвитку 55 мільйонів гривень. Відповідно обласна рада забезпечила 5,5 мільйона співфінансування. Проте державні гроші на добудову центру так і не прийшли.

Тому голова облради та «провладні» фракції просять депутата Ігоря Гузя разом із іншими волинськими нардепами лобіювати виділення коштів із держбюджету у 2017-у. Якщо ж цього не буде, гроші будуть шукати у обласному.

«За умов стабільного фінансування Волинський обласний перинатальний центр, де медики могли б рятувати сотні життів, працював би вже давно. Проте, у 2016 році на його добудову  з держбюджету кошти не надходили. Для здачі об’єкта в експлуатацію необхідно 95 мільйонів гривень та 30 мільйонів гривень на устаткування.  Частину попередньо обіцяного обладнання у 2012 році від Держінвестпроект центр так і не отримав ( на суму 6,5 мільйона гривень). Перинатальний центр є вкрай необхідним  для жителів Волинської області, адже 40% волинянок народжують у м.Луцьку.  А в місті функціонує лише один клінічний пологовий будинок, потужностей якого вкрай недостатньо», – йдеться  у зверненні до Гузя.

А вже 21 грудня голова ОДА та його підлеглі мають звітувати перед депутатами облради про освоєння коштів та виконання бюджетних рішень облради. Якщо ж відповіді депутатам та йому особисто не сподобаються, Палиця хоче звільняти заступників Гунчика, керівників структурних підрозділів та голів РДА. За відповідну постанову проголосували 44 депутати, тобто усі присутні, крім депутатів від «Солідарності» та опозиційної до Палиці групи «Батьківщини».

До слова, бюджетні конфлікти були і раніше, коли голова облради наполягав, що депутати мають самі визначати, на що саме підуть гроші під час розподілу бюджету, а не давати таке право РДА .

k1600_dsc_0088

Ігор Гузь та Ігор Палиця були єдиними у своїй критиці роботи Володимира Гунчика

 

«БУРШТИНОВИЙ» БЮДЖЕТ НА 500 МІЛЬЙОНІВ ДОЛАРІВ

Позачергова сесія дозволила зробити ще один крок до мети голови облради – ділити на засіданнях не десятки мільйонів гривень обласного бюджету, а сотні. І все це за рахунок бурштину. Так, Ігор Палиця вважає, що для бюджетів різних рівні можна залучити до 500 мільйонів доларів за рахунок контрольованого видобутку сонячного каміння в області.

Тому, щоб добитися отримання ліцензій до 20 грудня, він «закрив очі» на порушення строків оприлюднення проекту рішення про погодження надр для КП «Волиньприродресурс» і проігнорував всі зауваження опозиціонерів. Зокрема на зауваження Бориса Бабійчука із «Самопомочі» про необхідність створення робочої групи і лобіювання прийняття «бурштинового» законопроекту у ВРУ він послав депутата… створювати робочу групу, «щоб на Волинь не їхало львівське сміття», натякаючи на партійність Бабійчука.

Як аргумент на свою користь Палиця наводить приклад Рівненської області, де за це час, мовляв, дали до 10 дозволів на видобуток приватним фірмам, зокрема «Укрбурштин», що нібито контролюється людьми, які представлені у Верховній Раді. Тому, мовляв, там не знаходять голосів для прийняття законопроекту щодо врегулювання видобутку.

Як би там не було, поки Палиці та лояльному до нього голові «екологічної» комісії облради Василю Столяру вдається приймати всі рішення, необхідні для «Волиньприродресурсу». Хоча, як стверджують опоненти створення такого підприємства, депутати порушили не тільки регламент ради, але і чинне законодавство.

Тим не менш, під час обіцяного Ігорем Гузем приїзду на Волинь міністра екології Остапа Семерака Палиця збирається дізнатися в нього, чому Мінекології не погоджує ліцензії його дітищу – «Волиньприродресурсу».

k1600_dsc_0069

Ігор Палиця фактично проігнорував аргументи Сергія Слабенка

«ВІЙНА» ЗА ТРОН «БАТЬКІВЩИНИ»

Не виключено, що в обмін на прихильність 9 депутатів із колись цілісної фракції «Батьківщина» голова облради та його команда ігнорують рішення політради партії про те, що нині у обласні раді лише 3 «легітимні» представники партії Тиошенко – Людмила Кирда, Валентина Касарда і Сергій Слабенко.

Саме тому останній став головним об’єктом для критики Палиці під час позачергової сесії. Навіть демонстративнивний вихід до трибуни для оголошення запитів та присутність в залі лідера обласного осередку партії Олега Кіндера не допоміг Сергієві Слабенку довести, що саме вони троє – спадкоємці колись великої фракції.

Нагадаємо, за словами Слабенка, 12 вересня Політична рада партії вирішила: визнати правонаступною депутатську фракцію у складі Людмили Кирди, Валентини Касарди та Сергія Слабенка. Цим же рішенням вона також вирішила не вважати членами фракції в обласній раді депутатів, обраних від ВО «Батьківщина»: Анатолія Буська, Галину Йовик, Романа Карпюка, Валерія Курстака, Ігоря Леха, Аллу Лісову, Василя Столяра, Андрія Турака та Володимира Яренчука. А «вигнані» депутати посилаються на те, що нібито подали апеляцію.

Проте Ігор Палиця демонстративно проігнорував такі «нюанси», посилаючись на те, що його не цікавлять партійні рішення. Мовляв, більшість (9) депутатів вирішили, що саме вони фракція, значить так і буде. Хоча насправді в інтересах Палиці мати саме таку позицію, адже без їх голосів буде значно складніше зібрати більшість, що нині також стабільно включає «Свободу», Радикальну партію, та «Укроп». А поки Олегу Кіндеру не вдасться організувати процедуру відкликати «зрадників» із облради, хвилюватися у Палиці немає підстав.

За його підтримки Людмилу Кирду вже усунули із посади голови бюджетної комісії та замінили на лояльного Андрія Турака, на Валентину Касарду «наїхали» через алкоголь у санаторії «Пролісок», а більшість поправок та пропозицій Слабенка демонстративно ігноруються.

k1600_dsc_0043

Присутність на сесії Олега Кіндера не допомогла його групі в облраді

ОПЕРАЦІЯ «ШПИГУ  ГЕТЬ!»

9 листопада 2016 року близько 22 години ректор ЛНТУ та водночас депутат облради від «Укроп» Петро Савчук дізнався, що в його кабінет проникли невідомі, яких змогли затримати водій ректора і охорона. Трьох людей «здали» патрульній поліції і стали чекати реакції.

Проте це міг би бути «звичайний» злочин та звичайне розслідування, якби не статус та депутатство ректора, а ще непрості стосунки між поліцією та командою Ігоря Палиці. Справа у тому, що на переконаня, представників волинського «Укропу», Петро Шпига наближений до нардепа Ігоря Лапіна і нібито лобіюював для нього певні рішення. Також критику Палиці викликає і патрульна поліція – через те, що це «дітище» представників грузинської команди і те, що, на думку Палиці, вони винні у зростанні рівня злочинності та «затримують людей за неправильний перехід дороги і бояться заходити в двори, де грабують людей».

Хоча і начальник ГУ Нацполіції в області Петро Шпига і начальник Патрульної поліції Луцька Олександр Вовченко вже давали відповіді на такі закиди.

Тим не менш, затримання невідомих в кабінеті Савчука і відсутність, на думку «Укроп» та інших фракцій більшості, належної реакції з боку правоохоронців не залишають іншого виходу, окрім звільнення Шпиги, його заступника Анатолія Петрушина і оголошення конкурсу на їх посади. Адже, за словами лідера фракції «Укроп» В’ячеслава Рубльова, він із власних джерел встановив, що це працівники управління захисту економіки у Волинській області Юрій Хилюк, Василь Котик та Олександр Грушко.  Рубльов та Савчук підозрюють, що вони хотіли встановити в кабінеті обладнання для прослуховування.

Проте в такому рішенні депутатів є очевидний політичний підтекст. Адже, які ідеться у відповіді на інформаційний запит видання «Конкурент», слідчий відділ Луцького міськвідділу поліції проводить досудове розслідування за фактом проникнення в кабінет ректора Луцького національного технічного університету Петра Савчука. Проте наразі правоохоронці не мають достатньої кількості доказів, аби оголосити підозру конкретним особам.

По-перше, справою займається Луцький міськвідділ поліції, тому звільняти можна було б начальника відділу Олега Кічука або відповідного керівника слідчого відділу.

По-друге, управління захисту економіки, як і управління патрульної поліції та управління боротьби із незаконним обігом наркотиків у області, підпорядковуються напрямку відповідним департаментам у центральній структурі Нацполіції.

По-третє, під час обговорення рішення ніхто так і не пояснив, чому 20 днів публічно не звітувати про результати та не оголошувати комусь підозру – це ненормально. Адже до цього саме представники фракції «Укроп» в Луцькій міськраді ініціювали звернення до Арсена Авакова через зростання рівня злочинності в Луцьку і «погану переатестацію», яка призвела до звільнення «досвідчених працівників», зокрема і слідчих. Тому нині на кожного із слідчих міськвідділу навантаження – кількасот справ. В таких умовах окремі з них розслідують роками.

Не виключено, що представники команди Палиці розраховували, що інцидент в кабінеті ректора ЛНТУ розслідуватимуть швидше через його статус і політичну приналежність.  Проте такі надії не виправдалися, тому волинський «Укроп» і надалі добиватиметься звільнення Петра Шпиги.

***

Жорсткий політичний курс, безкомпромісність та амбіції Ігоря Палиці можуть імпонувати багатьом політикам на Волині та за її межами. Адже задекларовані цілі: добудова перинатального центру, більший бюджет, більше автобусів, «цивілізований» видобуток бурштину не викликають суттєвих заперечень.

Проте практика інформаційних, юридичних та навіть фізичних атак на його опонентів не може не викликати занепокоєння, адже це руйнує можливості для діалогу і альтернативних рішень в стінах облради та на теренах області взагалі.

Та кілька останніх виборчих кампаній на Волині демонструють, що такий підхід знаходить свій електорат, якому потрібен не діалог і «система стримувань та противаг», а «господар», який «прийде і дасть».

Антон Бугайчук для ВАР

6 коментарів

 1. Володимир сказав:

  Тоха, ти дуже крутий. Пройде не дуже багато часу – і ти сам побачиш наскільки.
  А поки – набери хоча б у фейсбук ну з десять лайків 😉

 2. Ма Ре сказав:

  “…Віктор Козак, який сперечатися із Палицею.” Це наче цитата із книги про індіанців, тобто корінних американців. Тоха не тошо крутий, Тоха – ПІСАТЄЛЬ!!!

 3. шацьк сказав:

  голова обласної ради має бути на робочому місці кожен день крім вихідних а наш лідер приїде на пару днів і розказує як треба жити а гунчик і сбу покривають цю тему та і адміністрація президента теж спить

 4. любомль сказав:

  так перевірте присутність голови облради у робочий час і повідомляйте де цей патріот працює

 5. ковель сказав:

  на їх це не поширюється а простого чиновника звільнили б з разу

 6. луцька рда сказав:

  порошенко спить

Залишити відповідь