Треба відчистити імідж слова «Волинь»: відомий науковець

Голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович презентував у Луцьку свою книгу «За лаштунками Волині-43. Невідома польсько-українська війна».

Науковець відвідав обласний центр Волині учора, 29 листопада.

Зокрема, науковець провів прес-конференцію у місцевій книгарні «Є», а також прочитав студентам історичного факультету Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки лекцію «Таблоїдизація історії. Роль медіа у висвітленні польсько-української війни 1942-1947 років».

О 17:00 у Палаці культури Луцька розпочалася зустріч історика з лучанами. Захід відвідали понад 300 людей.

Модерував презентацію екс-начальник відділу охорони культурної спадщини Луцької міської ради Сергій Годлевський.

Протягом двох годин Володимир В’ятрович відповідав на запитання з зали, а також розповідав про напружені стосунки українців та поляків стосовно трагічних подій 40 років ХХ століття.

Зокрема, науковець наголосив на недоцільності дискусій політиків на історичну тему. Мовляв, вони використовують інформаційні «фейки», як засіб піару.

«Насправді все, що треба було, політики вже зробили. Політики прийняли спільну заяву парламенту і сейму в 2003-ому році. Була спільна заява обох президентів, була спільна заява обох церков, були заяви громадських організацій. Пощо піднімати це питання на політичному рівні ще раз – незрозуміло. Але незрозуміло, якщо не розуміти особливості політичної ситуації в Польщі. На жаль, в польській політичній ситуації є чимала частина політиків, які розглядають історію, а Польща набагато більше зацікавлена в історії, ніж Україна, як дешевий спосіб здобути собі підтримку», – наголосив В’ятрович.

ЧИТАТИ БІЛЬШЕ: ФІЛЬМ ЖАХЛИВИЙ, – ЛУЧАНИН ПРО СКАНДАЛЬНИЙ ФІЛЬМ «ВОЛИНЬ»

Прокоментував історик також польський фільм «Волинь» режисера Войцеха Смажовського, який заборонили демонструвати в Україні. Так, на його думку, стрічка – дуже далека від історії.

«Завданням автора цього фільму було не розібратися в історії польсько-українського конфлікту, а навпаки, затвердити міфи, стереотипи, упередження поляків щодо українців. У цьому фільмі Ви знайдете українців тотально майже п’яниць і зрадників, тих, які вітають німецьку владу, тих, які вітають радянську владу. В цьому фільмі ви знайдете страшні й жорстокі сцени мордування поляків. В цьому фільмі ви знайдете абсолютно безглузді сцени освячення зброї греко-католицьким священиком на Волині. Загалом фільм нудний і часом навіть гидкий, це смакування якимись такими деталями, майже анатомічними, мордування, які чинили українці супроти поляків дуже неприємне», – розповів чоловік.

Також він зауважив, що у фільмі «є певні алюзії, які апелюють до Майдану».

До слова, сам Володимир В’ятрович має польське коріння, а його діда звали Казімєж.

Науковець переконаний, що поліпшити стосунки між двома країнами можна лише у «форматі взаємного прощення».

Окрім того В’ятрович розповів, що для цього потрібна серйозна інформаційна робота для того, щоб «відчистити імідж слова «Волинь». Мовляв, зараз для поляків це слово є синонімом слова «вбивство».

«Ми, як історики готові допомогти у цьому: показати, що Волинь – це щось набагато ширше, навіть в історії цього конфлікту. Не все так просто і однозначно. Але істориків недостатньо, тут мають працювати піарники, маркетологів і всі, хто вміють сучасними методами доносити інформацію», – зауважив лектор.

Після лекції у фойє Палаці культури відбулася автограф-сесія В’ятровича.

Залишити відповідь