Розповіли, як хочуть впорядкувати видобуток бурштину на Волині

У Волинській області хочуть впорядкувати видобуток бурштину та рекультивацію порушених територій шляхом надання дозволів на добування сонячного каменю місцевому населенню та приватним підприємцям.

Про це Інформаційному агентству “Правда” розповів директор КП “ВолиньприродресурсВеніамін Туз.

“Комунальне підприємство отримує спеціальний дозвіл на себе, а потім буде заключати договори з місцевим населенням, приватними підприємцями, які хочуть тут працювати…Або вони рекультивують, або вони частину своїх доходів віддають нам, а потім комунальне підприємство приводить рекультивацію цієї території, посадку сосни”, – пояснив він.

Окрім того, “Волиньприродресурс” не буде займатися виключно бурштином. Депутати Волинської облради погодили розробку комунальним підприємством родовищ торфу, мідної руди, газу та інших природних копалин зазначеним КП. При організації видобутку природних ресурсів будуть використані ті ж підходи, що при розробці родовищ бурштину. Спільна діяльність інвесторів та комунального підприємства будуватиметься на умовах розподілу прибутку або ресурсів.

ЧИТАТИ БІЛЬШЕ: ЖУРНАЛІСТ ПРОЖИЛА ТИЖДЕНЬ З БУРШТИНОКОПАЧАМИ

Наразі сонячне каміння підприємцям дозволять видобувати на бурштиноносній ділянці поблизу селища Маневичі. Варто сказати, що це місце вже має свою негативну історію. Справа в тому, що кілька років тому, коли стало відомо про значні поклади сонячного каміння поблизу села, місцеві жителі та приїжджі з прилеглих областей масово йшли до лісу і копали бурштин.

Правоохоронці, які зараз охороняють ділянку, говорять, що 2015-го року незаконний видобуток вели до 6000 чоловіків. Цього року ситуація трохи покращилася – було лише кілька спроб відновити нелегальну діяльність, але значно меншою групою осіб. Представники Нацполіції говорять про 600 осіб, які на початку літа намагалися зайти на ділянку.

Оскільки ситуацію під волинськими Маневичами вдалося стабілізувати, обласна влада почала розробляти стратегію відновлення екосистеми району, наскільки це, звичайно, можливо.

Волинська обласна рада створила групу, яка досліджуватиме наслідки незаконного видобутку бурштину. Разом з комунальним підприємством “Волиньприродресурс” спеціалісти проведуть оцінку збитків та розроблять заходи відновлення територій, порушених старателями.

На основі отриманих даних створять звіт, який має розглянути постійна комісія облради з питань екології і донести інформацію на пленарному засіданні до обласних депутатів. Це дозволить контролювати територію родовища і фіксувати сліди присутності копачів.

Якщо такий підхід до використання надр і, головне, відновлення територій після закінчення видобутку спрацює, це стане першим позитивним кроком на шляху порятунку Волинського регіону, який вже кілька років потерпає від навали шукачів наживи. На жаль, сьогодні за умов високого рівня безробіття, для декого копання бурштину – чи не єдиний спосіб заробити кошти в регіоні. Та важливо все ж знайти компроміс між потребами людей та захистом екології.

До того ж, робота комунального підприємства дозволить значно покращити соціальну та транспортну інфраструктуру в регіоні.  25% прибутку комунального підприємства має йти в бюджет сільської ради, 25% – районної, 50% – обласної.

Залишити відповідь