«Мінус» іподром, «плюс» спортивна зона: розповіли, яким буде головний парк Луцька

У Луцьку презентували проект Концепції розвитку Центрального парку імені Лесі Українки. Згідно із ним, територію поділять на 9 зон, найбільшою з яких стане відпочинкова, а «фішкою» будуть оновлені меліоративні канали.

Презентація відбулася 30 серпня.

Профільний заступник міського голови Юрій Моклиця розповів, що концепцію розвитку розпочали розробляти ще на початку року. Зараз план розвитку Центрального парку готовий на 90%. Моклиця підтвердив, що це робочий варіант, а не фінальна версія. Тож, саме зараз взялися за обговорення, аби внести корективи до завершення проекту. Він має стати спільною роботою, а не черговою пропозицією чиновників.

Зараз вдалося напрацювати 30 сторінок концепції. Завтра матеріали мають оприлюднити на сайті, а протягом наступного місяця надаватимуть пропозиції. Перша робоча група з працівників виконавчих органів Луцькради засідала у лютому, згодом відбулися тематичні зустрічі з екологами, спортсменами, підприємцями тощо. Паралельно проводили опитування про бажання лучан.

Протягом літа отриману інформацію опрацьовували та систематизували. Так, вдалося напрацювати понад 30 сторінок.

Отож, розглядаючи досвід із облаштування схожих зон, зупинилися на концепції розвитку рекреаційної зони у місті Жешув та на її основі розробили власну. До слова, її схвально оцінили розробники жешувської концепції. Лейтмотивом роботи є збереження основи парку. Тож, проект і архітектурний ансамбль змінювати не будуть.

Моклиця каже, що це є одним із моментів збереження і сторичної пам’яті, тож будуть рухатися окремими точками. Акцент залишать на природі та зелених насадженнях. Окрім того, одним з основних принципів концепції є доступність.

«Фішокою» парку має стати меліоративна система. За словами Моклиці, парк на болоті спричиняє «мільйон проблем». Тому «проблеми» хочуть перетворити на достоїнство – зробити меліоративні канали привабливими і цікавими. Моклиця зазначив, що вважає, що парк досі не мав стратегії через невдалий менеджмент, адже й досі немає людини, яка б відповідала за розвиток парків. Тому у планах ‒ створення окремої адміністрації парку.

Щодо фінансування, то 15% площі парку планують утримувати за допомогою 1 адміністратора та 5 працівників технічного персоналу. Ще 15% території мають утримувати силами підприємців. Тож, ті, хто здійснює діяльність на території, мають доглядати і парк. Скажімо, 1 квадратний метр літнього майданчика дорівнюватиме 0,01 гектара території. 1 квадратний метр тимчасової споруди – 0,02 гектара території парку. Аналогічній площі торгового лотка відповідатиме 0,05 гектара.

Ще 40% утримуватимуть підрядні організації, а 30% ‒ балансоутримувачі та орендатори. Бюджет утримання на 80% фінансуватиме місто, на 20 ‒ інші джерела. У бюджет розвитку місто ж даватиме кошти на 50%, 50% шукатимуть в інших джерелах. Зараз парк фактично нічого не заробляє.

Найбільшою зоною пропонують зробити зону тихого відпочинку та прогулянок. Аби зберегти зелені насадження пропишуть, що будь-які вирубки чи підсадки дерев можна здійснювати лише згідно з розробленим ландшафтним планом. Тут категорично заборонять торгівлю та використання бетону і цементу при встановленні споруд. Додатково створять місця для відпочинку.

Ландшафтна зона включатиме в себе екологічну зону ‒ пташиний гай, територією 10 гектарів та територію для вигулу собак площею близько гектара.

Наступною зоною є культурна, яка охопить 10 гектарів території. Тут передбачать територію для інтелектуальних ігор і розваг, мистецьку частину, сектор атракціонів і ристалище. Мистецька зона простягнеться на відрізку від пам’ятника Лесі Українці до Ротонди. Ристалище стане зоною для представлення лицарської культури, проводження фестивалів та культурних дійств. Ця ділянка буде розміщена ближче до замку у зоні старого футбольного поля.

Наступною зоною стане спортивна. Для спорту передбачили 10,7 гектара. Тут також планують розмістити принаймні один заклад харчування, аби спортсмени могли попити води чи перекусити. Спортивної інфраструктури додадуть в районі «Спартака» та на іподромі. Тут розроблять комплекс спортивних майданчиків для різних видів спорту, біля «Спартака» збудують велосипедні траси.

Планують розвивати також дитячу зону і містечко, а також сприяти розширенню зоопарку. Приведуть до порядку й прибережну зону та пляж.

Окрім того, у парку за дамбою з’явиться зона для пікніків. Пропонують й облаштування так званої «садово-городньої зони». Тут зможуть презентувати декоративні рослини, змонтують приміщення для їхнього утримання.

Облаштують і запропонований «Меценатами для солдата» патріотично-виховний майданчик, де туристи та лучани зможуть дізнатися про героїчні сторінки та бійців із Волині.

Для покращення інфраструктури запланували 4 парковки, які вирішать питання вʼїзду до парку. Роботи розпочнуть у 2016-2018, основні триватимуть протягом 2019-2020 років. Спочатку зроблять Ротонду та мистецьку зону.

Під час першого етапу облаштують також одну з відпочинкових зон поблизу вулиці Глушець та ристалище.

Залишити відповідь