У волинському заказнику – незаконні рубки

Під виглядом санітарних рубок на території загальнозоологічного заказника «Зубр» рубали живий ліс.

Про це йшлося під час прес-конференції працівників Ківерцівського національного природного парку «Цуманська пуща» про стан лісів на території парку 28 липня, – пише інформаційне агентство Волинські Новини.

Заступник директора парку, головний природознавець Федір Доридор повідомив, що Ківерцівський НПП «Цуманська пуща» був створений відповідно до Указу Президента у 2010 році на площі майже 33,5 тисячі гектарів. На входження до парку не погодили територію, на якій проживає волинська популяція зубра. Із 10 тисяч гектарів загальнозоологічного заказника «Зубр» у територію національного парку увійшло лише 415 гектарів.

Національний парк підпорядкований Міністерству екології відповідно до положення, затвердженого міністерством у 2011 році. Втім, фінансувати національний парк розпочали лише у вересні 2015 року. Зі слів заступника директора, у цей час велася безжальна вирубка лісу. Розрахункові лісосіки користувачами лісових насаджень, що входять до складу парку, не перераховані, у результаті чого щорічно рубають завищені об’єми головного користування.

Федір Доридор пояснив, що в положенні про НПП на певних територіях є обмеження, а на деяких – заборона рубок головного користування. Всупереч цьому лісокористувачі незаконно здійснюють рубки головного користування. Так, на заповідній території загальнозоологічного заказника «Зубр» цьогоріч відведено і вирубують 29 ділянок на площі 36,2 гектара. Окрім цього, виявили 10 ділянок суцільних санітарних рубок по 1 гектару площею кожна. Таким чином, дивно виглядає, що ліс начебто хворіє у десяти випадках на рівних площах.

На об’єктах природно-заповідного фонду для санітарних рубок повинні бути погодження екологічної інспекції. За станом на день перевірки таких погоджень не було. Головне користування такими територіями взагалі заборонене і кожен лісокористувач підписав відповідні охоронні зобов’язання. Водночас, заступник директора національного парку визнав, що працівники парку (яких зараз налічується 11 осіб) досі не мають повноважень, аби належним чином здійснювати перевірки, тому що земельні ділянки наразі не закріплені за НПП.

Питання про передачу територій під охорону піднімають на усіх рівнях – від РДА та ОДА до Міністерства екології та Держекоінспекції. Наразі в облдержадміністрації створюють комісію з передачі лісів під охорону НПП, а поки за стан лісів відповідають ті, хто підписував охоронні зобов’язання – сільські ради, лісгоспи, колективні сільськогосподарські підприємства тощо. З усієї території парку 30 тисяч гектарів не будуть вилучені у попередніх лісокористувачів, а 3400 гектарів повинні надати парку з вилученням (ця територія буде зоною відповідальності лише національного парку).

Відповідно до переліку рубок на 2016 рік, встановили, що ліс вирубуватимуть на 29 ділянках головного користування (де це заборонено) та 10 ділянках суцільних санітарних рубок. Інформацію про це адміністрація НПП передала у прокуратуру, Національну поліцію та екологічну інспекцію. Наразі відкрите одне кримінальне провадження, а Держекоінспекція проводить детальну перевірку Ківерцівського лісового господарства і штрафні санкції виставлять відповідно до чинного законодавства.

Своєю чергою, начальник відділу відтворення та збереження рослинного і тваринного світу Віталій Жабчук розповів, що дирекція ДП «Ківерцівське лісове господарство» повідомляла, що у 2016 році на території загально зоологічного заказника «Зубр» планують здійснювати лише рубки догляду, а не рубки загального користування чи санітарні рубки.

Таким чином, з його слів, директор Ківерцівського лісового господарства Віктор Сахнюк своїм підписом ствердив неправду, адже під виглядом санітарних рубок знищували живий ліс. 30 червня цього року у Нацполіції відкрили кримінальне провадження за фактом несанкціонованого вирубування живих дерев під виглядом санітарних рубок. Адміністрація національного парку звернулася також до прокуратури Волинської області щодо несанкціонованих рубок.

Нагадаємо, що на території області цього місяця заборонили здійснювати санітарні вирубки лісів як в експлуатаційних лісах, так і на землях природозаповідного фонду.

Залишити відповідь