35 порад для майбутніх бійців АТО

До війни, на самому світанку конфлікту з Росією, я безперестанку читав різноманітні поради «ветеранів» інших кампаній і не міг відрізнити правду від брехні та розділити її з мілітарним марнославством.

Пише на сторінках видання Molotoff автор на псевдонім Сова.

Коли пройшов великий проміжок часу, враховуючи регіональну специфіку, накопичилися ось такі власні кумедні примітки:

1) Обстріл – це не війна. Коли тебе обстрілюють із міномета, то ти не воюєш – тебе просто обстрілюють із міномета. Ти воюєш, коли сам у когось стріляєш.

2) Гірше чужої артилерії – тільки своя.

3) Позиційна війна відрізняється від війни в рухові, коли ви рухаєтесь уперед та починається бій, то все котиться в пекло. Вчорашні вікінги стають звичайними людьми, тактичний крок змінюється незрозумілим човганням, хтось навіть може вдати із себе мертвого. Головне прояснити, що важливо все-одно просуватися вперед, нехай це буде виглядати не так круто, як у фільмах і позбавлено воїнської витонченості, але це просування. Краще просуватися із переляканим обличчям, ніж незворушність Тора.

4) Ти – не в армії США, якщо тобі обіцяють авіацію і техніку – її не буде. Ти – крутий та універсальний, ти – український піхотинець. Слава Україні!

5) Зі своєї зброї потрібно вміти стріляти, знати поправки на відстань і на вітер; для окремих видів зброї і на великій дистанції – потрібно знати показники деривації. Для кожної зброї – свої показники. Якщо ти вмієш стріляти з автомата вдень, то це ще не означає, що ти вмієш стріляти з нього вночі. Стріляти треба вміти і під час руху, і з усіх стандартних положень.

6) Те, що в нас на позиції є пристрій нічного бачення і тепловізор, що дозволить побачити ворога це добре, але це не значить, що це дозволить вам нормально вести з ним бій уночі. Бійців багато – пристрій один. Для цього: мушка та цілик автомата обмазуються люмінесцентною фарбою, котра не видна для противника – лише вам. Противник вичислюється за спалахами пострілів (цілимося злегка вниз і вправо), а також за допомогою освітлювальних ракет. Коригується бій за допомогою трасерів.

7) Апгрейди можна ставити, які завгодно, але без хорошого вогнегасника не обійтися. Особливо вночі.

8) На раціях заклеюються мигаючі зелені вогники. Менше світла – менше проблем.

9)Тепло трансформатора і нагрітих стовпів ще не означає, що за ними ховається сепаратист. Не треба просто так стріляти по всім джерелам тепла вночі.

10) Не треба стріляти навмання, не маючи чіткої цілі. Не треба витрачати боєкомплект, коли невідомо звідки точно по вас “працюють”. Стріляти краще одиночними. Один боєць розстріляв 7 повних боєкомплектів у світлодіодний ліхтарик.

11) Якщо це позиційний бій у селі, то позиції противника вичислюються методичним спостереженням: тепло від димоходу, зоровий контакт, сліди укріплень. Після того, як ми їх вичислили, не варто стріляти туди. Можна почекати, підготуватися та стрельнути туди з декількох гранатометів і навести міномет.

12) Те, що ви зайняли будівлю, ще не означає, що вона готова до оборони. Кувалдою вибиваються бійниці у всіх стінах (окрім несущої, бажано), розподіляються сектори. Бійниці закладаються мішками з піском чи землею. Одразу шукається підвал: якщо вхід до підвалу з боку вулиці, то, бажано, спробувати підірвати його стелю з будівлі (кумулятивним зарядом із тротилових шашок), поставити туди драбину. Ви ж не будете бігти в підвал надвір, коли почнеться  артобстріл?

13) При легкому артобстрілі… не варто всім бігти до підвалу, хтось має спостерігати за тим, чи не буде атакувати противник.

14) У вас повинен бути план оборони верхніх поверхів, якщо противник опиниться в будівлі, але до будівлі його краще не підпускати.

15) Стріляти з гранатомета та з кімнати – не можна. За технікою безпеки не можна (може обвалитися стеля). Але якщо уже потрібно, то можна. Головне, щоб нікого ззаду не було.

16)  Стріляти потрібно з глибини кімнати, постійно перебігати з однієї кімнати до іншої. Зробили 10-15 пострілів, швидко біжіть далі.

17) Танк – це погано, танк – це дуже погано. Його постріл один із найбільш неприємних, тому що неочікуваний. І він достатньо гучний, а ще РПГ-7 хороший проти танку лише у фільмах про ІДІЛ.

18) Тому найцінніша людина у вас у відділенні/взводі – це коригувальник. Його значення ви зможете оцінити, коли ваше піхотне з’єднання опиниться 1 на 1 із технікою противника, і вся надія буде лише на артилерію. Ккожен у мінімальному обсязі має мати навички коригування, але необхідна підготовлена людина. При атаці противника невелика погрішність у коригуванні призвела до того, що навели вогонь мінометів на себе, врятувало те, що це допомогло, оскільки противник підійшов дуже близько.

19) Носіть каску, бо можна отримати залізячку в голову.

20) Контузія – це нормальний робочий процес, від неї мало хто помирає чи лишається дурнем на все життя.

21) Не варто ходити в розвідку: в касці, повному бронежилеті, з додатковим боєкомплектом. Максимально легко, патронів рівно стільки, щоби відступити з боєм.

22) За лінією фронту – немає демонів. Не варто лякатися кожного зайчика, котрий пробігає біля вас, пам’ятайте, ви всього за декілька кілометрів від ваших позицій. Розуміти це важливо. Ваш страх лише псує вашу уважність. Якщо почнеться бій – ви зрозумієте.

23) Тихо, дуже тихо. Треба вміти ти-и-и-и-ихо ходити. Навіть якщо ти важиш 90 кіло – навчися тихо ходити. «З п’яти – на носок, з п’яти на носок».

24)  Розтяжки, міни і т. д. краще їх помічати, втім, їх можна поставити так, щоби помітити лише після відірваної ноги. Від цього не застрахований ніхто.

25) Підігнати амуніцію так, аби під час ходьби вона не створювала зайвих звуків, викласти весь дріб’язок із кишені.

26) Телефон! Ще є ті, хто бере його із собою, я думаю, ваша мамка зрозуміє, що ви не відповідаєте тоді, коли ходите вночі по степу біля позицій ворога. Це навіть не смішно.

27) На відході – не варто відпочивати. Те, що ви виконали завдання, втомилися і задоволені йдете спати додому – знаєте тільки ви. Якщо вас захочуть обстріляти, то зроблять це на відході, коли ви – розслаблені і задоволені.

28) Параноя. Всі дурниці, котрі я бачив на фронті, обумовлена параноєю. Танкові колони, котрі виявлялися звичайними ліхтарями, диверсійні групи зі зграї собак, чи звуки вітру, котрі видаються за легіони російських солдат. Ситуації були настільки сатиричними, що здавалось, що ти не на війні, а в цирку Шапіто.

29) Коли ви йдете на бойовий – не забудьте взяти капці, смачний чай, полотенце та сухий спирт. Інколи це може знадобитися більше за додаткову зброю.

30) Ніколи не варто їхати всередині БТР, їхати варто лише на ньому. Десант, котрий їде у БТРі – це потенційні курчата табака. Протикумулятивні екрани на БТРі будуть заважати десанту, при раптовій контратаці чи спішуванні, вони будуть чіплятися за них і ламати руки-ноги.

31) Не кучкуватися, ніколи не кучкуватися, це збільшує шанси на вашу смерть. Максимально роззосереджуватися у бою, наскільки це дозволяє місцевість і ситуація.

32) Сектори для війни – це очі. У кожного є своя зона відповідальності, кожен дивиться туди, куди він має дивитися. Дистанція, тримати дистанцію – вона створена не для краси.

33) Поранений – це погано, це дуже погано. Поранений може збити всю вашу схему бою, вивести з нього одразу кілька людей. Якщо йому не надати допомогу, він відкинеться. Але надавати її потрібно не на полі бою, його звідти потрібно спершу евакуювати до жовтої зони. Є травми, коли надавати допомогу – без сенсу.

34) Ми всі – круті, ми всі – воїни, але інколи потрібно вміти “дати по тапках” та робити це швидко і організовано, щоби воювати після. Автор цього тексту зміг написати це лише тому, що свого часу ми професійно відступили з міста Іловайськ.

35) Все завжди потрібно робити швидко, рішуче та весело. Тоді все буде окей.

1 коментар

Залишити відповідь