Володимир: розікрали аеродром, де сідав літак Хрущова

У селі Жовтневе Володимир-Волинського району стоїть руїною колись потужний аеродром, на якому сідав літак Хрущова.

Про це пише Наталка Слюсар на шпальтах Вісник і К.

Перший аеродром у цій місцині, як свідчать дослідження волинських краєзнавців, був ще за царських часів. Потім його добудовували поляки – кіньми навозили землю для валів, які ще й сьогодні можна побачити.

Та по-справжньому летовище розбудували після війни. До нього у жовтні 1951 року передислоковують 168-й винищувальний ордена Суворова III ступеня авіаційний полк. Про масштабність аеродрому в Жовтневому свідчить те, що тут сідав літак із першим секретарем ЦК КПРС Микитою Хрущовим.

Старожили ще розповідають, як це було.

«Тоді Хрущов приїжджав на нововолинські шахти дивитися. Це десь був рік 58-й чи 59-й. Я тоді у школі вчився. Дорогу зробили. Нас, дітей, у галстуках, з квітами виставили. А він сів у машину – і дав газу! Ми тільки й встигли, що квітки на машину кинути. Летовище у селі функціонувало до 1998 року. Тоді 442-й вертолітний полк, який тут розташовувався, розформували. А працювало у ньому до трьох тисяч осіб!», – пригадує Остап Сусваль.

З того часу інфраструктуру об’єкта розкрадають. Зараз там – пустка.

«Як тільки частину закрили, місцева рада відразу почала просити військових передати майно їй на баланс. Навіть пропонували відкрити аероклуб. Це ж які будівлі були! Із санвузлами! Їх же можна було під житло переобладнати! А яка їдальня, котельня, бокси… Все розтягли. Майно почали військові вивозити. Коли ж стали знімати плити зі злітної смуги, то мій попередник домігся, аби їх трохи залишили і ми могли дорогу в селі прокласти. А вже після військових брали всі, хто хтів. Хто на хату, хто на сарай», – розповів Оваднівський сільський голова Сергій Панасевич.

Нерозібраними сьогодні зосталися лише два приміщення. І то тільки тому, що спершу вкрали металеву драбину, а стіни високі, нема як зачепитися, щоб почати розбирати. Але в одній стіні вже є дірка – знайшлись «умільці», які розбирають будівлю знизу.

Єдиний діючий об’єкт – водонапірна башта. Її ж бо відразу віддали на баланс сільської ради. Останнє, що залишилося розібрати на території колишньої вертолітної частини, – дорога.

Але й така руїна, виявляється, має нині цінність для Міністерства оборони. Бо як не просять у сільраді віддати безкоштовно на баланс землі, які розміщені під колишнім аеродромом (а це до 300 гектарів), – не віддають.

«На сьогодні ми щомісяця отримуємо від Міноборони листи, аби їх звільнили від плати за землю. До нинішнього року вони нічого не платили і мають більше мільйона заборгованості. Ми їм кажемо: звільнимо від податку, передайте нам землі, для Міноборони вони ж уже не становлять ніякої цінності. Ні! Почали гасити заборгованість. Уже в бюджет перерахували 170 тисяч гривень», – додав сільський голова.

 

Залишити відповідь