Координатор «Опори» про вибори в 23-му: Важко назвати лідерів перегонів

Координатор Громадянської мережі “Опора” у Волинській області Катерина Шарпата оцінила перебіг виборчого процесу на окрузі №23.

У тексті нижче розповіла про перші порушення, про втрачені шанси кандидатів, про агітацію, про інцидент з відкриттям рахунку Ірини Констанкевич, про недопрацювання облвиборчкому та багато іншого.

__________________________________________________

 

Під час виборчої кампанії цьогоріч не було фальстарту. Уже після реєстрації найактивнішими виявилися Ірина Констанкевич — представник українського об’єднання патріотів “Укроп” та Олександр Пирожик — представник об’єднання “Свобода”.

Зокрема, кандидат від “УКРОПу” уже має агітаційні білборди виготовлені з виборчого фонду.

Кандидат від “Свободи” активно проводить зустрічі із виборцями, агітатори роздають газети. До слова, в усіх районах є його агітаційні намети.
Останній тиждень проявили активність Сергій Була — представник радикальної партії Олега Ляшка та Юрій Кулачек — представник БПП “Солідарність”. У них теж працюють агітатори, є листівки.

На мою думку, ці кандидати є найбільш активними.

“Опора” вже зафіксувала порушення. Найперше – це порушення рівності права щодо інших кандидатів. Дуже дивно, чому жоден із кандидатів про це не говорить, адже порушуються їхні права. Зокрема, Ірина Констанкевич агітує використовуючи фонд Ігоря Палиці “Тільки разом”, у якому вона працює. Чомусь інші кандидати не звертають на це увагу, хоча мають можливість скаржитися в окружну виборчу комісію чи ЦВК на недобросовісне ведення агітації. Також кандидат роздавала путівки в табір відпочинку “Буковель-Артек”, що є непрямим підкупом виборців.

Також фіксували порушення й з боку Олександра Пирожика. Кандидат зустрічався із потенційними виборцями до відкриття виборчого фонду, але ще перебуваючи на робочому місці як перший заступник голови Волинської обласної ради. Цей факт ми розцінювали як використання адміністративного ресурсу.

Ми написали заяву про використання благодійного фонду та непрямий підкуп виборців на Ірину Констанкевич в усі чотири райвідділи поліції. Зараз проводиться досудове розслідування.

ЧИТАТИ БІЛЬШЕ ПРО ВИБОРИ НА 23-МУ ОКРУЗІ

Хоча, з практики минулих виборів маю досвід про те, що багато справ було відкрито, але жодну так не довели до кінця і закрили за браком доказів.

Я не розділяю виборців за територіальною ознакою на 23-ому окрузі. Загалом немає різниці де вони проживають — біля Луцька чи у віддалених районах. Дійсно багато кандидатів родом із районів чи мешкали раніше у селах та селищах.

Крім того інші кандидати, що не є вихідцями із районів все рівно приїжджають в округ. Я неодноразово відвідувала округ за період виборчої кампанії і бачила там кандидатів.

До речі, більшість із них не має агітаторів і не розповсюджує друкованої агітаційної продукції, втім частенько їздять до округу. Варто наголосити на тому, що розцінюючи явку виборців на дільниці то звичайно села та райони менш активні, а вже в районних центр очікується більша активність з боку виборців.

Проблемою є і те, що люди в селі не читають передвиборчих програм. Оскільки не всі кандидати будуть поширювати їх в друкованому вигляді, вони є на сайті ЦВК. На жаль в сільських районах дуже обмежений доступ до інтернету, і в людей немає можливості почитати програми.

Загалом, кандидати будуть свою передвиборчу програму на соціальних аспектах. Немає особливостей, в порівнянні з іншими виборчими кампаніями. Загалом, у більшості кандидатів згадуються проблеми АТО та військових.

Найпоширеніші проблеми району нині — це бурштин, ліс та демаркація кордону. Наприклад, проблему видобутку сонячного каміння піднімає у своїй програмі Сергій Була. Втім, на мою думку, негатив у тому, що у більшості випадків все-таки програми побудовані не на проблемах округу, а піднімаються питання загальнонаціонального характеру.

Якщо чесно, то важко сказати хто є лідером перегонів. На початку реєстрації ми вважали такими кандидатів від УКРОПу, БПП, Батьківщини.

Уже зараз можна чітко оцінити роботу з виборцями, тому лідерами є Ірина Констанкевич та Олександр Пирожик.

До речі, Людмила Кирда, кандидат від “Батьківщини”, яку вважали однією з потенційних переможців не проводить активної передвиборної агітації.

Але до виборів лишився ще місяць, тому перерозподіл може відбуватися в будь-який момент.

Мені здається, що “технічними кандидатами” можна вважати тих, хто не буде проводити ніякої агітації чи зустрічей взагалі. Постає питання для чого кандидат реєструвався.

На щастя, в нашому окрузі нема таких проблем із кандидатами як у інших. Реєструють по кілька кандидатів з такими самими іменами, прізвищами з якими уже зареєструвався кандидат.

На першому засіданні ОВК були проблеми у роботі. Під час першого засідання не було технічного забезпечення і прийняту постанову не було як роздрукувати. Згодом швидко вирішили питання — матеріально-технічне забезпечення отримали із всіх регіонів округу.

Також виникла проблема із членами ОВК, які не прийняли присягу. Отож з вісімнадцяти членів працює тільки 12.

ОПОРА рекомендувала ОВК звернутися до Центральної виборчої комісії про можливу заміну цих людей. Однак в телефонному режимі голові ОВК куратор округу із ЦВК жодних рекомендацій та пояснень не дав.

Між тим, на початку роботи в окружній виборчій комісії була голова від політичної партії “Народний Фронт”, згодом її змінила на голову від “Батьківщини”. Таким чином “Народний Фронт” втратив керівну посаду в ОВК. Цікаво, що коментарів від “Народного Фронту”, чому так сталось, ми не отримали.

Виборчі фонди в банках кандидати уже відкрили. Але відповідно до Закону України “Про вибори народних депутатів України” кандидат у депутати відкриває поточний рахунок виборчого фонду в установі банку України за місцезнаходженням окружної виборчої комісії.

На території 23 округу є лише два відділення банків – ОщадБанк та ПриватБанк. Директор Маневицької філії ПриватБанку розповів, що саме в цьому відділенні немає можливості відкрити виборчі фонди, оскільки банк не має відповідної категорії. Така ж проблема і з іншим відділенням. Очевидно, що кандидати повідкривали рахунки в інших банках, які знаходяться за межами території розташування ОВК.

Олександр Пирожик, наприклад, відкрив виборчий фонд у Дніпропетровській філії ПриватБанку (Луцьке відділення).

Чи вважати в такому разі це порушенням? Ми зверталися до ЦВК, але звернення не прийняли, бо потрібно звертатися безпосередньо кандидатам. Отож ми просили в кандидатів, щоб вони звернулися за роз’ясненнями до ЦВК, але жоден кандидат не зголосився. Також, ми знаємо, що повідомляти ЦВК про відкриття кандидатами виборчих фондів повинні саме банківські установи на наступний день після їх відкриття. Наразі жодних повідомлень по 23-му округу до ЦВК не надходило.

Розмовляла Ольга ВАЛЯНІК

Залишити відповідь